Китайският застрахователен пазар между растежа и свръхрегулирането

19 Октомври 2006 г.,zastrahovatel.com


Китайският застрахователен пазар може и да предлага изключителен потенциал за растеж, но чуждестранните инвеститори предупреждават, че липсата на развита система на капиталовия пазар би могла да попречи на експанзията. През следващите пет години годишният растеж при застрахователните премии се очаква да достигне 11% - 15%. Според данни на експерти от бранша причината за това е развиващата се средна класа в Китай, която засилено използва животозастрахователни полици, за да отделя лични спестявания. "В момента само около 4% от китайското население притежава застрахователни полици", отбелязва Дейвид Лиу, главен консултант на застрахователната компания Zurich Financial Services AG в Китай. "Смятаме, че процентът на нарастване скоро ще се увеличи. Колкото повече компании получават търговски лиценз, толкова повече клиентите се оглеждат за модели на частно застраховане."

Много чуждестранни компании като Zurich Financial Services Group, Assicurazioni Generali SpA и Allianz AG навлязоха на китайския пазар. С инвестиции в размер на милиарди евро около 40 чуждестранни концерни се опитват да привлекат един милиард и триста милиона потенциални клиенти. Така през изминалата година компаниите успяха да спечелят премиен приход ,възлизащ на 3,7 милиарда USD. Това съответства на около една десета от целия китайски застрахователен пазар. Международните компании успяха да се утвърдят преди всичко в областта на имущественото застраховане и застраховките „Гражданска отговорност”.

Инвестициите в животозастраховането в Китай са строго регулирани. Делът в китайска животозастрахователна компания, който чуждестранен концерн може да притежава, е максимум 24,9% - стойност, която по мнение на експерти няма да се промени в близко бъдеще. При това именно на бизнеса със застраховки „Живот” се приписва голям потенциал на растеж. В рамките на следващите пет години този бранш очаква увеличение на животозастрахователните премии от около 40%. При имуществените застраховки и застраховките „Гражданска отговорност” този процент е от 6% до 8%.

"Спестяванията на средната класа представляват най-големият шанс за китайските застрахователи", коментира Мигел Фрашулио от португалската фирма за проучвания Esperito Santo Research. "Клиентите обаче търсят богато предлагане."

Лошо изградената пенсионна и здравна система в Китай също се тълкува като шанс за инвеститорите. Наистина от страна на правителството са налице усилия, на бедната част от населението да се предложи по-добро здравно осигуряване, но ще изминат години, докато тази система започне да функционира безпроблемно.

Междувременно бързо нарастващата средна класа е привлечена да инвестира спестяванията си в застраховки. Проучвания на пазара показват, че едно средностатистическо китайско семейство спестява 50% от парите си за пенсионно и здравно осигуряване, както и за собствена консумация. За разлика от Европа или САЩ по-голямата част от парите обаче отива по банкови сметки, които предлагат много малко олихвяване. Повечето застрахователни компании също инвестират в банки. За сравнение: европейските и американските застрахователни компании и компаниите за пенсионно осигуряване спадат към най-активните инвеститори в ценни книжа и заеми.

Регламентирането на инвестициите в акции, заеми, частен дялов капитал, хеджови фондове и фондово свързани продукти биха ограничили чуждестранните инвеститори. Наред с разхлабването на ограниченията, е необходимо китайските ръководни сили да подобрят компетентността си в областта на управлението на риска, за да могат успешно да участват в капиталовия пазар. По мнение на Джефри Р. Шафнер, вицепрезидент на дъщерната компания на Citigroup Inc, китайският капиталов пазар само може да спечели от чуждестранните инвестиции: "Пенсионният пазар например е силно недоразвит. Тук застрахователните компании биха могли да бъдат ключът към по-доброто му разгръщане." Освен това Шафнер вижда трудности и вследствие обменните курсове и лихвените ставки. Според него Китай трябва да получи свободна валута с лихвено ниво, което да отразява по-добре силно развиващата се икономика. В момента процентът на нарастване е около 10%, олихвяването на вложениията около 6%.

Фолкер Потхоф, частен консултант по имуществени въпроси, също вярва в положителния ефект от западното управление на риска и от по-голямата конкуренция на застрахователния пазар. Но предупреждава за вероятността да се появят прекалено сложни оферти: "Китай се нуждае от напълно собствен подход с прости оферти, които лесно да бъдат разбрани от фирмите и потребителите."

Goran Mijuk, Dow Jones Newswires

превод Мариета Фиркова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки