Общо застраховане: Автомобилните застраховки продължават да определят развитието на пазара

26 Април 2007 г.,zastrahovatel.com
Застрахователите преминаха психологическата граница от 1 млрд. лева.Потенциалът на бранша е много по-голям от постигнатото от компаниите през миналата година

Психологическата граница от 1 млрд. лв. падна. Премийният приход на общозастрахователните дружества през 2006 г. възлиза на около 1.057 млрд. лв., показва проучване, направено от специализирания информационен сайт www.insurance.bg и в. „Застраховател прес“ .

Повечето специалисти очакваха въпросната граница от 1 млрд. лв. да бъде „пробита“ още през 2005 година. Тогава обаче ожесточена „война“ между застрахователните компании за клиенти по задължителното автомобилно застраховане доведе до задържане на цените на нереално ниски нива, което се отрази и на общите резултати. Така отчетените тогава приходи стигнаха едва до 919.190 млн. лева. Година по-късно застраховката „Гражданска отговорност“ отново повлия на крайния резултат, но този път позитивно. Заради масовата пререгистрация на автомобили през миналата година и засилените мерки за повишаване на обхвата на задължителната автомобилна застраховка бяха продадени с около 600 хил. полици повече в сравнение с 2005 г., което от своя страна помогна и приходите да набъбнат до 1.057 млрд. лева. През декември 2006 г. за пореден път станахме свидетели на силна конкуренция между застрахователите в борбата за привличане на повече клиенти, което доведе до предлагане на „Гражданска отговорност“ на нереално ниски цени, в много случаи дори по-ниски от тези през 2005 година. Това за радост не повлия особено негативно на крайния резултат, тъй като той беше подкрепен от солидно увеличаване на приходите при продажбата на имуществени застраховки и традиционно търсеното „Каско“. Все пак, ако цените при продажбата на „Гражданска отговорност“ бяха по-адекватни на риска, който носят компаниите, те нямаше сега да се пъчат с рекордните си приходи от 1.057 млрд. лв., а щяха да са отчели поне 1.3 млрд. лева. Друг интересен феномен, на който станахме свидетели и който още веднъж потвърждава тезата, че автомобилното застраховане движи пазара нагоре-надолу, е фактът, че в края на 2006 г. имаше продадени приблизително 152 хил. застраховки „Гражданска отговорност“ повече, отколкото бяха регистрираните у нас автомобили. Този световен прецедент се дължеше на паниката, обзела хората от очакваното увеличаване на цените на задължителните автомобилни застраховки, които побързаха да си купят полици, преди да са изтекли предишните им застраховки.

Миналата година за общозастрахователните дружества започна сравнително добре. Още първото тримесечие те имаха над 14% ръст в сравнение със същия период на 2005 година. Следващите две тримесечия ръстът на пазара се движеше около и под 10 на сто, което беше ясен сигнал, че компаниите трудно си пробиват път към нови клиенти и пазарни ниши, както и фактът, че това, което вече е разработено като бизнес, е изчерпало потенциала си за растеж. Все пак ръстът на приходите, който отчитат застрахователите в края на 2006 г. от междинните резултати, е 14.96 процента. Причината за силното последно тримесечие отново е автомобилното застраховане и в частност „Гражданска отговорност“. Резултатът като цяло е добър, но е много далече от постигнатия ръст от 25.26 на сто през 2005 г., а и резултатите от предходните няколко години.

Както нееднократно стана дума, най-голям дял в приходите имат автомобилните застраховки („Каско“, „Гражданска отговорност“ и „Зелена карта“) - около 64-65 на сто. На второ място се нареждат „Щети на имущество“ и „Пожар“ и „Природни бедствия“, чиито дял е около 22-23 на сто.

При компаниите лидер продължава да бъде ЗПАД „ДЗИ Общо застраховане“.

Приходите на дружеството през 2006 г. са около 187 млн. лв., което е 17.70% от общите приходи в бранша.

Анализирайки резултатите на ДЗИ, прави впечатление, че пазарният дял на компанията се е свил с около 2.5%, а ръстът на приходите е под половин процент.

Втори в класацията по приходи се нарежда „Булстрад“. Приходите на компанията са 148.141 млн. лв., което е малко над 14 на сто от общите приходи в бранша и приблизително 5.9% повече от приходите през 2005 г.

Челната тройка се допълва от ЗПАД „Алианц България“, което през миналата година успя да събере премиен приход от 140.885 млн. лева. Пазарният дял на компанията се изчислява на 13.33%, а ръстът на приходите спрямо 2005 г. е 6.14 на сто.

Сред лидерите на пазара се нарежда и традиционно силният в автомобилното застраховане компания „Бул инс“. Приходите й за 2006 г. са 125.014 млн. лв., пазарният дял е 11.83 на сто, а ръстът в дейността е 9.34 процента.

Коментираната от години концентрация в бранша продължава и през 2006 година. Първите 4 компании са доста пред конкурентите си по приходи. Разликата между 4-тия и 5-тия застраховател по приходи е 58 млн. лв., а разликата на пазарните им дялове е около 5.5 процента.

Общият пазарен дял на 4-те водещи компании се изчислява на 56.88%, а другите 16 дружества си поделят останалите 43.12% от пазара. Прави впечатление обаче, че и 4-те компании губят малко по малко от пазарното си присъствие за сметка на „по-малки“ или на новопоявили се играчи. Само за последната 1 година техният пазарен дял се е свил с 5.47 на сто.

Най-сериозно израстване през 2006 г. ЗК „ДСК Гаранция“ АД - 250%, ЗК „Дженерали Застраховане“ АД - 99.74% и „Кю Би И Иншурънс Лимитид-клон София“, чийто приходи в сравнение с 2005 г. са се увеличили с 90 на сто.

Първата компания сред отличниците по приходи започна своята дейност в края на 2005 г., което обясняваше и скромните резултати тогава. Година по-късно постигнатото от мениджъри и служители на „ДСК Гаранция“ продължава да не е много впечатляващо, но за една новостартираща компания е добър резултат. Нещо повече, постигнатото през 2006 г. може да се счита за заявка за по-сериозно бъдещо присъствие на компанията на общозастрахователния ни пазар.

Вторият отличник е добре познатата ни компания „Орел“, която миналата година беше закупена от един от световните лидери в застраховането, какъвто безспорно е Generali. Промяната на собствеността се отрази като катализатор за развитието на и без това добре представящата се застрахователна компания и тя от 10-о място се предвижи на 7-о в класацията по премиен приход.

Третото дружество, което е сред най-успешно развилите се през 2006 г., е „Кю Би И Иншурънс Лимитид-клон София“. Компанията никога не е блестяла с някакви големи резултати. По-скоро тя се приемаше като екзотичен застраховател, тъй като собствениците са и от Австралия и освен това до миналата година беше единственият клон на чужда застрахователна компания у нас. Дружеството обаче намери своята пазарна ниша и без да се бори за масов застраховател, показа, че у нас може успешно и печелившо да се развива застрахователна дейност, без да се робува на автомобилното застраховане. Освен „Кю Би И-клон София“, и „Ей Ай Джи България“ ЗПАД не предлага автомобилни застраховки, а набляга на имуществените застраховки – пазар, който все още не е добре разработен у нас. По ЗК „Дженерали Застраховане“ АД клонът на австралийския застраховател също се изкачи две места нагоре в класацията по премиен приход.

Двете компании, които отчетоха лек спад в дейността си през 2006 г., са ЗАД „Енергия” и БАЕЗ. И двата случая става дума за неколкостотин хиляди лева по-малко приходи спрямо 2005 година. В крайната класация по премиен приход БАЕЗ слезе с едно място надолу, а ЗАД „Енергия” с три места. Други размествания на пазара през 2006 г. нямаше.

Появата на Generali Holding Vienna на българския пазар е събитието за миналата година в бранша. С идването на италианските застрахователи чрез австрийското им поделение у нас вече присъстват 4 от ТОП 5 на световните застрахователи. Големият отсъстващ е френската AXA, която неуспешно се пробва да купи ДЗИ в началото на тази година. Неуспехът в наддаването не обезкуражи застрахователите от тази група и в КФН са подадени заявки от 4-5 дъщерни дружества от групата, желаещи да оперират на българския пазар. Друго интересно, което се случи през миналата година, е появата на още двама застрахователи. За разлика от животозастраховането, където интересът за получаване на лиценз беше по-голям през 2006 г., при общото застраховане само две дружества кандидатстваха и получиха разрешение за упражняване на застрахователна дейност на територията на страната. Едното дружество е "Кардиф-Общо застраховане - клон България", дъщерно на голямата банкова група BNP PARIBAS. Второто е дъщерно на Обединена българска банка, американската финансова група AIG и водещата гръцка застрахователна компания ETNIKI.

Първото дружество все още не е започнало работа у нас, а второто започна съвсем в края на 2006 г. и регистрира едва 12 000 лв. премиен приход. Собствениците му със сигурност обаче ще се борят за подобаващо присъствие на българския пазар, което да отговаря на техните финансови възможности и опит на чуждите пазари.

Обобщавайки резултатите, можем да отчетем, че 2006 г. бе една от успешните за общозастрахователния бизнес у нас. Това обаче далеч не е пределът на възможностите на българските застрахователи, нито пък максималният потенциал за пазара ни.

Чуждестранните инвеститори усещат възможностите за развитие на бизнес и се оглеждат как да се установят у нас. От началото на годината бяха продадени мажоритарните пакети с акции на две от малкото останали български компании. Освен тях Комисията за финансов надзор е уведомена от над 70 дружества, които искат да развиват общозастрахователна дейност тук. Почти толкова е броят и на чуждестранните посредници с интерес към българския пазар. Голяма част от желаещите едва ли ще развиват някаква дейност или, ако имат такава, то тя ще се ограничава само до обслужването на техни големи корпоративни клиенти. Има обаче и сериозни кандидатури сред заявилите желание да работят у нас компании, които ще се намесят в борбата за преразпределяне на застрахователния сектор.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
"Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ,