Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
В работата на семинара взеха участие международни експерти от Великобритания, Испания, Чехия, Унгария, Белгия, Латвия, както и представители на МОСВ, Българската стопанска камара, кметовете на по-големите общини в страната и Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ).
Проведеният форум цели обмяната на опит между страните, участващи в срещата, по приетите от тях конкретни стъпки за хармонизиране на националното законодателство с европейското по отношение на предотвратяването и отстраняването на екологична щета, замърсяването на водите и земята и превенцията на човешкото здраве.
Форумът започна с представяне на новите моменти в проекта на Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети на България, чийто последен вариант, както вече ви информирахме, е съгласуван и с представители на бизнеса. Законът подлежи на повторно съгласуване и се очаква да бъде приет през месец юли т. г.
В докладите си останалите участници, представители на европейските страни в работната среща, информираха за предстоящото приемане на закона и за различните мерки, предприети от държавите по обсъждане на проектите и решенията за въвеждане на изискванията на Европейската директива 2004/35/ЕС, чиято цел е засилване защитата на екологична отговорност.
Съпоставен бе опитът на страните по въвеждането на директивата, като бе констатирана необходимостта от еднакво третиране и установяване на:
обхват на законопроекта - отговорност, превенция, финансово обезпечение и режим на отговорности;
идентифициране на задължените по закон лица - оператори и режим на регистрация;
дефиниране на понятия като “непосредствена заплаха” и определяне на прагове за операторите, класифицирани според ниво на риска;
компетенции на органите - предприемане на мерки от компетентните органи и приети оздравителни мероприятия за възстановяване на щетите;
финансови отговорности и определяне на разходите за финансови анализи и експертизи;
методология за оценка на риска от екологична щета;
информационно осигуряване и достъп до разполагаемата база данни – публични регистри;
финансови схеми и мерки за покритие на риска от виновно причинена щета.
От представените доклади се констатираха различия във възприетия подход от различните страни при въвеждането на финансовите мерки като изискване на чл.14 от директивата, отнасящи се до ангажимента на операторите за плащания.
Проектът на Испания въвежда мерки като задължение на операторите за сключване на застрахователен договор или договор за банкова гаранция. Предвижда се и създаването на специализиран фонд с определен праг от 20 млн. евро за покриване на риска от екологични щети.
Българският законопроект, по подобие на испанския проект, въвежда мерките за финансова сигурност като задължение на операторите за сключване на застрахователен договор или договор за банкова гаранция.
За разлика от тях проектите на Великобритания, Чехия и Унгария въвеждат различен подход по отношение на мерките, който не предвижда законово задължение за сключване на застраховка за отговорност или договор за банкова гаранция. В проекта на Унгария се предвижда въвеждането на автоматична ипотека върху земята като мярка за финансова обезпеченост.
Участниците в работната среща изразиха също становища по предприетите процедури по обсъждане на законопроекта и по направения анализ и оценка на въздействието на риска от екологична щета за обществото и влиянието му върху цялостната икономика на съответната страна.
|
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски, "Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , "Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, |