Едно на всеки десет домакинства в България притежава застраховка Каско

10.06.2015
Едно на всеки десет домакинства в България притежава застраховка Каско

Виена 5ти Юни 2015 – За повече от тридесет години GfK провежда периодичен мониторинг на банковия и застрахователен пазар в Централна и Източна Европа използвайки собствени FMDS и IMDS изследвания, наричани GfK Financial intelligence. В рамките на тези изследвания, ние не само следим развитието на продуктите и съответните им пазарни позиции, но също така извършваме задълбочено наблюдение на тенденциите при употребата на тези финансови продукти. Този път изследвахме пазара на автомобилни застраховки в страните от Централна и Източна Европа.

Застраховка „Каско“ на автомобила (която се възприема също така и като пълна застраховка на автомобила) е доброволна застраховка в повечето държави, което оказва влияние върху пенетрацията на този продукт на пазара. Към момента, средно около 7% от домакинствата в Централна и Източна Европа имат такава застраховка. Има обаче две държави, които рязко се различават от средните стойности: Словения и Сърбия. В Словения, почти 41% от домакинствата имат застраховка „Каско“ на автомобилите си. Това се дължи на факта, че има много висок дял на купени автомобили през лизингови дружества, които искат от своите клиенти да сключат такава застраховка. От друга страна, в Сърбия само 1% от хората използват такава застраховка, докато в Чехия делът на използващите такава застраховка е значително над средното – достигайки над 14% от домакинствата. Словакия и България достигат 10 процентното ниво на използване на „Каско“, докато в останалата част от страните в Централна и Източна Европа, тази цифра е под 10%, което означава, че по-малко от 1 на 10 домакинства има сключена такава застраховка.

Ситуацията става много различна, когато гледаме резултатите за Гражданска отговорност, свързана с притежаване и използване на МПС, тъй като тази застраховка оказва влияние върху целия автомобилен пазар на съответната държава. Имайки предвид, че тази застраховка е задължителна за всички собственици на автомобили, можем да направим заключението, че по този начин тя влияе върху покупателната способност на населението. Според данни от IMDS, средният процент на използване на Гражданска отговорност сред държавите включени в проучването достига 47%; с други думи едно от всяко второ домакинство има такъв тип застраховка.

В България използването на гражданска отговорност се доближава до средното за Централна и Източна Европа, като поради задължителният си характер не се използва само от хората на възраст над 60 години, без образование и доход. Основните ползватели на гражданска отговорност са мъжете, живеещи в големите областни градове.

Разликите между съответните държави следват социоикономическите разлики: Докато в Хърватска и Чехия пенетрацията на Гражданска отговорност достига 60%, в Украйна достигат стойности от едва 12% притежатели на такава застраховка.

Гледайки останалите държави, които участват в проучването, пенетрацията на Гражданска отговорност надвишава 50% само в Словения (в Полша процента е 47%, в България 44%, а в Сърбия е 38%).

Докато повече от 40% от домакинствата в България използват Гражданска отговорност, само едно на всеки 10 домакинства притежават Каско застраховка. Основните ползватели на тази застраховка са лица в активна работеща възраст, работещи в частния и държавния сектор с доходи над средните за страната.

За самото проучване

IMDS® (Insurance Market Data Services) изследването се провежда във всички държави от Централна и Източна Европа, включвайки България и по този начин се дава възможност за сравняване на резултати между различни държави.

Данните се събират на годишна база посредством лични интервюта в дома на респондентите. Данните са представителни за населението на възраст 15 +, с извадка от 1000 интервюта.

 

За GfK

GfK е надежден източник на пазарна и потребителска информация, която дава възможност на своите клиенти да вземат по-умни решения. Повече от 13 000 експерти съчетават своята страст към сферата на пазарните проучвания с 80 годишния опит на GfK с работата с научни данни. Това позволява на GfK да доставя важни глобални прозрения, в комбинация със специфични и конкретни проучвания на местния пазар в повече от 100 страни. Чрез използването на иновативни технологии и научни данни, GfK превръща големите данни в умни данни, позволяващи на клиентите да подобрят своята конкурентоспособност и да обогатят опита и избора на потребителите.

За повече информация, моля, посетете WWW.GfK.com
или следвайте GfK на Twitter: https://twitter.com/GfK_en

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003
orange_li
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева ,
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000