Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Главен секретар
Инвестициите в животозастраховането в Китай са строго регулирани. Делът в китайска животозастрахователна компания, който чуждестранен концерн може да притежава, е максимум 24,9% - стойност, която по мнение на експерти няма да се промени в близко бъдеще. При това именно на бизнеса със застраховки „Живот” се приписва голям потенциал на растеж. В рамките на следващите пет години този бранш очаква увеличение на животозастрахователните премии от около 40%. При имуществените застраховки и застраховките „Гражданска отговорност” този процент е от 6% до 8%.
"Спестяванията на средната класа представляват най-големият шанс за китайските застрахователи", коментира Мигел Фрашулио от португалската фирма за проучвания Esperito Santo Research. "Клиентите обаче търсят богато предлагане."
Лошо изградената пенсионна и здравна система в Китай също се тълкува като шанс за инвеститорите. Наистина от страна на правителството са налице усилия, на бедната част от населението да се предложи по-добро здравно осигуряване, но ще изминат години, докато тази система започне да функционира безпроблемно.
Междувременно бързо нарастващата средна класа е привлечена да инвестира спестяванията си в застраховки. Проучвания на пазара показват, че едно средностатистическо китайско семейство спестява 50% от парите си за пенсионно и здравно осигуряване, както и за собствена консумация. За разлика от Европа или САЩ по-голямата част от парите обаче отива по банкови сметки, които предлагат много малко олихвяване. Повечето застрахователни компании също инвестират в банки. За сравнение: европейските и американските застрахователни компании и компаниите за пенсионно осигуряване спадат към най-активните инвеститори в ценни книжа и заеми.
Регламентирането на инвестициите в акции, заеми, частен дялов капитал, хеджови фондове и фондово свързани продукти биха ограничили чуждестранните инвеститори. Наред с разхлабването на ограниченията, е необходимо китайските ръководни сили да подобрят компетентността си в областта на управлението на риска, за да могат успешно да участват в капиталовия пазар. По мнение на Джефри Р. Шафнер, вицепрезидент на дъщерната компания на Citigroup Inc, китайският капиталов пазар само може да спечели от чуждестранните инвестиции: "Пенсионният пазар например е силно недоразвит. Тук застрахователните компании биха могли да бъдат ключът към по-доброто му разгръщане." Освен това Шафнер вижда трудности и вследствие обменните курсове и лихвените ставки. Според него Китай трябва да получи свободна валута с лихвено ниво, което да отразява по-добре силно развиващата се икономика. В момента процентът на нарастване е около 10%, олихвяването на вложениията около 6%.
Фолкер Потхоф, частен консултант по имуществени въпроси, също вярва в положителния ефект от западното управление на риска и от по-голямата конкуренция на застрахователния пазар. Но предупреждава за вероятността да се появят прекалено сложни оферти: "Китай се нуждае от напълно собствен подход с прости оферти, които лесно да бъдат разбрани от фирмите и потребителите."
Goran Mijuk, Dow Jones Newswires
превод Мариета Фиркова
|
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, |