Българскиятзастрахователен пазар има специално значение
16 Май 2007 г.,zastrahovatel.com
Карл Финк, заместник-генерален директор на "Виена Иншурънс Груп", пред в. "БАНКЕРЪ"
Г-н Финк, в медиите излезе информация, че българските представители на "Виена Иншурънс Груп" - застрахователните компании "Булстрад" и "Български имоти", ще се слеят. В действителност ще се стигне ли до обединение на тези компании?
- "Виена Иншурънс Груп" е представена в България от пет години. През 2002 г. станахме мажоритарен собственик на ЗК "Български имоти" АД и ЖЗК "Български имоти" АД. Познаваме добре и "Булстрад", с компанията си сътрудничим вече 30 години. Сливането на "Булстрад" и "Български имоти" е една от възможните стъпки, които може да предприемем. Все още обаче не е взето окончателно решение по този въпрос. В момента проучваме каква е ситуацията на пазара, а и в самите компании. Трябва да се доизяснят и някои неща от юридическа гледна точка. Ето защо не мога да дам твърд отговор дали сделката ще се състои. Но може би до три месеца ще излезем с решение в тази насока.
Ако не греша, "Винер Щетише" обикновено запазва самостоятелността на структурите, които придобива или в които участва. Какво ще спечели от евентуалното сливане на "Булстрад" и "Български имоти"?
- Сега проучваме как максимално може да се възползваме от преимуществата на двете застрахователни дружества и как да подобрим техните резултати. Това, както казах, зависи от ситуацията на българския застрахователен пазар и от индивидуалните особености на двете компании. Наистина, в някои страни от Централна и Източна Европа притежаваме повече от една компании, които работят самостоятелно. Така обслужваме отделните пазарни сегменти чрез различни марки.
Бихме предприели сливане на "Булстрад" и "Български имоти", ако стигнем до извода, че резултатите след сливането на компаниите ще бъдат по-добри в сравнение с тези, които двете дружества постигат, ако работят поотделно. Това, което аз обикновено казвам, е, че когато "Виена Иншурънс Груп" събира едно плюс едно, сборът не трябва да е едно и половина, не искаме да получим и просто две, а се стремим резултатът да е поне две и половина.
Един от най-важните въпроси е да подобрим бизнеса на компаниите и по какъв начин да пренесем тук австрийския опит. Това важи особено за дистрибуционните канали. Разбира се, ще се възползваме и от това, че служителите в българските компании познават много добре местния пазар.
Ще останат ли акциите на "Булстрад" за търговия на българската фондова борсата?
- "Булстрад" категорично ще остане на борсата. Засега обаче нямаме фиксирана дивидентна политика. По принцип "Виена Иншурънс груп" не разпределя дивидент, а печалбата се реинвестира, като по този начин стимулира растежа на компаниите и развитието на националните икономики.
А как по ваша преценка изглежда българският застрахователен пазар в сравнение с този на другите страни от региона?
- След присъединяването на България към Европейския съюз българският застрахователен пазар придоби специално значение за "Виена Иншурънс Груп". Работим тук от пет години и наблюдаваме икономическото развитие на страната, както и развитието на застрахователния сектор. Българският застрахователен пазар обаче все още е доста неразвит в сравнение с другите страни. Знаем, че напредъкът му допреди няколко години бе потискан по политически причини. Сега обаче той набира сила и бързо се разширява. Освен това, бих казал, че хората тук са много способни и мотивирани. Ето защо ние сме уверени, че българският застрахователен сектор крие огромен потенциал. Необходимо е обаче да се повиши качеството на услугите.
Какви нови застрахователни продукти смятате да предложите на българския пазар?
- Преди всичко ние ще обърнем внимание върху застраховките "Живот". Имаме много нови и модерни продукти, които можем да предложим на българските потребители. Разбира се, ще се възползваме и от огромния капацитет, който имаме в индустриалното и търговското застраховане. Ще представим и някои нови имуществени застраховки. Освен това не трябва да забравяме, че "Виена Иншурънс Груп" има отлична репутация и много от големите международни компании са сред верните й клиенти. Затова смятам, че чрез "Булстрад" и "Български имоти" можем да им предложим услугите си и в България.
Над 70 застрахователи от страни членки на ЕС са уведомили българската Комисия за финансов надзор, че желаят да извършват застрахователна дейност в България. Притеснява ли ви такова стълпотворение на българския пазар?
- Наистина, тези компании са уведомили българския надзор, че имат желание да предлагат услугите си в България, и имат право да го направят. Това обаче в никакъв случай не означава, че те непременно ще започнат да работят тук. Ние също сме уведомили надзорните органи в много страни, че желаем да развиваме дейност на тяхна територия, но, поне засега, не планираме да основем наши компании там. Целта на подобна регистрация по-скоро е съответната компания да има право да издава полици на свои международни клиенти и в тези страни. Ето защо не смятам, че всички тези над 70 компании наистина ще заработят тук и ще бъдат реален конкурент.
Накъде е насочено разширяването на "Виена иншурънс Груп" оттук нататък?
- Наскоро започнахме преговори в Турция, както и в Албания и Македония. Опитваме се да разширим и присъствието си в Украйна.
Какви задачи си постави групата за 2007 година?
- "Виена Иншурънс Груп" се стреми да постигнем висок ръст в премийните приходи и печалбата. Очакваме по-голям растеж от постигнатия досега. Нашата стратегия се основава върху постоянно разширяване на бизнеса, което обаче се извършва стъпка по стъпка. Аз всъщност съм тук заради заседание, на което ще обсъдим плановете за работа на българските дружества в групата през тази и следващите години. Освен това е насрочено и събрание на надзорните им съвети. Така че съвсем скоро ще мога да дам повече информация за целите на концерна.
Разговора води Светлана Стоилова