"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Зам. председател на Надзорния съвет
Дългогодишната традиция на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване преди коледните и новогодишните празници да вдигат градуса на настроението както на своите членове, така и на журналистите, не ни отмина и в навечерието на изминалите светли празници. Буквално преди Коледа, на 20 декември, Дом 2 в резиденция „Бояна” събра партньори и съмишленици в навечерието на историческата и обещаваща за България дата – присъединяването й към ЕС. Бе ознаменувана десетата годишна среща на пенсионноосигурителните дружества, членове на асоциацията. Присъстваха също така ръководители и отговорни представители и специалисти на комисиите на Народното събрание : по труда и социалната политика, по бюджет и финанси, по икономическа политика, на Министерството на труда и социалната политика, на Министерството на финансите, Министерството на икономиката и енергетиката, на НОИ, на КФН, на националните синдикални централи и работодателски организации, от Асоциацията на търговските банки, АБЗ, Асоциацията на управляващите дружества журналисти и представители на неправителствени институции.
Бяхме там и ние, финансовите журналисти от всички медии, ние, хората от средствата за масова информация, отразявали през изминалите години и отразяващи и през 2006 г. дейността на допълнителното пенсионно осигуряване. Пак по стара традиция БАДДПО връчи традиционните петгодишни журналистически награди. Тази година те бяха за вестник „Банкеръ”, вестник „Дневник”, телевизия „ТВ 7”, на електронния сайт „Insurance .BG”.
Като издание, специализирано по застраховане и осигуряване, за втора поредна година съвсем заслужено и „Застраховател прес” стана носител на наградата за професионализъм и дългогодишна настойчивост в отразяването на дейността по допълнително пенсионно осигуряване в България , тъй като вестикът отделя специално внимание на пенсионноосигурителната тематика и поддържа постоянна рубрика. Наградата получи нашият уважаван директор Петър Андасаров. Само преди две години друг редактор от екипа ни беше носител на наградата за обективна журналистика.
Равносметката
В кулоарите успяхме да разговаряме с Бисер Петков, заместник-председател на КФН, ръководещ Управление „Пенсионно осигуряване”.
Не ни отмина и разговор макар и с няколко изречения, с председателя на БАДДПО Никола Абаджиев.
Г-н Петков, как оценявате пенсионноосигурителния пазар 10 години след старта му?
- Мащабите днес са твърде различни, както и възможностите му. Различна е и регулаторната рамка. Днес пенсионните фондове управляват около 1.5 млрд.лв. Дейността е много по-добре регулирана , има повече гаранции за осигурените. В началото дейността започна спонтанно като бизнес-идея на тогавашните акционери на пенсионноосигурителните дружества. Тази дейност успешно се развива цели 10 години, като се съхранява дори през времето на финансово-банковата криза през 1997 г. Без специална законова рамка тогавашните дружества доказаха своята ефективност, като по този начин се извърши цялостна пенсионна реформа. Сега се отделя много по-важно значение на втория и третия стълб на допълнителното пенсионно осигуряване.
- Г-н Абаджиев, с какво бе характерна изминалата 2006 година за бизнеса?
- Изминалата 2006 г. за членовете на БАДДПО бе напрегната и наситена с делова работа, свързана с предстоящото присъединяване на страната ни към ЕС и по-конкретно по транспонирането на европейското законодателство в областта на пенсионното осигуряване, с международно участие и сътрудничество. Друго важно международно събитие, на което бяхме домакин, бе работната среща на асоциациите на пенсионните фондове от страните на Централна и Източна Европа. Семейството на членовете ни през 2006 г. се увеличи с още едно лицензирано пенсионноосигурително дружество – ПОД „Топлина”.
Очакванията
- Г-н Петков, а какви са очакванията за пазара през тази година, въвеждането на мултифондовете и всички други новости във връзка с присъединяването ни към ЕС?
- 2007 година идва с много предизвикателства, в смисъл че се предоставят нови възможности – една качествено различна година. Средата, в която ще се развива този бизнес, ще бъде различна. Пенсионните дружества ще оперират на един много по-голям пазар. В пенсионното осигуряване от капиталов тип промените няма да се усетят толкова бързо, доколкото в България сме осъществили модел, който не е традиционно установен в страните стари членки на ЕС. При тях основната част от капиталовото пенсионно осигуряване се осъществява в институции за професионални пенсии. При нас бе създадена законова рамка за тези институции. На практика това са институциите, в които ще има единен европейски простор, реална конкуренция, реално развитие на ПАН-европейски фондове, които да създадат основите на един общ пазар на допълнителните пенсии в Европа. Има много дела, които започнаха още през 2006 г. и ще се развиват и през 2007 година. Една от задачите е регламентирането и реално започване на дейността на т.нар. „мултифондове” като първа стъпка в доброволното пенсионно осигуряване. Те имат място и в задължителното пенсионно осигуряване в бъдеще.
- Това ще разшири ли според вас кръгът на осигурените българи, предпочели допълнителното пенсионно осигуряване за по-добри бъдещи пенсии?
- Надявам се. Това е една допълнителна възможност на досегашните осигурени хора в доброволните фондове по-добре да определят своите предпочитания. Те ще могат да окажат на ПОД какво съотношение между риск и доходност желаят, да изберат по-добре рисковия толеранс, който имат. Тази допълнителна услуга в областта на доброволното осигуряване ще им даде възможност за по-високи доходи при пенсиониране. Ще се разшири интересът към този тип пенсионно осигуряване, тъй като ще даде същите възможности, които другите колективни инвестиционни схеми (доброволните фондове) имат. Управляващите дружества имат възможност да учредяват няколко доброволни фонда, които се различават по съотношението риск-доходност.
- Г-н Абаджиев, какво предстои пред дружествата за допълнително пенсионно осигуряване?
- 2007 г. ще бъде особена за нас. Не само трябва да продължим развитието на досегашната си дейност, но ще трябва да я представим по най-добрия начин в европейското семейство. Ще трябва да встъпим там с необходимото самообладание в новата конкурентна среда. Ще трябва по най-добрия начин да се възползваме от новото европейско законодателство в сферата, в която работим. Заедно с това за нас 2007 г. ще бъде ознаменувана с едно важно за нас събитие – провеждането в България на Генералната асамблея на ФИАП и международна конференция по проблемите на пенсионното осигуряване с участието на повече от 50 страни от целия свят. През същата година ще се включим по подходящ начин и в дейността на Европейската федерация на пенсионните фондове. Ще отбележим също така десетгодишнината от учредяването на нашата асоциация.
Страницата подготви ИЛЕАНА СТОЯНОВА
|