"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Председател на Надзорния съвет,
– Как се чувствате на новото работно място, г-жа Крумова?
Чувствам се отлично и съм изпълнена с оптимизъм.
– За мнозина бе изненада фактът, че се разделихте с „Булстрад”, дружество с богата история, с традиции в застраховането и лидерски позиции на пазара. С какво ви предизвика и привлече ЗКП „Армеец” АД?
„Раздяла” не е точната дума, правилната е „промяна”. За мен промяната беше лично решение, което по-скоро беше свързано с дилемата дали да продължа да се занимавам със застраховане, или да започна консултантска кариера. Мисля, че историята на застраховането в България тепърва ще се пише и затова избрах да не се разделям със него.
– Какви са първите ви впечатления от дейността и облика на дружеството?
„Армеец” е дружество, което се развива с много високи темпове и за кратко време успя да създаде един прекрасен екип и да наложи името си на пазара.
– Предполагам, че вече имате и пълна информация за резултатите от изминалите 9 месеца на тази година. Какво точно показват те?
Премийният приход на дружеството за деветмесечието е 32 млн.лв. и е нараснал със 70% спрямо същия период на миналата година, а резервите са се увеличили с 64%.
- Какво е очакването ви за така наречения европеизиран пазар и къде виждате мястото на ЗПК „Армеец” АД?
- Не считам, че присъединяването ни към Европейската общност ще бъде като да пристъпим през райските врати. Лично аз съм привърженик на еврореализма и на това да си дадем ясна сметка за трудностите, които тепърва ни очакват. Мисля, че конкуренцията с големите европейски компании и по-строгите правила ще бъдат здравословни за българския пазар и ще са в полза на потребителите. На този пазар ще има място за всеки, който желае да работи и да се съобразява с тези реалности. Визията ни за” Армеец” е да бъдем европейско застрахователно дружество.
– Пожеланията ви за себе си, на екипа, с който работите, и на всички колеги в бранша?
- Негово светейшество четиринайсетия Далай Лама развива идеята, че щастието е разумна цел, която може да бъде постигната, и че то представлява нагласа на ума. Тъй като изцяло приемам тази философия, пожелавам на всички да намерят щастието!
– Продължава да се вдига много шум за задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. Бихте ли ни казали как се работи по нея в „Армеец” и какво е вашето отношение за т.нар. едногодишни и краткосрочни полици?
- Задължителната застраховка ”Гражданска отговорност” е най-масовата застраховка не само в България. Както е известно, „Армеец” досега успява да постигне значителни ръстове на тази застраховка без агресивността и без крайностите, характерни за последните години. Позицията ни е, че не търсим увеличение на пазарния ни дял по тази застраховка на всяка цена, а искаме да предложим конкурентни условия на клиентите си и да затвърдим авторитета на компанията ни. Личното ми отношение към краткосрочните застраховки е, че те са най-ефективният начин да се преодолее кампанийността по отношение на сключването на „Гражданска отговорност” и да се намали напрежението у компаниите и клиентите в края на годината. Краткосрочните застраховки са и начин да се намали финансовата тежест за клиентите и са по-удобно средство от разсроченото плащане. Считам, че възможността за краткосрочни застраховки трябваше да бъде запазена поне за още една година.
– Ваши колеги вече изразяват различни предположения за начина на сключването на застраховката „Гражданска отговорност” за 2006 година. Някои предричат пълен още по-голям хаос и характерната от миналото кампанийност. Какви са очакванията Ви в това отношение и какви препоръки бихте дали?
- За съжаление хаосът в края на всяка година ни стана навик, поради кампанийността на застраховката и ежегодната промяна на правилата или тарифите. Идеята, която обедини донякъде застрахователите в АБЗ в края на миналата година беше да се създаде режим, който да работи поне и през 2006 г. Приемането на Кодекса за застраховане сега и свързаното с това въвеждане на принципите на третата европейска директива по общо застраховане налага отново застрахователите да пренастройват системите си за продажба на застраховка „Гражданска отговорност” за 2006 г.
– И във връзка с това как бихте коментирали инициативата на ЗПАД „Алианц България” за премахването на минималните рискови премии за тази застраховка?
Премахването на систематичния контрол върху тарифи и застрахователни условия е постигнато в Европа през 90-те години и не мисля, че България ще бъде изключение в това отношение. Не бива обаче да забравяме, че премахването на този вид контрол е свързано със значително засилване на контрола върху платежоспособността на дружествата. Бих искала българският застрахователен пазар да е готов за работа в европейски условия, но самите дебати, които се провеждат между застрахователите, водят на мисълта, че все още не сме готови за това.
– Вашето отношение към традициите и новаторството в застраховането?
- Мисля, че времето ни налага да се развиваме и затова технологичното предимство е по-силен аргумент от традицията. Познавате ли място или дейност, които са се запазили същите за последните години? Все по-малко са хората, които имат удоволствието да ходят от 20 години в един и същи ресторант или да пазаруват в едно и също квартално магазинче. Просто този ресторант и това магазинче вероятно вече ги няма, а дори камбаните в църквите се заменят с електроника. След като „Лойдс” се промени съществено в последното десетилетие, какво остава за българските застрахователни дружества? Не случайно в обществото се налагат глобални норми от типа на добри корпоративни практики и писани етични норми. Същевременно компаниите имат възможността да използват нови средства, чрез които създават традиционни стойности от съвременен тип като програми за лоялност и системи за управление на връзките с потребителите (CRM). Изпитвам огромно уважение към технологиите.
– Какво значи според вас добър перфектен застраховател?
Този, когото обичат както клиентите, така и акционерите на компанията. Ако застрахователят е любимец и на двете страни, значи си е свършил работата добре.
– Основното, на което ви научи практиката в тази професия?
Научи ме на това, че животът е невероятно многообразен, много повече от всеки един текст на закон или застрахователни условия. Затова се изненадваме всеки път, когато се появи случай, който не се вмества в очакваните измерения на застраховката и се налага да тълкуваме собствените си мисли.
– Най-сладкото и най-горчивото, което изпитахте по професионалния си път досега?
Сладко и горчиво човек изпитва в личен план и мисля, че е пресилено да ги използваме, за да опишем работата си. В професионалния път има неща, с които се гордееш, такива, които не си успял да постигнеш, и грешки, които си признаваш, ако имаш смелост. Щастлива съм, че попаднах в сферата на застраховането в период, когато можехме да “правим нещата”, да създаваме. Така за първи път в българската практика се появиха разнообразни застрахователни продукти, стана факт първото лицензиране на застрахователните компании и основаването на Националното бюро и т.н. Човек не би имал тази възможност в някоя развита западноевропейска държава, и тези предизвикателства все повече ще намаляват с икономическото ни присъединяване към Европа.
– През м. октомври участвахте в европейските дни на правото на пътното движение в гр. Трир. Стана ли дума и за проблеми, свързани със застраховането?
- Това беше VІ годишна среща на Европейската правна академия в Трир по тези въпроси. Членове на академията са изтъкнати юристи – преподаватели и практици в областта на застраховането, адвокати, членове на Европейския парламент и Еврокомисията. Всяка една от темите имаше допирни точки със застраховането: въпроса за мерките за намаляване на незастрахованите МПС, определяне на обезщетенията при телесни повреди, проекта ROME II - конвенция за приложимото право по отношение на извъндоговорни основания, Петата евродиректива по автомобилно застраховане и проекта за шеста директива, проекта за европейска таблица за нетрудоспособността, унификация на нормите за получаване на правоспособност за управление на МПС и единно европейско свидетелство. На този форум всяка година се приемат и обсъждат нови идеи за развитие на законодателството, като например тази година се предложиха проекти за кодификация на евродирективите по автомобилно застраховане, унификация на давностните срокове при трансгранични катастрофи, както и някои практически проблеми при тълкуване на директивите.
– Приемате ли предложението ми да разкажете по-подробно за тях в следващ брой на в. „Застраховател”?
- За мен ще е удоволствие.
Интервю на Петър Андасаров
|
"Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 "Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , |