"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Председател на Управителния съвет и Изпълнителен директор
"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Председател на Управителния съвет и Изпълнителен директор
Ако ви ударят колата, дори и на паркинг, може да получите обезщетение само от застрахователя, ако вече сте се споразумели с него.
Това стана ясно след като магистратите от Върховния касационен съд (ВКС) уеднаквиха практиката по въпрос, свързан с правото на пострадалия да получи обезщетение над изплатеното от застрахователя. То е по застраховката "Гражданска отговорност" на автомобилистите въз основа на постигнато споразумение
С Тълкувателно решение № 1/2016 г. от 30 януари 2017 г., постановено по Тълкувателно дело № 1/2016 г., ВКС реши: "Пострадалият няма право да получи обезщетение от делинквента над изплатеното от застрахователя обезщетение по задължителната застраховка по риска "Гражданска отговорност" на автомобилистите въз основа на постигнато споразумение, в което увреденият е заявил, че е напълно обезщетен за съответната вреда".
Делото е образувано заради наличие на противоречива практика. В първата група решения на състави на ВКС се застъпва становището, че когато пострадалият е сключил споразумение със застрахователя по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за изплащане на обезщетение за вредите от застрахователното събитие, изрично заявявайки, че изплатената сума ги покрива изцяло, той няма правото да получи от делинквента обезщетение за същите вреди, за които е бил обезщетен от застрахователя по силата на постигнатото споразумение.
Липсата на основание за пострадалия да търси повторно обезщетение и от прекия причинител се обосновава с аргумента, че застрахованият и застрахователят имат спрямо увредения еднакво по съдържание задължение за репариране на вредите от осъществения застрахователен риск, както и с оглед наличието на функционална зависимост на застрахователното правоотношение, от което произтича отговорността на застрахователя, с деликтното правоотношение, от което произтича отговорността на делинквента.
В другото становище, застъпено в практиката на ВКС, се поддържа, че когато застрахователят по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е удовлетворил изцяло пострадалия, последният има основание да търси повторно обезщетение и от прекия причинител.
Този извод е основан върху тезата, че спогодбата, имаща характер на договор, поражда действие само между страните - увреденото лице и застрахователя, но не и спрямо делинквента (причинителя на катастрофата - б.р.), ако той не е участвал при сключването й.
ВКС приема за правилно първото становище, според което, ако ви ударят колата, може да търсите обезщетение само от застрахователя. Върховните съдии пишат в мотивите си, че прякото и деликтното право на пострадалия възникват едновременно с общи елементи в пораждащия ги фактически състав. Те съществуват успоредно като конкуриращи се права и се погасяват в един и същи момент, но след окончателното удовлетворяване на увреденото лице.
Въпрос на преценка на носителя на тези права е от кого да потърси репариране на претърпените вреди. Когато застрахователят удовлетвори пострадалия, последният няма основание да търси повторно обезщетение и от причинителя на вредата, защото задължението за обезщетяване на вредите от осъществения застрахователен риск е еднакво по своето съдържание и за застрахования делинквент, и за неговия застраховател.
"Както е посочено в мотивите към т. 1 на Тълкувателно решение № 1/23.12.2015 г. по тълк. дело № 1/2014 г. на ВКС, ОСТК, когато обхватът и размерът на вредите са едни и същи, те имат обвързващо действие в материалноправно отношение. Въпреки че отговорността на застрахователя и тази на делинквента произтичат от различни правоотношения, същите са функционално свързани, тъй като непозволеното увреждане е елемент от фактическия състав на застрахователното събитие" - пише в решението.
В мотивите на тълкувателното решение се уточнява, че искането от страна на пострадалия против причинителя на щетата е неоснователна, но не и недопустима, тъй като основателността на иска не е процесуална предпоставка за надлежното му упражняване.
Увреденото лице може да получи обезщетение само за вредите,
които са останали неудовлетворени, а това са вредите, които не са били предмет
на споразумението - други по вид и/или новонастъпили вреди, както и когато
споразумението е ограничено от лимита на застрахователната сума по сключената
застраховка.
В тези случаи, както и когато споразумението е недействително,
отговорността на делинквента може да бъде ангажирана за разликата между
полученото обезщетение до размера на действително претърпените вреди.
Източник: News.bg
"Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 "Застраховане"
Христо Драганов
Йордан Близнаков, 2000 |