Член на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 24.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Безпилотните коли ще прекроят драстично автомобилното застраховане
Със сигурност автомобилите без водачи ще са по-безопасни, но и ще проявят нови застрахователни рискове
Безпилотните автомобили и телематиката обещават интересно развитие на пътната мобилност в близките години.
Очакванията на анализатори от глобалните компании KPMG и Deloitte са, че към 2020 г. по пътищата в различните страни ще се появят напълно самоуправляеми возила, а властите ще започнат да приспособяват транспортната инфраструктура за тях.
Експерти на американската компания IHS Automotive прогнозират, че към 2035 г. в света ще се движат близо 21 млн. безпилотни коли. Годишните продажби на самоуправляемите транспортни средства ще надвишат 600 хиляди и ще нарастват средно с 43% годишно.
Според експерти, към 2040 год. 75% от световния автопарк ще бъде съставен от автономни автомобили.
В момента различни компании провеждат тестове с безпилотни возила. От Google информират, че техните безпилотни коли вече са преминали в тестови режим 2,4 млн. км, а от Tesla - 210 млн. км.
Тестове текат не само на автомобили, но и на превозни средства за обществен транспорт. В рамките на пилотна програма във Финландия в градска среда около Хелзинки вече се провеждат тестове на напълно самоуправляеми автобуси. Ако резултатът от тестовете е положителен, превозни средства от обществения транспорт могат да бъдат пуснати в редовна експлоатация.
Всичко това говори за бурно развитие на този сектор и обещава драстични промени както в автомобилната индустрия, така и в съпътстващите я браншове, въпреки че пазарът на самоуправляеми автомобили се развива сравнително бавно заради законодателствата в отделните страни.
Повечето хора се надяват, че при пътуването с такъв автомобил ще могат да се любуват на гледката, да гледат филми, да четат книги, да играят игри, да работят или да чатят в интернет. Това означава, че от развитието на безпилотниците ще спечелят максимално технологичните компании, които произвеждат съдържание. Автоконцерните изглеждат примирени с неизбежността на роботизацията на автомобилите и вече търсят високотехнологични разработчици. Така например, през март General Motors купи за 1 милион долара стартъпа Cruise Automation, който разработва технологии за безпилотно управление. През май пък Fiat Chrysler Automobiles сключи договор с Google за внедряване в минивана Pacifica на система за автоматично управление.
Как самоуправляемите коли ще променят застраховането?
Застрахователният бранш следи отблизо промените в автомобилната индустрия, но все още е изчаквателна позиция. Обзорен доклад на KPMG сочи, че 85% от мениджърите на застрахователните компании считат, че появата на автомобили без водачи няма да окаже съществено влияние върху застрахователния бизнес през следващите 10 години. Според KPMG обаче новите технологии ще доведат до фундаментални промени в бизнес моделите на застрахователите и не е изключено да се появят компании от нов тип, които да отнемат част от бизнеса на онези застрахователи, които не успеят да си напишат предварително домашното и да се приспособят към новите условия.
И други наблюдатели са на същото мнение. Консултантите на Ptolemus считат, че към 2030 г. по пътищата на света ще има около 380 млн. автомобила, оборудвани със системи за автономно или полуавтономно управление. В отчет на консултантската компания се казва, че разпространението на такива автомобили ще намали с 30 на сто общият брой катастрофи. „Развитието на индустрията на самоуправляемите автомобили поставя в риск застрахователите още отсега“, счита управляващият директор на Ptolemus Фредерик Брюнето.
Според световната статистика 90% от пътните инциденти днес се случват по вина на водачите. С навлизането на безпилотните автомобили честотата на тези инциденти ще намалее рязко, понеже автомобилите ще бъдат роботизирани и вероятността от неверни решения ще бъде занижена съществено. Това мнение се споделя от специалисти от Deloitte и Swiss Re. И ако намаляването броя на катастрофите е добра новина от гледна точка на по-малкото жертви и ранени, за застрахователите това би означавало по-малко застрахователни събития и, следователно, нови по-ниски тарифи.
В бъдеще при формирането на тарифите компаниите вероятно ще трябва да отчитат такива особености като уязвимост на автомобила от хакери, надеждност на спътниковата връзка в определен регион на света. За намаляването на цените на полиците ще допринесе и по-доброто оборудване на автомобилите с различни системи - за предотвратяване на сблъсък, за предсказване на метеорологичната обстановка, за указване на мъртвите зони и пр.
За миналата година застрахователните компании в САЩ са получили над $200 млрд. премии по автомобилните застраховки. Това е една трета от приходите от имуществено застраховане в Америка. По оценка на Deloitte в близките 7-8 години американските автозастрахователи ще продължат да събират подобни обеми премии, но постепенно те ще започнат да намаляват и към 2040 г. вече ще достигнат едва $40 млрд. Затова пък към $100 млрд. ще носят застраховките, свързани с надеждността на автомобилите и премиите от краткосрочно наемане. Според Ptolemus от 2020 до 2030 г. премиите на застрахователите ще паднат с 40%.
Впрочем някои застрахователи вече правят предварителни оценки на потенциалните рискове. В рамките на Асоциацията на британските застрахователи (ABI) между компаниите вече текат обсъждания доколко развитието на автомобилите с автопилот ще засегне застраховането.
Новите застрахователни рискове
Вече се появиха и първите предложения за застраховане на безпилотни автомобили. Британската застрахователна компания Adrian Flux разработи полица, която съчетава традиционни и нови рискове.
В полицата например е включен риск от повреда на автомобила, настъпила до 24 часа, след като производителят е пуснал обновление на софтуера и последният е бил инсталиран некоректно.
Застраховката покрива още аварии, възникнали заради загубена връзка със спътник, която е повлияла на навигационната система.
За застрахователен случай се приема и повреда на автомобил при опит за дистанционно взломяване на софтуер.
Новите „умни“ возила със сигурност ще прекроят рисковете и тарифите. Напълно вероятно е основа за разчета на стойността на полицата да стане не възрастта на водача и липсата на катастрофи в предходен период, а надеждността на автомобила, неговата уязвимост от хакерски атаки, качеството на спътниковата връзка в районите на използване на транспортното средство.
Със сигурност трябва да бъдат намерени отговори и на някои конфликтни въпроси, като например въпросът за т.нар. „нулева вина“ при настъпване на ПТП с безпилотно возило. Едно от предложенията е щетите да се покриват от застраховките на другите участници в пътния инцидент. Има обаче и несъгласни с този модел. Според едни застрахователи отговорността не трябва да се сваля от безпилотния автомобил, а трябва да се вмени на производителя. Така според тях няма да се стига до безкрайни съдебни дела с всякакви субекти. За други застрахователи, ако на производителите бъде вменена отговорност за пътните инциденти, това ще промени съществено същността на автомобилната застраховка. Със сигурност дебатът по този и други нерешени въпроси предстои.
История на появата на безпилотните автомобили
Разработки на безпилотни автомобили започват да се правят още преди повече от 30 години. Първите сериозни изпитания са организирани през 80-те години на миналия век. Тогава военни специалисти от Мюнхенския университет подлагат на тестове микроавтобус Mercedes-Benz, оборудван с роботизирана система за дистанционно управление с видеодатчици. Изпитанията се провеждат в условия, които са далеч от реалната обстановка. Въпреки че колата не е съвсем безпилотна, защото се управлява от човек, макар и дистанционно, се приема, че изпитанието поставя началото на безпилотните автомобили.
Впоследствие Google започва да разработва системи за автомобилно управление без човешко участие.
Компанията получава първа разрешение за изпитване на безпилотни коли.
През 2014 г. компанията пуска своята първа безпилотна кола. Собствената разработка представлява возило без волан и педали, но е снабдено с множество вградени лазери и един бутон.
Важно постижение на Google е способността на автомобила самостоятелно да избира маршрута, да се ориентира в местността и да реагира на другите участници в движението, включително и пешеходци.
С изпитанията на автомобилите се появи и информация за първите катастрофи. От Google признаха, че от началото на изпитанията до края на първото полугодие техни тестови автомобили са попадали в инциденти 11 пъти. Повечето от тях са станали на кръстовища или пред светофари. Любопитното е, че само в един от случаите некоректна работа на софтуера е довела до аварията, а във всички останали случаи виновен е бил водачът от другия автомобил.
В момента в Google се стремят да създадат софтуер, предвиждащ поведението на водачите на другите автомобили.
Освен Google изпитания в безпилотни автомобили провеждат и други компании.
Албена Алексиева
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , "Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 |