"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Зам. председател на Надзорния съвет
Цената на полетен час на планински спасителен хеликоптер е 3000 лв. на час, докато застраховката е 18 лева на година, посочва инструктурът Емил Нешев
Едва половината от туристите в България си правят планинска затраховка. ТОва обяви в предаването в „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria Емил Нешев, инструктур в Планинска спасителна служба.
„Не виждам механизъм, по който планинската застраховка да стане задължителна като „Гражданска отговорност“, а по скоро това ще се осъществи по пътя на убеждението и на мотивацията“, посочи инструктурът от ПСС .Нешев обясни, че покритието на помощ на пострадал на писта е над 200 лева, за да бъде доведен до медицинско заведение, докато „стойността на планинската застраховка за година е в рамките на 30 лева“.
По думите му над 500 човека работят на Планинската спасителна служба, която е част към Българския червен кръст, като по-голямата част от са доброволци и на този етап като бройка са достатъчни. „ПСС има отношение както към обучение, така и към екипировка. От тях само трима-четирима са щатни и осигуряват на четирите планини 24-часов дежурен режим на работа“, разкри събеседникът в телевизионното предаване.
Той даде още един пример за цената на друг застрахователен продукт за спасяване с хеликоптер при тежък и неотложен случай, при който цената на полетен час на планински спасителен хеликоптер е 3000 лв. на час, докато застраховката е 18 лева на година.
„Няма нужда да убеждавам някого, че има нужда от такава застраховка. Сумите са пренебрежителни, а съвсем друг въпрос е какви са реалните разходи за една спасителна операция в планината, в която участват и доброволци. Техният труд и самоотверженост нямат цифрово изражение“, е мнението на Емил Нешев.
Той уточни, че „през зимата има повече случаи, при които е нужна помощта на ПСС, но и достъпът е по-лесен, защото на тогава на разположение има моторни шейни, машини и лифтове“.
По думите му през лятото спасителите стигат с автомобил докъдето могат, а „от там нататък всичко е пеша и на гръб“.
„Не трябва да забравяме, че „планината винаги е там" и трябва да се съобразяваме с условията в нея, със собствените си възможности, и психически, и физически, когато се насочваме по определен маршрут. Не знам дали хората се замислят какво действително струват спасителните операции, не само във финансово изражение. Ако искат ние да съществуваме, трябва да се застраховат“, съветва инструктурът.
Източник: Investor.bg
"Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 |