Член на Управителния съвет и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
ЗПАД ДЗИ не се продава
В началото на м. октомври в някои медии се появиха предварителни, а после и официални информации за купуването на „ДЗИ Банк” от гръцката „Eurobank EFG” за 157 млн. евро. Верни на принципа си да черпим информация в подобни случаи от самия извор, се обърнахме към г-н Недялко Чандъров, който вече е член на УС на „ДЗИ Банк”. От него научихме, че вече е сключен предварителен договор за продажба на банката, а крайният срок за окончателното му подписване е 27 декември 2006 година. Цялата сделка е за 157 млн. евро, като от тази сума 110 млн. евро ще се плаща в брой, а 2 милиона акции остават за „Eurobank EFG”. Цената на една акция възлиза на 8.30 лв., реално погледнато
- Удовлетворени ли сте от тази продажна цена?
- Абсолютно. Цената е много добра, дори мисля, че е най-добрата продажна цена досега на банковия пазар. Това, което предвиждахме още през м. март, се случи и сега очакваме потвърждение от надзорните органи на сделката и съответното плащане на сметката.
- А коя беше причината по едно време да спрете продажбите на акциите?
- Причината бе да няма хаос на пазара за изкупуването на акциите и да не се правят разни борсови спекулации. Тогава ни дадоха разрешение за спиране на продажбите за три дни, както е по закон. Сега пазарът е отворен, акциите се харчат, макар да не са стигнали все още максималния си размер от 8.30 лв.
Да си признаем – истинският повод да се срещнем с г-н Недялко Чандъров бе не само да получим информация за „ДЗИ Банк”, а най-вече за положението на ЗПАД „ДЗИ”, на което той е председател на УС и изпълнителен директор.
Ето и краткият ни разговор с него по тази тема:
- Какво ще стане със ЗПАД „ДЗИ”, каква ще е неговата съдба, като се има предвид абсолютната му стабилност и лидерските му позиции на животозастрахователния пазар? Дали няма да излязат верни слуховете, че ще настъпи разпродажба на структурите във финансовата група „ДЗИ”, в това число и на двете застрахователни дружества?
- Не, разпродажба има тогава, когато тя започне на части от цялото. А ние в момента нищо не продаваме. Това, че си правим оценка изцяло, за да знаем цената на финансовата група, не значи, че има продажба на дружеството, което в случая е акционер с пряко притежание на 50.09% от акциите на банката. Тази цялостна оценка се прави и в момента, а ще свърши до края на този месец.
- Тоест не се очакват никакви промени в дейността на ЗПАД „ДЗИ”?
- Не! Засега нямаме дори провеждани разговори на тази тема. Но на днешния динамичен пазар всичко може да се случи. И да се очаква, разбира се. В края на краищата, ако стане нещо подобно, то ще е в следващата година. И при всички случаи ще е в полза на застрахователя ДЗИ, които ще има по-нататъшно още по-успешно развитие.
Дружеството няма да е свързано с каквито и да е спекулации.
Вие виждате, че в България идват големи инвеститори с много сериозни интереси, което е само в полза за нашия финансов пазар. Това се отнася и за застраховането и ако настъпи някаква промяна въобще в тази област тя няма да е преливане на един застраховател в друг, а навлизането на много голям чужд инвеститор.
От една страна, застрахователният пазар у нас е малък, но понеже все още не е разработен, всъщност е голям. Особено в животозастраховането. И на малките дружества, които се занимават с общо застраховане, няма с какво да им повлияе големият инвеститор в животозастраховането. Но нека не се забравя обаче, че този, който ще влезе в животозастраховането, ще развива и общото застраховане. Това според мен означава, че поне след 3-4-5 години на българския застрахователен пазар ще има такива големи застрахователни и презастрахователни компании, че за малките дружества просто няма да има място.
Да вземем за пример само задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. Те няма да имат интерес да я правят поради това, че няма да могат да поемат големите й рискове. Става въпрос за нещо много важно – за тяхната платежоспособност. А аз лично и сега поддържам бизнеса на малките застрахователни компании. Но ще дочакаме новите времена и техните предизвикателства и сами ще видим какво ще ни се случи на бъдещия застрахователен пазар.
Интервю на Петър Андасаров
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител, "Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, |