Коментар: Ролята на професионалната организация за квалификацията и правоспособността на актюерите

09 Септември 2005 г.,zastrahovatel.com
Николай Тодоров – председател на Българското актюерско дружество

Становище на БАД по отношение на проекта на Кодекс за застраховането

Управителният съвет на Българското актюерско дружество (БАД) изготви и представи на 25 юли 2005 г. в КФН официално становище по повод публикувания проект на Кодекс за застраховането (КЗ) на уеб страницата на комисията. БАД разглежда приемането на този проект като важен етап от хармонизирането на българското с европейското застрахователно законодателство. Приветстваме ясното дефиниране на отговорностите на актюерите в застрахователните компании. Направените предложения към законопроекта целят да прецизират текстовете, свързани с изискванията към актюерите, както и към формулировките на текстовете в частта на задължителните технически резерви.

Актюерът е лице, което е квалифицирано да практикува актюерската професия. Това не означава, че всеки актюер изпълнява отговорностите на актюера, описани в разглеждания КЗ. Следва да се има предвид, че за даден застраховател могат да работят и други актюери, например продуктови актюери, които участват в разработване на нови застрахователни продукти. Ето защо предлагаме да се отдели (обособи) актюерът или актюерите, които изпълняват задълженията, определени в Кодекса, от всички други актюери в дадена компания. За тези актюери има различни наименования в различните европейски държави – например във Великобритания в застраховането се използва “appointed actuary”, а в пенсионното осигуряване – “scheme actuary”, в Чехия – “responsible actuary”, и т. н. Като примерни възможни еквиваленти на български език могат да се разглеждат назначен актюер или отговорен актюер.

По отношение на завършеното висше образование предлагаме да се въведе изискването за покрита

не по-ниска степен от магистър.

Също така предлагаме към изброените базови специалности да се добавят финанси и застраховане. Изискването за висше образование на актюера, съчетано с изчерпателно изброяване на университетски специалности, крие риска актюери, които са придобили актюерска квалификация, но чиято университетска специалност не попада сред изброените, да бъдат лишени от възможността да бъдат лицензирани. Това важи особено за специалности като актюерски науки и актюерски мениджмънт, които се предлагат от водещи западни университети. Също така практиката показва, че у нас доказани като специалисти актюери с повече от 10 години професионален опит имат завършено висше инженерно образование или специалности като физика и др. Затова предлагаме в края на сегашния текст на т. 1 от ал. 1 на чл. 96 да се добави изискването и за друго висше образование при условие, че лицето е придобило квалификация по актюерски науки.

БАД подкрепя изискването за минимален 3-годишен професионален актюерски опит.

Един от главните въпроси е определянето на професионални, а не само на общообразователни изисквания към актюерите, които ще получат одобрението на КФН и ще носят предвидените отговорности.

Програмата на Международната актюерска асоциация (МАА), унифицирана за професионалните сдружения от всички страни, въвежда много ясно какви са

минималните изисквания

за положени изпити. Необходимите дисциплини, които следва всеки един актюер предварително да покрие, за да придобие правоспособност да практикува професията, са следните финансова математика, теория на вероятностите и математическа статистика, основи на икономиката и на счетоводството, моделиране, статистически методи, актюерска математика, инвестиции и управление на активи, принципи и практика на актюерския мениджмънт в общото застраховане и животозастраховането, в пенсионното и здравното осигуряване, професионални стандарти и професионално поведение. Практиката показва, че част от тези изпити се покриват и се предлагат от университетите в различните специалности от бакалавърските и магистърските програми, като например базовите математически дисциплини (анализ, вероятности, статистика), а също така по финанси и икономика. Друга част от тези изпити, особено по отношение на актюерски принципи и практика в застраховането, актюерски мениджмънт и професионални стандарти, се покриват задължително пред професионалните организации. В тази връзка БАД предлага към изискванията да се добави и изискването съответният актюер да е член на Българското актюерско дружество или друга професионална актюерска асоциация, която е пълноправен член на МАА.

Световна и европейска практика е актюерите да бъдат признавани като такива, когато са членове на професионална актюерска организация. Основните причини за това са следните:

-В устройствените си документи професионалните организации имат ясно дефинирани

професионални изисквания

към своите членове. Следва да се отбележи, че в устава на БАД има определени две нива на членство – асоциирано и редовно. Към редовните членове съществува изискване за полагане на изпити по учебната програма на МАА, както и наличие на практически актюерски опит.

-Професионалните организации поставят изисквания за етично поведение на своите членове. БАД е приело Кодекс за професионално поведение в актюерската професия, който регламентира спазването на професионална лоялност и на професионални стандарти по отношение на практиката, формиране и представяне на професионални заключения, избягване на възможните конфликти на интереси, спазването на конфиденциалност, толерантност и сътрудничество.

-Професионалните организации прилагат дисциплинарни мерки към своите членове, които с действията си уронват престижа на професията. Актюерите, членуващи в БАД, попадат под действието на специални дисциплинарни процедури, определени в Устава на БАД. Осигурени са необходимите условия за защита и излагане на гледната точка на членовете на БАД, към които има производство по прилагане на дисциплинарни мерки, както и за постигане на максимална обективност при налагането им. Членовете на БАД следва да приемат всяка наложена им дисциплинарна мярка. Предвидена е възможност Комисията по професионална етика и дисциплина към БАД да бъде сезирана и от външни лица за БАД, включително от органите на застрахователния надзор.

В допълнение на горното следва да се отбележи, че 22-а български актюери след положени успешно осем професионални изпити през 1996 г. получиха издадени от БАД, от Института на актюерите (Оксфорд) и от Факултета на актюерите (Единбург)

дипломи за квалификация и правоспособност

в актюерските науки и приложението им в застрахователната дейност, пенсионното осигуряване и управлението на инвестициите. Други членове са положили тези професионални изпити в страни като Великобритания, Германия, Полша. Нови 25 актюери към настоящия момент успешно са положили пет от осемте изпита от професионалната програма на БАД. Тя има и дистанционна форма, която позволява по всяко време да се включват и нови желаещи за придобиване на квалификация. Администрирането на целия учебен и изпитен процес е сложно и отговорно начинание. В тази връзка БАД има постоянно функционираща Комисия по квалификацията, която е пряко ангажирана с изпитите.

Друго предложение на БАД засяга задължителните резерви. Считаме, че видовете резерви, които образува един застраховател, зависят от предлаганите от него видове застраховки. Например животозастрахователна компания, която не е лицензирана да предлага застраховка “Живот, свързана с инвестиционен фонд”, не следва да заделя резерви за застраховки “Живот, свързани с инвестиционен фонд”. Ето защо предлагаме тези текстове да се конкретизират така, щото резервите да се заделят съобразно предлаганите от застрахователя застраховки. По отношение на специфичния резерв в общото застраховане – допълнителна сума за неизтекъл риск, предлагаме да се запише, че такъв резерв се заделя в случаите, описани по този член в Наредбата за реда и методиката за образуване на застрахователни резерви. Мотивът е, че това не е задължителен резерв, а той се заделя само при определени обстоятелства (каквато е и практиката до момента според Наредбата).

В заключение искам да отбележа, че с приемането на новия Кодекс за застраховането ще се повишат отговорностите към актюерите и това е голямо предизвикателство за професията у нас. Но нека не забравяме, че тепърва предстои нашият застрахователен пазар да се интегрира с големия европейски пазар. Все по-голямо внимание ще се отделя на въпроси като оценка на риска, достатъчност на резервите и платежоспособност на компаниите. Като професионална организация на българските актюери ще продължим да работим за професионалното израстване и продължаващо обучение на нашите членове, за да отговорим своевременно и адекватно на въвеждащите се нови изисквания и стандарти (както по отношение на Международните счетоводни стандарти, така и по отношение на новите европейски директиви).



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки