Изпълнителен Директор и Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Пазарът по общо застраховане продължава да бъде доминиран от автомобилните застраховки
Спада интересът към застраховките за кредити и гаранции, увеличава се към разни финансови загуби
Брутният премиен приход по общо застраховане за второто тримесечие на 2007 г. е 595.786 млн. лв., с което е реализиран ръст от 17,97 % на годишна база. Това е най-големият ръст, отчитан от застрахователните компании през последните 1-2 години. За сравнение през цялата 2006 г. ръстът на приходите на общозастрахователните дружества бе 15.33%, а през първото тримесечие на тази година бе едва 12,6 на сто.
Пазарът по общо застраховане продължава да бъде доминиран от автомобилните застраховки „Автокаско” и „Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС”, в т.ч. застраховка „Зелена карта”. Общият дял на въпросните застраховки от брутните премийни приходи на застрахователните компании е 64,4 %(от тях 42.61% се падат на застраховките Каско, а 21.79% на „Гражданска отговорност“). Относителният дял на изплатените обезщетения по автомобилните застраховки е 88,9 % в общия размер на изплатените обезщетения.
Приблизително 19.82 на сто от брутните премийни приходи на застрахователните компании са формирани от продажбата на застраховките „Пожар и природни бедствия“ и „Щети на имущество“. На „Общата гражданска отговорност“ се падат около 2.85% от всички приходи. Резултатите от продажбата на всички други видове застраховки са доста по-скромни.
По-висок ръст на годишна база по отношение на премийния приход компаниите са реализирали отново от застраховките „Автокаско” - 38,82 %, „Обща гражданска отговорност” - 34,92 %, и „Пожар и природни бедствия” - 8 на сто.
Лидер в продажбата на „Автокаско“ е за „Бул инс“ АД, който държи 22.57 на сто от този пазарен сегмент. Втори и трети са „ДЗИ - Общо застраховане“ и ЗПАД „Булстрад“ с пазарен дял съответно от 15.46% и 13.42%.
Челната тройка по продажба на задължителната застраховка „Гражданска отговорност на автомобилиста“ е следната - „ДЗИ – Общо застраховане“ АД с пазарен дял от 19.73%, ЗПАД „Булстрад“ с 16.72% и ЗК „Лев инс“ АД с 12.36%.
Отличниците в продажбата на имуществените застраховки пък са „Дженерали България“, ЗПАД „Алианц България“ и ЗПАД „Булстрад“. Що се отнася до един все по търсен и налагащ се на пазара продукт, какъвто безспорно е „Обща гражданска отговорност“, „хорото“ се води от „Булстрад“, „ДЗИ – Общо застраховане“ АД и ЗПАД„Алианц България“.
Големият ръст на приходи от „Автокаско“ се дължи на рекордния внос и продажба на нови и стари автомобили
Увеличаващият се автопарк у нас обаче не се е отразил на приходи по задължителната „Гражданска отговорност на автомобилистите“. Техният размер през пърите 6 месеца на миналата и тази година е идентичен, което може да се отчете като тревожен сигнал за бранша.
Увеличението на приходите при „Обща гражданска отговорност“ е в резултат както на задължителния характер на застраховката за много професии, така и на необходимостта от защита, която се осъзнава от все повече хора.
Не така обаче стоят нещата при имуществените застраховки. При този огромен темп на ново строителство и задължителния характер на застраховките за жилища, закупени чрез кредит, ръста в приходите на този сегмент е много нисък. Множеството природни бедствия, сполетяли страната ни през последните години също не успяха да мотивират хората да потърсят защита в застрахователните компании. Подобна е ситуацията и при селскостопанските застраховки. Интересът към тях през последните години е малък, но по-тревожното в случая е, че той продължава да спада.
Притеснителен е и фактът, че по 6 от 18 основни вида застрахователни услуги компаниите отчитат спад на приходите
Най-сериозно той е изразен при „Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на летателни апарати“, застраховките на самите летателни апарати и отговорността на притежателите и ползвателите на плавателни съдове. Интересен факт за пазара е, че през първото шестмесечие на тази година се забелязва сериозен спад на приходите от продажба на застраховки, свързани с кредити и гаранции, а приходите от застраховката на разни финансови загуби са се увеличили с рекордните над 97 на сто.
Изплатените обезщетения по общо застраховане са в размер на 204.919 млн. лв., като ръстът на годишна база е 21.11 %. Размерът на брутните технически резерви (които представляват необходимите средства за изплащане на бъдещи обезщетения) нараства с 31.57 % на годишна база и достига 797.670 млн. лв. Техническият резултат от дейността по общо застраховане е положителен и възлиза на 28.592 млн. лв., но той едва ли ще се понрави много на акционерите в застрахователните компании, тъй като за същия период на миналата годината е бил 35.551 млн. лв. Към 30 юни т.г. сумата на активите на застрахователите по общо застраховане е достигнала 1.203 млрд. лв., като нарастването на годишна база е 27.32%.
Лидер сред общозастрахователните компании, както и през първото тримесечие на т.г, е
ЗПАД „Булстрад“
Приходите на компанията към 30 юни възлизат на 98.496 млн. лв., което се равнява на 16.54% от пазара. Сравнение с миналата година събраните от дружеството премии са се увеличили с 16.82 на сто. Този резултат се дължи основно на увеличените продажби на автомобилни застраховки. Само от „Каско“ приходите в сравнение с първото полугодие на миналата година са набъбнали с около 12 млн. лева. С около 2 млн. лв. повече са приходите на ЗПАД „Булстрад“ от продажбата на „Гражданска отговорност на автомобилиста“. По всички други видове застраховки компанията запазва миналогодишните си пазарни позиции.
Има леко отстъпление в имуществените застраховки, но и много впечатляващо представяне ри продажбата на „Обща гражданска отговорност“, където приходите на дружеството са се увеличили с около 96%.
Ако ЗПАД „Булстрад“ запази темповете си на развитие от началото на годината, то със сигурност в края на декември ще мине гросмайсторската за нашия пазар граница от 200 млн. лв. премиен приход. Голяма е вероятността до края на тази година в компанията да се влее и ЗК „Български имоти“ АД, което би добавило към крайния резултат и още едни около 40 млн. лв., а пазарният дял на новото формирование би достигнал до около 20 на сто.
Втори по приходи е миналогодишният лидер „ДЗИ-Общо застраховане“ АД
Приходите на компанията в сравнение с първото полугодие на 2006 г. са се стопили с около 7 млн. лв., а пазарния дял с около 4 на сто. Отстъплението на бившия държавен застраховател е основно в продажбата на „Гражданска отговорност на автомобилиста“, където приходите са 11.689 млн. лв. по-малко. Компанията е опитала да компенсира това си изоставане като е събрала 7.2 млн. лв. повече приходи по „Каско“, но това се оказа недостатъчно за задържането на първото място. Въпреки всичко „ДЗИ - Общо застраховане“ АД има всички шансове в края на годината също да прескочи границата от 200 млн. лв. премийни приходи.
Челната тройка се допълва от ЗПАД „Алианц България“
Приходите на компанията към 30 юни т.г. са 78.411 млн. лв., което е с 6.6% повече в сравнение със същия период на 2006 г. и се равнява на 13.17% от пазара. Застрахователното дружество е лидер в продажбата на застраховки на релсови превозни средства, „Пожар“ и „Природни бедствия“ и застраховка на гаранции.
Отново в подножието на върха е ЗД „Бул инс“ АД За 6-те месеца на годината компанията е събрала премии в размер на 66.809 млн. лв., което се равнява на пазарен дял от 11.22 на сто. В сравнение с миналата година приходите на компанията са се увеличили с 16.68%, а пазарният дял се е свил 0.12%.
Като коментираме финансовите резултати на компаниите, трябва задължително да отличим представянето на още няколко застрахователя. На първо място това е „Интерамерикан България“ЗАД, който постигна ръст на приходите си от над 105% и се предвижи от незавидното 17-о на 14-о място по пазарен дял. Многократно сме критикували компанията, че не й подхожда с такъв сериозен акционер, какъвто има, да е сред опашкарите. Като успешно може да се отчете решението на собствениците на дружеството да отделят някой друг лев за реклама, за да може „Интерамерикан“ да излезе от „нелегалност“ и да стане ясно на широката публика, че има подобна компания и с какво се занимава тя. Явно мениджмънтът й вече налучква правилния път за развитие и дано да успее да разкрие потенциала на дружеството, а не сегашните резултати да са окажат мимолетни.
Отлично започна тази година и ЗК „Български имоти – Виена иншурънс груп“. Компанията успя да постигне увеличение на премийните си приходи с 93.52 на сто и на пазарния си дял с 1.33%. Впечатляващо е и представянето на ЗК „Лев инс“ АД, която реализира ръст на приходите си от 81.76% и на пазарния си дял от 2.79 на сто. Този резултат помогна на компанията да се придвижи от 8-о на 4-о в класацията по премийни приходи.
Тук е мястото да отбележим, че и лицензираната през миналата година „ОББ – Ей Ай Джи ЗПД“ АД се пробва бързо да намери своето място на пазара и да догони по-малките компании. Приходите на дружеството за първите 6 месеца на годината са 1.226 млн. лева. Те са формирани основно от продажба на застраховката „Пожар“ и „Природни бедствия“, която ОББ предлага на своите клиенти при отпускането на ипотечни кредити.
ОЗК и „БАЕЗ”АД са единствените 2 от лицензираните 20 общозастрахователни компании, които отчетоха по-малки приходи в сравнение с първото шестмесечие на 2006 г., което от своя страна логично доведе и до свиване на пазарните им дялове.
Животозастрахователите отчитат отлични междинни резултати
Брутният премиен приход, реализиран от 14-те лицензирани у нас животозастрахователи, за второто тримесечие на 2007 г. е 101.722 млн. лв., с което е постигнат ръст от 23,69 на сто. През последните 1-2 години ръстът, който реализират компаниите от този застрахователен сегмент, е между 25%-30%, като най-силно за тях се очертава последното тримесечие. Независимо че през второто тримесечие на т.г. имаме минимално намаление на темпа на нарастване на приходите от продажби на животозастраховки, то със сигурност до края на декември това изоставяне ще бъде наваксано и се очаква общите приходи на застрахователните компании за 2007 г. да достигнат 230-240 млн. лева.
Изплатените суми и обезщетения от животозастрахователите към 30 юни т.г. възлизат на 26.388 млн. лв., като ръстът на годишна база е 19.12 %. Размерът на брутните технически резерви нараства с 36.19 % на годишна база и достига 309.766 млн. лв. Техническият резултат, постигнат от животозастрахователите, възлиза на 7.282 млн. лв. при 2.438 млн. лв. за същия период на 2006 година. Този факт може само да радва собствениците на компан иите. Активите на животозастрахователите към 30 юни т.г. също са се увеличили значително - 681.850 млн. лв., като нарастването на годишна база е 75.37 на сто. Всички тези резултати показват, че сектора сериозно се развива през последните години. Сигурно е обаче, че той има още по-голям потенциал за развитие и е въпрос на време той да бъде развит.
С най-висок относителен дял както в премийния приход, така и в изплатените суми и обезщетения е застраховка „Живот и рента”, Относителният дял на премийния приход е 73.6 %, а при изплатените суми и обезщетения - 67 на сто.
По-висок ръст на премийния приход на годишна база се наблюдава при застраховки: „Живот” – 47.80 %, „Злополука” – с 44.16 %, и „Живот”, свързана с инвестиционен фонд – 24.46 %.
През второто тримесечие на т. г. отчитаме и намаляване на приходите по два вида застраховки – постоянна здравна и допълнителна застраховка. Тази тенденция се наблюдава и през първото тримесечие на 2007 г., а и през миналата година. Това подсказва, че клиентите са намерили алтернативни форми на защита чрез други финансови продукти.
Лидер по премиен приход от началото на годината сред животозастрахователните дружества е ЗАД „Алианц България Живот“
Към 30 юни приходите на компанията възлизаха на 28.239 млн. лв., което е 26.88% от пазара. През миналата година българо-немското дружество за първи път зае почетното първо място по приходи в края на март, но още през юни се върна на заеманото от него дълго време второ място. Тази година компанията вече второ тримесечие води класацията по приходи. За сравнение към юни 2006 г. приходите на „Алианц България Живот“ са били 21.106 млн. лв., а пазарния дял е бил 25.66 на сто. Това означава, че ръстът на годишна база е около 33.8%. Над 80% от портфейла на компанията се формира от продажбата на застраховка „Живот“ и рента. Освен това компанията е лидер в продажбата на „Женитбена и детска застраховка“ и с втори резултат при пласирането на полиците за застраховка „Живот“, свързана с инвестиционен фонд.
Със събраните 20.098 млн. лв. втори по премиен приход се нарежда ДЗИ животозастраховане
Пазарният дял на компанията е 19.13%. В сравнение с миналата година приходите на дружеството са намалели с малко над 1 млн. лв., а пазарното й присъствие се е свило с около 6.7 на сто.
Трети по приходи е ЗК „Уника Живот“ АД
Събраните от компанията премии са 15.368 млн. лв., което е с 94.83% повече в сравнение със същия период на миналата година. Съответно пазарният дял на компанията се е увеличил от 9.59% на 14.63%. Най-голямо място в портфейла на дружеството заемат смесената застраховка „Живот“ и рисковата застраховка „Живот“, като за последната ЗК „Уника Живот“ АД е абсолютен лидер в продажбите й.
Веднага след лидерите се нареждат цели три компании с приблизително еднакви пазарни дялове - „Ей Ай Джи Лайф България ЖЗД“ ЕАД, „Дженерали животозастраховане“ и „Булстрад Живот“.
Анализирайки резултатите на животозастрахователите за 6-е месеца на т.г., трябва да се отбележи, че „ОББ - Ей Ай Джи Лайф ЗД“ АД се опитва да прави все по-големи крачки и да догони големите в бранша. Дейността на компанията досега се ограничава в обслужването на едно гише на клиентите на ОББ и продажбата само на 3 продукта, но ако това се промени, то тя може да играе доста по-сериозна роля на този пазарен сегмент.
Друг интересен факт през второто тримесечие на годината е, че лицензираната в края на миналата година „КД Живот“ най-после започна да продава полици. През следващите няколко месеца се очаква да пуснат своите полици и още няколко от новолицензираните животозастрахователни компании.
Калин Димитров
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 "Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 |