Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
ОТКРАЙ ВРЕМЕ основният поминък на народа е бил земеделието. Случва се понякога обаче реколтата да бъде сполетяна от природни бедствия като суша, киша, градушка и наводнения, случва се да изгори реколтата до корен. Тъй като е суеверен, и до днес нашенецът се осланя на Всевишния. От дълбока древност, за да умилостивят Бога или природните стихии, хората им посвещават специални празници. Едни от тези празници са “ горещниците”, които се празнуват на 15, 16, и 17 юли . За съжаление и днес и земеделските стопани, и собствениците на къщи се уповават повече на отвъдните сили, отколкото на застраховане на добивите и домовете си.
През тазгодишните “горещници” пожарите през кампанията за прибирането и складирането на зърното и фуражите нанесоха щети.
България в пожари
Докато във Великобритания през юли се удавиха от пороите, у нас през същия период са възникнали над 4000 пожара в цялата страна, което е без прецедент през последните 17 години. Щети за 3.132 млн. лв. са нанесени от избухналите досега пожари в страната, сочи справка на Министерство на земеделието и продоволствията към 31 юли т.г. В сумата влиза прогнозната стойност на обгорялата дървесина и разходите за гасенето на пожарите.От министерството не коментираха подозренията, че палежите са нарочни . Твърди се, че се правят с цел по-лесното пласиране зад граница на обгорелите трупи, тъй като статистиката сочи, че най-пострадали са широколистните гори. От общо изгорели 288 139 дка с растителност, 190 673 дка са широколистни гори, 52 359 дка са иглолистни, а 23 465 дка са смесените насаждения. Треви, стърнища и други общо 21 642 дка площи са пострадали от огнената стихия. От началото на годината пожари са засегнали близо 350 хил. декара гори, като само за последния месец засегнатите райони са 250 хил. декара. Щетите от пожари само за месец юли са 2,1 млн. лева.
Комисии тръгват на огледи в поразените от безводието ниви
На много места в страната и през този месец продължи обявеното бедствено положение заради сушата. През първите дни на август на воден режим бяха над 100 общини, а 29 бяха без вода.
Стопаните се надяват да получат спешна финансова помощ от държавата, вместо да чакат компенсации по европейския регламент. Асоциацията на земеделските производители предупреди, че тази година ще е страшна за животновъдите, защото ще има недостиг на фураж, с който да се изхранят животните.
Все още се очаква в Министерството на земеделието и продоволствията да пристигнат първите обобщени данни от областните дирекции по земеделие за състоянието на пролетните култури. Информацията се отнася най-вече до пораженията върху царевицата, слънчогледа и зърното.
От министерството съобщиха още, че за 100% пропаднали площи при пшеницата и ечемика до края на август и началото на септемри ще бъдат изплатени компенсации. Останалите стопани, чиито посеви не са унищожени напълно, ще могат да се възползват от европейските пари през следващата година.
Кога започна огнената напаст
Още на 5 юли 2007 се увеличиха пожарите в Ловешко.До тогава бяха ожънати 146 040 декара култури и оставаха 91 602 декара. На 30 юни при запалване на незаконно сметище огънят се пренесъл в житен блок. Изгорели 25 декара пшеница.
Русенските пожарникари луднаха още на 27 юни 2007 , когато
Изгоряха около 350 кг кюспе и 250 кг фуражни смески.
На 14 юли 200 декара от ожъната нива изгоряха при пожар в местността “Хайдушкото кладенче” край Гълъбово.
При друг пожар са унищожени 7000 птици и 400 кв. м покривна конструкция в с.Християново.
Ликвидиран бе и пожарът в землището на старозагорското село Елхово, избухнал на 18 юли т.г.Към момента установените щети са 350 дка широколистна гора и лесонепригодни площи и 350 дка бор и кедър.
На 20 юли повече от денонощие бушуваха огнени стихии в Старозагорско и Хасковско. Общо 48 пожара вилняха в страната, сочат данните на МВР. Кметът на Стара Загора обяви бедствено положение в района поради бушуващи пожари. Пожар в борова гора на фронт от над 10 км и дълбочина от 3 км край старозагорското село Дълбоки вдигна на крак целия наличен състав на пожарните служби в Стара Загора и Казанлък.
Пожарите в Хасковско накараха областния управител да обяви бедствено положение в общините Тополовград, Свиленград и Харманли.
Положението беше отменено едва след близо 24- часова битка с огнения ад в областта.
Най - големият пожар, възникнал през последните две седмици на юли в страната, бе на територията на Държавно лесничейство - Хасково. Инцидентите с най - голям мащаб са на територията на селата Любеново, Елена и Брягово, съобщават от Министерството на земеделието и продоволствията. Пожарът засегна 2137 дка гори.
Цялостната обстановка в района на областите Хасково, Стара Загора, Пловдив, Пазарджик, Кърджали и Бургас бе с повишен риск от възникване на горски пожари.
Най-тежка беше ситуацията при Тополовград. Огнената стихия край града унищожи над 20 вили и селскостопански постройки, масиви с лозя и овощни дървета, близо 8000 дка тревни площи.
Потушени огнища отново бяха възобновени от силния вятър и в Пирин планина - община Хаджидимово, Благоевградско. Пламъци от Северна Гърция навлязоха и на 100 метра в българска територия и застрашиха района на девинското село Кестен, където изгоряха 500 кв. м сухи треви и храсти.
След огнения ад България поиска помощ от Европейския съюз за борбата с пожарите
Румен Петков също поиска помощ и от Русия чрез руския посланик у нас за техника за въздушно гасене на пожарите. Петков проведе и среща с всички директори на служби към министерството за координиране на действията за борба с пожарите. Взето бе решение всички свободни сили на жандармерията и противопожарната охрана от София и цялата страна и цялата налична техника да бъдат изпратени към Стара Загора, за да помагат в гасенето на огъня.
На 22 юли между селата Яньовец и Боровица в Белоградчишко горяха над 20 000 дка ниска растителност, суха трева и широколистна гора. Освен изгорелите седем вили, една къща и една стопанска постройка са унищожени още 14 бунгала.
Във Видинско също горяха, имаше и няколко по-малки пожара край село Острокапци и град Димово.
През последните две седмици на юли в горския фонд на страната възникнаха над 25 пожара, при което бяха засегнати близо 3 000 дка територии. Според Национално управление по горите данните са тревожни на фона на регистрираните от началото на годината до момента общо 130 пожара със засегнати 6 000 дка.
На 23 юли кметът на Харманли обяви бедствено положение заради пожарите в района на селата Черепово, Изворово, Дрибчево и Бреница. Всички сили бяха съсредоточени за предпазване на село Черепово от настъпващия огън.
Реколтата от царевица и слънчоглед е пострадала сериозно
В община Каварна на 1 август т.г. беше обявено бедствено положение.Кметът на общината алармира навреме, че селските стопани започват да колят животните си, тъй като няма с какво да ги хранят. В същата община високите температури нанесоха непоправими щети върху реколтата на царевицата и слънчогледа. В Каварненско по данни на общинската поземлена комисия от 75 % до 85% от слънчогледа в различните землища е унищожен , а 100 на сто от реколтата на царевица е унищожена. Ако стопаните при нормални климатични условия отглеждат около 30 000 декара царевица и слънчоглед, добивите ще са не по-малко от 800 000 лева. За да бъдат поне отчасти компенсирани, земеделците очакват държавна субсидия.
Има ли спасение от огнената стихия с превенция?
Застраховка за риска суша не се предлага от никой застраховател. Затова пък съществува застраховка “Пожар на корен” .
Според Станимир Няголов, главен експерт в ЗК “Дженерали застраховане” през 2001 г. са били най-големите пожари в Сакар планина.
Пикът на пожарите в България през 2000-2001 година е бил породен от сериозна суша. Тогава застрахователите са платили големи обезщетения за изгорели площи с пшеница. Само в ЗК “Дженерали застраховане” е имало няколко хиляди декара с изгорели масиви пшеница в Южна България – Хасковско и Ямболско.
При сегашната ситуация компания “Дженерали застраховане” не е установила щети на реколтата, независимо че в районите на Хасково и Харманли вследствие на пожарите са изгорели масиви с лозя и овощни дървета. Това е така, защото според Няголов поради високите температури и дъждовете в началото на лятото пшеницата е узряла рано и жътвата е стартирала в началото на месец юли. На практика според застрахователя е спасена реколтата с пшеницата. Пожарите са предизвикани от запалването на стърнищата и по този начин поради горещото време и вятъра пожарът обхваща големи площи.
По принцип застраховката покрива обезщетение за времето, през което земеделските култури са на самия блок. Според условията на застраховката, след като реколтата е ожъната и прибрана при евентуален пожар от запалени стърнища застрахователите отказват обезщетенията. Затова застраховката е наречена “Пожар на корен”, т.е. когато растението е още на нивата. Прибраното зърно е предмет на имуществените застраховки.
Застраховката “Пожар на корен” се прави в зависимост от желанието на земеделските стопани като допълнително покритие върху основната застраховка
Всички застрахователни компании са преценили, че основната тежест на риск, който може да причини някаква загуба, е градушката и бурята. Затова към основното покритие за “Градушка и буря” се прибавя и допълнителен риск “Пожар на корен”. Има и други избираеми покрития със сравнително по-слабо проявление на риска. Тарифата за застраховката “Пожар на корен” представлява от 9 до 16 на сто от основното покритие в зависимост от вида на различните култури.
Лошото е, че когато пожарът се случи, щетите са доста големи. Най-уязвими от пожарите са насажденията, които поради естеството на прибираната реколта се чака да узреят напълно и тогава да бъдат пожънати и прибирани. Това са пшеницата, ечемикът и овесът, обяснява Няголов. Лозята и овощните градини също са уязвими и за тях се предвижда застраховка за евентуален пожар.
В ЗК “Дженерали застраховане” се покрива този риск. Тарифните им числа обикновено се равняват на тарифите при застраховането на зърнените култури, защото са достатъчно уязвими. Когато при пожар има засегнати, изгорели или само опърлени овошки и лозя, от една страна, реколтата е загубена, а от друга дървесината също може да бъде засегната до степен, че трябва да бъде изрязана през есента и през зимата, когато се правят резитбите. Ако лозята не се почистват редовно от плевели, които с времето изсъхват и стават лесно запалими ,се увеличава рискът от пожари. Опасно е също така, когато на границата на лозето или овощните градини има горски насаждения, които се подпалват и при ветровито време пожарът се пренася върху овошките.
Приходите от застраховките “Пожар на корен”представляват различен процент от общия портфейл от застраховането на земеделските култури в зависимост от вида на културата и доколко е уязвима от пожарите. За момента най-уязвимите слънчоглед и царевица още са зелени и няма случаи на изгорели култури.
Общо за пазара цените на тази застраховка за слънчогледа и царевицата е от 0.3 лв. до 0.5 лв. на декар. Докато при зърнените култури , лозята и овошките цената е от 1.50 лв. до 1.80 лв. на декар.
За пролетниците много рядко се сключва застраховката “Пожар на корен”, докато при зърнените култури се прави задължително и това покритие. Има случаи, когато се прави застраховка с малка застрахователна сума, но хората почти винаги избират да включат и този риск.
При трайните насаждения (лозята и овощните градини) пожарът по принцип не се застрахова от земеделските стопани. Единствено за младите насаждения се изисква задължително да има такава застраховка при отпускане на кредити по проектите на програма САПАРД за съдаване на нови трайни насаждения.
По принцип към застраховката “Пожер на корен” има слаб интерес от страна на земеделските стопани, като се изключи застраховането на зърнените култури, твърди Станимир Няголов.
Застраховка на горски масиви има в някои страни, но не и у нас
Пионер на застраховането на гори е Германия. Тя стартира застраховането на горски насаждения, независимо дали става дума за естествени или изкуствено създадени. Там има традиция в лесничейството и има много скъпи гори. Правят се много сериозни застраховки, включително и за пожари.
В Австралия, където стават много пожари, се прави сериозно застраховане на горските масиви. Тамошните южни видове са много богати на смоли и етерични масла. Става дума за скъпи насаждения, предимно евкалиптови гори, които бързо се запалват и поддържат силно горене и разпространяване на големи площи. По същия начин застраховане се прави на горите в южните части на САЩ – Калифорния, където много често има пожари поради вида иглолистни гори, богати на смоли, които са особено пожароопасни.
В България липсва регистриран такъв застрахователен продукт, защото изглежда няма заинтересовани стопани – твърдят застрахователи.
Притежателите на горски участъци се стремят максимално да изсичат дърветата и да ги реализират като дървен материал
В частните гори няма практика след изсичане на горските участъци да се прави ново залесяване.
Преди година според застрахователи е имало запитване в компаниите за възможността да се застраховат широколистни гори. По-точно става дума за изкуствено създадените насаждения от тополи и акации, които се използват за тополова дървесина, както и за акациевата дървесина. Тополовата дървесина се използва от комбината “Свилоза” в Свищов за производство на целулоза от дървесина. Другите се използват по програмите САПАРД, където има изискване лозята да бъдат прикрепвани с акациеви колове.
Лошото е, че при пожар на широколистни гори изглежда има заинтересовани, които печелят от пожара
Дори и опърлени широколистните гори не се поразяват сериозно при пожар и дървесината може да бъде използвана защото вътрешността на дърветата остава неповредена. Съгласно БДС една горяла дървесина може да бъде продавана и реализирана само като дърва за отопление, нещо което струва около 25-30 лева за един кубик. “Предприемчиви” търговци обикновено купуват такива леко повредени дървета с ниска цена за отопление, а в последствие изнасят дървесината в съседните Гърция и Турция. Там дървеният материал се разбичва на греди и талпи и се продава по цена над 200 лв. за кубичен метър като впоследствие се използва като дървен материал за строителството и мебелната индустрия.
Как ще бъдат компенсирани и щетите от изгорелите сгради?
Последните пожари обхванаха почти всички райони на страната. Имаше и материални щети на сгради.
Не само липсата на финансови средства у българите обаче са причина за слабия интерес към застраховането на домашното им имущество. Понякога не се познават добре предлаганите на пазара продукти, липсва също така организираност за застраховане.
Ако човек се замисли, може да стигне до изводи, които са фрапиращи. Един автомобил не е по-скъп от един недвижим имот, граден с години.
Евгения Димова, директор имуществено застраховане в ЗПАД “ДЗИ-Общо застраховане”, сподели за в. “Застраховател прес”, че общото впечатление на застрахователите по сигнали и информация от страната е, че в болшиството си тези имоти - вили, бунгала, временно обитаеми постройки както и селскостопански постройки, които изгоряха през юлските пожари, не са били застраховани.
Не се застраховат дори постоянно обитаемите жилища в градовете и селата, а какво остава за временно обитаеми постройки – споделя застрахователката. Единични са случаите, в които има застраховани постройки. За бум на отчитане на щети вследствие на пожарите не може да се говори по простата причина, че няма голямо търсене на този вид застраховки.
В номенклатурата на имущественото застраховане се включват застраховките “Пожар и природни бедствия”, както и “Щети на имущество”
Там попадат застрахованите имущаства както на физичеки лица, така и на малкия и среден бизнес, на индустриалните обекти и корпоративните клиенти. Ориентировъчно процентът на тези видове застраховки за цялата страна е под 10 на сто. А в рамките на тези застраховки броят на застрахованите физически лица с домашно имущество като относителен дял е значително по-голям спрямо броя на застрахованите индустриални обекти и корпоративни клиенти. Но в стойностно изражение пропорцията не е същата, защото при застраховката на домашно имущество става дума за премии доста по-ниски по размер - от порядъка на 50, 100, 200 лева за година. При корпоративните клиенти застрахователните премии са доста по-високи. Като се прецени броя на домакинствата у нас и броят на направените застраховки, става ясно, че за целия пазар застрахователното проникване сред българите е доста ниско.
Според Е. Димова все пак в този вид застраховане има огромен резерв, защото разтварянето на страната за чужди граждани и възможнотта те да купуват недвижими имоти ще допринесе за значимото му активиране. От доста места в страната, където има купени жилища от чужденци, в ЗПАД “ДЗИ Общо застраховане” вече проявяват интерес за офериране и реално сключване на застраховки, при това по реалните им стойности.
Тенденцията през послените години е към повишаване на сключените застраховки. До голяма степен това може да се дължи и на промените в климата, природните бедствия, на навлизането на чужди граждани, на обединените усилия на застрахователи и медии за по-голяма прозрачност и информираност за полезността на този вид застраховане.
Напоследък доста от фирмите за недвижими имоти също работят в тясно сътрудничетво със застрахователите. При продажбата на недвижими имоти те предлагат и друг вид услуга - затраховане на домовете. Предлагането на ипотечни кредити също предполага задължително сключване на застраховка за обезпечаване на имуществото , а в последно време има доста голямо оживление по посока на кредитирането.
Напоследък дори сключването на тези застраховки е доста опростено и не се изискват предварителни огледи на имуществата в апартаментите, както и опис на вещите до определени стойности на застраховката и за определено покритие.
Впечатленията на застрахователи е, че най-голям интерес към това застраховане проявяват повече хората от средната класа, които притежават средно големи имоти и се грижат за тях. Застраховката се купува повече в гъсто населените райони, в по-големите градове. Има и райони в страната където се отчита голям обхват по застраховката дори в по-малки градчета. Това се дължи на активността на застрахователните агенти, както и на икномическото развитие на региона и на финансовите възможности на населението.
Какво ново предлага ЗПАД “ДЗИ-Общо застраховане”?
Компанията акцентира особено върху застраховането на домашното имущество и малкия бизнес. Направени са промени в общите условия по тези видове застраховане от 1 юни т.г. Предлагат се по-добри условия, като се обединяват някои клаузи, разширяват се покритията, а са разработени и нови покрития – обяснява Евгения Димова. Например в една обща клауза са обединени рисковете за злоумишлени действия като палежи, злоумишлени действия на трети лица, атентати, предизвикани от взривни устройства. Освен това компанията направи корекция в тарифната си политика. Намаляване на тарифите там, където е отчетено от дългогодишната статистика на компанията, че е възможно това да стане в зависимост от развитието на риска. Друга привилегия е освобождаването на клиентите от задължителното самоучастие, което беше задължително изискване преди.В момента то е свободноизбираемо и води до допълнително намаляване на премията за застрахования. Единственото задължително самоучастие е това, което касае катастрофичния риск от земетресение. В тарифната политика на компанията е включена нова тенденция за увеличаване на бонусната система. Целта е да се запази постоянен портфейл от клиенти. Постоянните клиенти ползват значителни намаления на премиите при съответни условия - при липса на щета за определен период от време застрахованият ползва намалени тарифи за следващите години.
Цената на тази застраховка зависи от вида на имуществото, от стойността му, от срока на застраховката и може да бъде плащана както еднократно, така и разсрочено.
Застрахователните суми , които предлага ЗПАД “ДЗИ” по застраховката “Домашно имущество” се движат от 20 000 лв.,50 000 лв., 100 000 лв., 200 000 лв., 300 000 лв., 500 000 лв. и над тази стойност. Съответно премиите могат годишно да бъдат от порядъка на 20 лв., 50 лв., 100 лв., 200 лв. и 300 лева
Застрахователната сума и цената може да бъде преобразувана и в друга валута.
Освен това цената зависи и от пълнотата на покритието – дали е направена само застраховка срещу пожар или само за пожар и природни бедствия. Земетресението също е риск, който е допълнително избираем.Цената и покритието се определя в зависимост от земетръсния район, в който се намира затрахованото жилище.
Застрахователите съветват!
Станимир Няголов
Паленето на стърнищата е в основата на пожарите и аз смятам, че това не бива да се прави. Стопаните обикновено нямат достатъчно средства да направят необходимите обработки, липсват им нови модерни комбайни, които дотолкова наситняват растителните остатъци (сламата) до късчета от 8 мм - 1 см, така че да бъдат заорани или да изгният.
Евгения Димова
Без колебание бих посъветвала всеки да прояви грижа към имуществото, което е градил с години и, което ще остави на децата си. В зависимост от възможностите на всеки човек може да бъде предложено адекватно покритие на рисковете, когато има необходимост да бъдат посрещнати поне първите нужди на щети от някакво природно бедствие.
Общото, което имаме като мисия застрахователите и медиите, е при природни бедствия да обърнем внимание на обществото върху необходимостта от застраховане на недвижимите имоти, а не само на автомобилите. Защото това е имущество, натрупано с години и е по-трудно възстановимо.
Темата разработи Илеана Стоянова
|
"Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 "Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 "Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 |