Българското бюро “Зелена карта” продължава успешното си развитие

19 Октомври 2005 г.,zastrahovatel.com
Интервю на Славимир Генчев с Таня Чонкова генерален секретар на НББАЗ

Българското бюро “Зелена карта” продължава успешното си развитие

*Следващата Генерална асамблея на Съвета на Бюрата “Зелена карта” ще се проведе в София

-Г-жо Чонкова, неотдавна тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отмени наложените от Комисията за защита на конкуренцията глоби на застрахователните дружества, които членуват в Националното бюро “Зелена карта”, заради извършени, според КЗК, нарушения на Закона за защита на конкуренцията. Предполагам, че сте приели това решение на върховните съдии с удовлетворение.

-Изключително бяхме удовлетворени. Мотивите на ВАС съдържат много важни и точни изводи, което показва, че съдът се е отнесъл много сериозно и с разбиране към проблема. За жалост днес (14 септември 2005 г. – бел. ред.) при нас се получи копие от жалба на Комисията за защита на конкуренцията, която обжалва решението на тричленния състав на ВАС. Но доводите в жалбата не са достатъчно добре аргументирани, така че, надявам се, и на този следващ етап от съдебната процедура ВАС ще реши отново делото в наша полза.

-В най-скоро време предстои разглеждането от Народното събрание на новия Кодекс за застраховането. Не е тайна, че работата върху този изключително важен за застрахователната общност и за застраховането като цяло документ мина през доста перипетии. Така например съществуваше реалната опасност, според един по-ранен вариант на кодекса, да бъдат слети в една структура Националното бюро “Зелена карта” и Гаранционният фонд. Това не стана благодарение на вашето професионално и добре аргументирано становище. Днес, когато приемането на кодекса е вече въпрос на съвсем кратки срокове, какво в него не е удовлетворително според вас по отношение на Националното бюро?

-Има един много важен въпрос, който трябва да залегне в кодекса и за чието решаване ние твърдо ще настояваме. Става дума за Националното бюро “Зелена карта”, което функционира изключително успешно и със сериозно международно признание в системата “Зелена карта”, става дума и за нашите членове, чрез които всички ние гарантирахме добра работа по администрирането на сложния сертификат “Зелена карта”, става дума за всичко, което сме изградили до този момент с общи усилия и с преодоляването на много специфични трудности.

Ние ще изготвим аргументирано предложение (все още не е късно то да бъде отразено в кодекса) как да се гарантира и за в бъдеще стабилността на пазара на застраховката “Гражданска отговорност” не само по отношение на Националното бюро, но и на Гаранционния фонд (тук имам пред вид общия Гаранционен фонд на всички застрахователи, а не нашия вътрешен гаранционен фонд по сертификата “Зелена карта”, от който изплащаме обезщетения в определени случаи).

-Какво по-конкретно ще бъде вашето предложение?

-Когато станем членове на ЕС и сертификатът “Зелета карта” отпадне за страните членки на ЕС, тогава автоматично всички застрахователни дружества, продаващи сега и в бъдеще застраховка “Гражданска отговорност”, автоматично ще станат членове на НББАЗ. Дружествата, които в момента са членове на нашето частно сдружение и съответно са приели устава и всички негови условия, са 11 на брой. Те са плащали задължителния членски внос, внасяли са съответните суми в гаранционния фонд, направили са банковите гаранции в полза на бюрото (за тях всъщност това са “затворени” пари), сключили са презастрахователен договор само по “Зелена карта” – и изведнъж ще дойдат автоматично още 7-8 или Бог знае още колко компании, без да са изпълнявали нищо от тези задължения. В проекта на Кодекса за застраховането не е помислено по този въпрос. Ние смятаме, че трябва да има обвързване на членството в Националното бюро с изпълняване на изискванията по нашия устав, които нашите сегашни членове стриктно са изпълнявали в продължение на няколко години. Само така ще можем да запазим стабилността на Националното бюро “Зелена карта”. Защото то е лицето на България пред Европа и пред цялата европейска система “Зелена карта”. Затова е много важно да се запазят условията на работа, които сме създали и които са доказали своите положителни страни.

От друга страна, решаването на проблемите със застраховката “Гражданска отговорност” и повишаването на нейния обхват е от изключително значение за приемането ни в ЕС. Никой не бива да си прави илюзии по този въпрос. Това трябва да бъде добре осъзнато не само от българските власти, които вече са доста наясно по този въпрос, но и от българските граждани, които ползват моторни превозни средства с редовни държавни регистрационни номера. Важно е също така институциите да направят необходимото и да помогнат на застрахователите, за да станат нещата както трябва.

Въпросът за “Гражданската отговорност” е изключително, приоритетно важен за европейските ни партньори. Те акцентират много на тази тема при всички наши срещи и разговори.

В Европа действа едно желязно правило: пострадал при ПТП европейски гражданин трябва задължително да бъде обезщетен. Изключения няма. Всичко е формулирано и структурирано така, че – независимо откъде и от кого – пострадалият при ПТП бива обезщетен. Дали виновният водач на МПС е бил без застраховка, дали е бил неправоспособен, дали е избягал от местопроизшествието, дали застрахователят му (ако пък има редовна застраховка) е отказал да плаща (затова са създадени по силата на Четвъртата директива т. нар. компенсиращи органи) – във всички случаи пострадалият бива обезщетяван, без изключение. В този смисъл цялата материя по структурирането и администрирането на застраховката трябва да се уреди изключително прецизно. Тук е неимоверно голямо значението на Гаранционния фонд. От другата страна сме ние, Националното бюро “Зелена карта”, а от третата – застрахователните дружества, които ще бъдат и продавачи, и платци по издаваните от тях полици.

-На последната генерална асамблея на Съвета на Бюрата “Зелена карта”, проведена във Варшава, остро бе поставен въпросът за фалшивите сертификати. Бихте ли споделили нещо повече по този въпрос?

-Търсят се модерни средства за защита на документа. Един от начините например е да се промени неговият формат, чрез който той ще придобие вид на кредитна карта. Но в самия документ, който се състои от няколко отрязъка, има толкова много информация, че в никакъв случай тя не би могла да се побере на едно, образно казано, картонче. Ако тя се кодира, ще е нужно и съответното четящо устройство. При възникване на ПТП някъде на път как би могло да се ползва тогава?

Освен това по-голямата част от европейските страни са членки на ЕС. За тях сертификат “Зелена карта” няма, защото важи националната задължителна застраховка “Гражданска отговорност”. Когато България стане член на ЕС, живот и здраве, както е планирано – през 2007 г., нашата застраховка “Гражданска отговорност” ще важи и за териториите на страните членки на ЕС. От друга страна, има още 15 европейски държави, които не са или няма да станат скоро членове на ЕС, и за влизане на тяхна територия ще бъде необходим сертификат.

Фалшивите сертификати са основно два вида: с подправен срок на валидност и изцяло фалшиво отпечатани. Има такива и български, и чуждестранни, които сме залавяли у нас. Трябва да се знае, че разкриването на фалшификатите става едва тогава, когато възникне ПТП, т. е. когато се проверяват по-внимателно от компетентните органи документите на съответните водачи на МПС.

-Известни ли са вече резултатите от дейността на членовете на Националното бюро за първите шест месеца на годината?

-Справката за шестмесечието на 2005 г. не е пълна, тъй като някои от компаниите, които по принцип продават големи количества сертификати “Зелена карта”, все още не са приключили обработката на данните си и не са ги предали в Бюрото. Проявяваме колегиална толерантност към тях, тъй като те са в процес на подмяна на информационните си системи. Така че мога да дам предварителна и недостатъчно пълна информация. Ще бъде добре, ако направим сравнение и със същия период на миналата година. За първото шестмесечие на 2004 г. нашите членове са продали 63 739 сертификата “Зелена карта”. А по данните, с които разполагаме до момента, са продадени приблизително 91 000 сертификата.

Но така или иначе, Националното бюро функционира успешно. Едно от красноречивите доказателства за това е и бъдещото домакинство от наша страна на Генералната асамблея на Съвета на Бюрата “Зелена карта”, която ще се открие на 1 юни 2006 г. в София.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки