Р.Агайн:България е изпълнила своите задължения по Многостранното споразумение за „Зелена карта”

01 Март 2007 г.,zastrahovatel.com

- Г-жо Агайн, какви усложнения продължава да предизвиква отказът на Велкобритания да подпише Многостранното споразумение за „Зелена карта” с България и Румъния и известно ли е в какви срокове ще се реши този проблем?

- Трябва да е ясно, че става дума за разговори между членовете на Съвета на бюрата, които са неправителствени организации - националните автомобилни бюра на застрахователите, предлагащи автомобилни застраховки. Така че независимо от усилията на държавата ни, които безспорно са важни, решението трябва да бъде взето пряко от автомобилните застрахователи във Великобритания.

Става въпрос за нежелание от страна на бюрото на Великобритания да подпише Многостранното споразумение и не е определен от тяхна страна конкретен срок, за който ще трае това положение. Затова ми е трудно да кажа до кога се запазва в сила старата постановка, след което да бъде отменен граничният контрол. Надяваме се това да се случи до края на тази година, тъй като специално към България и Румъния няма отправени критики и нови изисквания за постигане на обхват по застраховката „Гражданска отговорност” на автомобила или пък за по-висока финансова стабилност. Още повече че изискването за презастрахователен договор на Гаранционния фонд не само е изпълнено, но е въведено и като задължение ежегодно да бъде подновяван този договор и да бъде поддържан от страна на фонда. Така че има всички предпоставки България да бъде приета като страна по Многостранното споразумение.

- А какви бяха официалните мотиви за отказа?

- Официални мотиви за отказа КФН не е получавала, тъй като формално ние не сме страна в тази дискусия. Такива обяснения бяха представени на заседанието на Европейския комитет по надзор върху пенсионното осигуряване и застраховането, който е орган на регулаторите в тези два сектора. Въпросът беше обсъждан и там Съветът на бюрата представи позицията на Великобритания . Тя е свързана с възникнали проблеми у тях след присъединяването в ЕС на последните десет държави, при които е бил отчетен преди това необходимият обхват по застраховката, а в последствие не са могли да го запазят. Това е довело до проблем с моторните превозни средства на някои от новите страни-членки на ЕС. Става дума за автомобили, които се намират на територията на Великобритания и не изпълняват задълженията си по сключване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. Наистина това е проблем, тъй като подписването на Многостранно споразумение според повечето тълкувания означава, че местните органи на полицията в съответната държава не следва да проверяват чуждестранните моторни превозни средства дали притежават застраховката. Така че тези контролни органи не са в състояние нито да извършват необходимата проверка, нито и да ограничават броя на незастрахованите чуждестранни автомобили на тяхна територия. От друга страна, този проблем засяга главно държавите-членки, на чиято територия са регистрирани моторните превозни средства. Съгласно европейските директиви и националните законодателства обезщетения за причинени вреди на трети лица се изплащат от националния гаранционен фонд на държавата, в която е регистрирано моторното превозно средство. В случай, че се окаже, че на територията на Великобритания има български моторни превозни средства, които не са застраховани след евентуалното подписване на споразумението, това би означавало, че българският Гаранционен фонд ще трябва да изплаща по-големи обезщетения. Ние смятаме, че за такъв случай нашият Гаранционен фонд е добре подготвен с подходяща презастрахователна програма, както и с подобрен капацитет, т.е. увеличени вноски във фонда.

Блиц -интервю на Илеана Стоянова




Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки