Българският застрахователен сектор е готов да влезе в ЕС с изцяло хармонизирано законодателство

29 Декември 2006 г.,zastrahovatel.com
Многостранното гаранционно споразумение по застраховката „Зелена карта” няма да бъде подписано до края на годината и за бъдещ неопределен период

Независимо, че европредставителите препоръчаха на Съвета на бюрата да се подпише многостранното споразумение, по силата на което да отпадне граничният контрол то не бе прието.На България и Румъния все още не е гласувано достатъчно доверие от Великобритания и Италия по емиграционни причини.

Така, че българските автомобилисти ще бъдат проверявани и за сертификат „Зелена Карта” от 1 януари т.г.Те ще влизат в страните от Европейския съюз като минават през задължителния както до сега граничен контрол за наличие на сключена застраховка “Гражданска отговорност”. На реципрочна основа , същото ще е валидно и за влизащите в страната ни чужди автомобилисти.

Това съобщи Ралица Агайн, заместник-председател на Комисията за финансов надзор и шеф на застрахователния надзор на специално организирания на 20 декеври последен за 2006 г. брифинг за журналисти от всички медии в КФН. Тя обясни, че доказателство за наличието на "Гражданска отговорност" няма да бъде единствено регистрационният номер с инициалите BG.

На сертификата “Зелена карта” трябва да е отбелязано, че важи за територията на ЕС. Срокът на застраховката „Гражданска отговорност” е една година. Така сертификатът е валиден за времето на срока на застраховката. Цената на сертификата ще бъде между 5 и 7 евро. В случай, че някой до момента е сключил застраховка „Гражданска отговорност” но не е имал „Зелена карта” ще трябва да му е издаден съответния сертификат, чиято валидност е до изтичането на срока на застраховката „Гражданска отговорност”. Доплащането към застраховката „Гражданска отговорност” е необходимо само в рамките на таксата за отпечатване на сертификата. Таксите се определят от застрахователите. Най-високата цена, на която компаниите ще издават сертификат по “Зелена карта” и която е обявена в застрахователния надзор, е 7 евро ( т.е. 15 лева) , допълни Ралица Атайн и посочи, че ако на пазара бъде обявена такса по-висока от споменатата, тя може да се смята за спекулативна. Тя апелира към всички клиенти да сигнализират КФН, в случаите, когато компаниите изискат доплащане на допълнителна премия от клиент извън тази такса.

Застрахователите не следва да определят тарифи за “Гражданска отговорност” в определен твърд размер и при поискване на „Зелена карта“ да определят нова цена като доплащане от страна на автомобилиста за получаване на сертификата, категорично подчерта Агайн.

Доплащане ще бъде възможно само ако застраховател е обявил една тарифа за автомобилисти, чиито автомобили ще бъдат използвани в чужбина и отстъпка от тази тарифа, когато автомобилът няма да бъде използван за пътуване извън страната. За това обаче клиентът трябва категорично да е уведомен при сключването на полицата. Той трябва да знае колко струва реално застраховката при излизане зад граница и влизане в страни от ЕС, както и каква е цената при шофиране само у нас.

Докато се издават сертификати „Зелена карта“ и колите подлежат на проверка, застрахователите могат да поискат доплащане в рамките на отстъпката, която са направили от предварително обявената тарифа.

Иначе съгласно изискванията на Кодекса за застраховането в срок до 01.09.2006 г. заварените застрахователни дружества имаха задължението да подадат в КФН документи за издаване на нов допълнителен лиценз за извършване на дейност по задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите. В посочения срок документи подадоха 16 застрахователи като нов лиценз към настоящия момент са получили вече всичките 16 компании. С новия лиценз на "Общинска застрахователна компания", който издаде КФН на 20 декември т.г. дефакто приключи прелицензирането на българските застрахователи за продажбата на застраховка "Гражданска отговорност". Само една от компаниите на българския пазар - „Кю Би И Иншурънс (Юръп) Лимитид” (клон София), се отказа доброволно от подновяването на лиценза си.

Според Ралица Агайн в края на 2006 г. българското законодателство в областта на застраховането изцяло е хармонизирано с изискванията на европейските директиви. Направени са изменения в Кодекса за застраховане, бяха приети значителен брой подзаконови актове. Сериозни са били и през тази година усилията от страна на държавата както и субектите в областта на застраховането – Гаранционният фонд и НББАЗ за повишаване на обхвата на застраховката „Гражданска отговорност” до 98 на сто от автомобилите както и повишаването на финансовия капацитет на Гаранционния фонд за да може България да гарантира всички свои задължения в бъдеще – обясни Р.Агайн.

През тази година са издадени 3 нови лиценза за упражняване на дейност на застрахователни дружества - 2 в животозастраховането и едно в областта на общото застраховане, както и 3 лиценза за клонове на застрахователи от други държави. Вече има регистрирани и 2 нови презастрахователни дружества – на ЗК “Лев Инс” АД и на клона на “Кю Би И”.

Г-жа Агайн допълни, че през 2006 г. е била извършена и пререгистрация на всички застрахователни брокери – общо 207 на брой. Броят на застрахователните агенти до 2005 година е бил над 100 хиляди души. Започнала е тяхната пререгистрация съгласно новите законови нормативи и очакванията на КФН е техният брой да намалее.

Илеана Стоянова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки