Таня Чонкова :НББАЗ номинира кореспонденти на чуждестранни застрахователи

09 Октомври 2007 г.,zastrahovatel.com
*Някои български компании все още не са назначили свои представители по щетите в ЕС *Подписан е договор и с Конфедерация Швейцария за назначаване на представители

Таня Чонкова – генерален секретар на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи

 От 1 август 2007 г. влезе в сила Наредба за изменение и допълнение на Наредба №24 от 8 март 2006 г. за задължителното застраховане по чл. 249, т. 1 и 2 от Кодекса за застраховането и за методиката за уреждане на претенции за обезщетение на вреди, причинени на моторни превозни средства, която регламентира цялостната уредба на новата за България Гранична застраховка “Гражданска отговорност”.

С други думи, вече близо два месеца тази нова застраховка се предлага от нашия застрахователен пазар. По този повод се обърнахме към г-жа Таня Чонкова – генерален секретар на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ), за да отговори на някои важни за застрахователите и техните клиенти въпроси. А очевидно и не само за тях.

Докато водехме разговора, от Гранична полиция позвъниха с интересен казус: оказа се, че турски гражданин с турски регистрационен номер на автомобила си бил купил от българска застрахователна компания (нарочно не споменаваме името й) застраховка “Гражданска отговорност”, вместо Гранична застраховка. Въпросното дружество впрочем не е подало заявка за отпечатване на полици (заедно със сертификат „Зелена карта”) в НББАЗ, какъвто е редът, за да предлага на пазара Гранична застраховка “Гражданска отговорност”. Г-жа Чонкова трябваше да обяснява на съответния служител, че Гранична застраховка “Гражданска отговорност” важи и за България, и за територията на ЕС и на Европейското икономическо пространство, т. е. за всички 32 държави, подписали Многостранното гаранционно споразумение. Ако водачът на МПС идва от трета страна - член на системата “Зелена карта”, но няма валидно издаден сертификат „Зелена карта” от своето Национално бюро, той също трябва да сключи Гранична застраховка. В тази връзка НББАЗ е уведомило граничните власти у нас да не допускат на българска територия (а това значи и на територията на ЕС) МПС без валиден сертификат “Зелена карта”. Ако такова МПС иска да влезе на българска територия без валиден сертификат „Зелена карта”, то трябва да бъде спряно, докато водачът му не си купи Гранична застраховка “Гражданска отговорност” от български застраховател. С нарочно писмо от НББАЗ граничните власти са уведомени за това изискване, но явно някои от служителите не са подготвени достатъчно за тази новост.

-Г-жо Чонкова, за колко дружества НББАЗ е отпечатало полици за новата застраховка?

-Още в Кодекса за застраховането е казано, че поради влизането в ЕС страната ни трябва да въведе такава застраховка, защото България става гранична за ЕС държава. Съгласно параграф 6, чл. 1 от Преходните и заключителните разпоредби на Наредба №24 застраховката влезе в сила от 1 август 2007 г.

От тази дата НББАЗ беше готово да предостави на компаниите комплекта документи за застраховката, за да могат застрахователите да я предлагат от същата дата. Според изискванията на наредбата, Националното бюро отпечатва и администрира Гранична застраховка “Гражданска отговорност” по аналогия на сертификата “Зелена карта”. Изискването към дружествата е да имат презастрахователно покритие по тази застраховка, защото тя е за МПС с чужда регистрация, влизащи от трети страни на наша територия.

Дружествата, които заявиха желание и получиха сертификати до този момент, са: “HDI Застраховане” АД, ЗПАД “Булстрад”, ЗК “Дженерали Застраховане” АД, ЗПАД “Алианц”, ЗПАД “Армеец” и ЗД “Уника” АД. И други дружества проявяват желание, но официално не са подали заявка при нас. Само ще подчертая, че всички компании, които имат лиценз за застраховка “Гражданска отговорност” и презастрахователно покритие, могат да продават и Гранична застраховка, стига да поискат това.

-Какви други задължения има НББАЗ?

-Ще припомня, че на заседание на Управителния съвет на НББАЗ бяха приети видът, реквизитите и всички необходими елементи на застраховката. Полицата е във формат А5, на химизирана хартия в два цвята (розов за Граничната застраховка и зелен за сертификата “Зелена карта”); тя съдържа оригинал и дубликат на полица за Гранична застраховка “Гражданска отговорност” със съответните реквизити за полица (на гърба с информация за застрахования) и е придружена със сертификат “Зелена карта” съгласно решение на Съвета на Бюрата (сертификатът също ще има оригинал и дубликат със съответните реквизити, указани от Съвета на Бюрата).

Сертификатът “Зелена карта” към Гранична застраховка “Гражданска отговорност” е неотменна част от полицата и удостоверява наличието на валидна полица. Това е така, защото застраховката се издава за моторни превозни средства, които се намират обичайно в страни извън ЕС и Европейското икономическо пространство и които влизат на българска територия без валидна застраховка “Зелена карта”.

С други думи – всичко е подготвено, направен е един пакет от полица и сертификат “Зелена карта”. Застрахователите имат задължение и да подават в тридневен срок в Информационния център на Гаранционния фонд информация за всяка сключена полица.

С това се изчерпват правомощията и задълженията на Бюрото според изискванията на наредбата. Ако има ПТП, застрахователите поемат изплащанията на обезщетения за имуществени и неимуществени вреди на пострадали страни и имущества. Засега няма данни за такива случаи.

Що се отнася до цената, тя се определя от съответните компании. Многократно сме казвали, че практиката на европейските страни е тя да бъде висока, за да не привлича водачи на МПС от трети страни, които да я предпочитат (поради по-изгодна, т. е по-ниска, цена) пред застраховка “Зелена карта”, издадена от родните им застрахователи. Информацията ни от колегите от националните бюра на европейските страни е, че квотата на щетимост при Граничната застраховка е висока. Подобни МПС не фигурират в информационните центрове, а за водачите им няма досиета с данни за тяхното поведение на пътя - дали са извършвали ПТП или застрахователни измами и т. н.

-Срокът на действие на Граничната застраховка е мининум 30 дни, а максимум – три месеца (при наличие на виза). Как стои въпросът с подновяването й, когато изтече?

-В това отношение в наредбата има някои противоречия и не бих могла да се произнеса. Наредбата е издадена от Комисията за финансов надзор и оттам са в правото си да я тълкуват.

-Освен Граничната застраховка, в дейността на НББАЗ има ли някои нови моменти?

-Бюрото вече действа като Компенсационен орган. Имаме вече заведени към нас претенции за възстановяване на плащания, извършени от други Компенсационни органи. Съгласно Четвърта директива, когато на територията на ЕС е настъпило ПТП по вина на наш водач и се задейства процедурата пред Компенсационния орган в съответната страна, ако застрахователят, издател на застраховката, не отговори аргументирано в тримесечен срок на претенцията на пострадалия, или ако не е назначен представител на застрахователя (или последният също в тримесечен срок не даде разумен отговор по претенцията, последният има право да се обърне към своя Компенсационен органи или направо към съда); тогава Компенсационният орган регулира щетата и впоследствие иска възстановяване от нас на изплатената сума. Засега претенциите са в рамките на разумното, няма големи щети, слава Богу!

Искам да използвам възможността да кажа, че все още има български застрахователи, които не са назначили свои представители за уреждане на щети в някои европейски страни. Това е тяхно задължение и те трябва спешно да го направят.

Другото ново е, че в отношенията на страните от ЕС с Конфедерация Швейцария, която е от Европейското икономическо пространство, няма автоматично действие на Четвърта автомобилна директива. Ето защо тези отношения се регламентират на база на двустранни договори. Швейцария направи предложение пред нас и пред Гаранционния фонд за сключване на споразумения. Така че и в тази страна българските застрахователи трябва да назначат свои представители по щетите. Съответно швейцарските компании също ще назначат свои представители у нас.

-Нека припомним каква е точно фигурата на представителя за или по уреждане на щети, както обикновено се изразяваме.

-Представителите по щети трябва да притежават достатъчно правомощия, за да представят едно застрахователно дружество, така че да е възможно уреждането на претенциите на пострадалите лица. Институтът на представителя е създаден да улесни пострадалото лице, така че то без ограничение (даже езиково) да може да се завърне в страната си и оттам чрез представителя да заяви претенциите си за обезщетение пред застрахователната компания на виновния водач. След като бъде сезиран представителят, в рамките на срок до три месеца от датата на претенцията следва да събере необходимите материали, свързани с щетата, и да я обработи, за да може пострадалият да получи разумно предложение за обезщетяване на уврежданията си, както и да получи разумно обяснение защо някои пунктове от претенцията не се приемат и не могат да бъдат удовлетворени, или пък че вината не е добре изяснена.

От друга страна, пострадалото лице има и правото директно да се обърне към застрахователя на виновния водач.

Цялата информация относно представителите за уреждане на щети следва да се съдържа в създадените съгласно Четвърта директива Информационни центрове в страните членки на ЕС. В директивата се съдържа задължение за всяка страна членка на ЕС да създаде Информационен център, чрез който да се осигурява своевременен достъп до информацията за представители по щети, както и да подпише на двустранна основа договори за взаимодействие между отделните информационни центрове.

В директивата се посочва, че когато няма назначени представители, заинтересованите страни се обръщат към Компенсационния орган, както и директно съм съда; във всички случаи и при съдебно решение то се изпълнява от застрахователя по гражданската отговорност на виновния водач.

- Дотук говорихме за случаите, когато виновното лице има застраховател.

-Когато виновното лице няма застраховка или извършителят на ПТП не може да се установи, тогава изплатеното обезщетение се компенсира от съответния Гаранционен фонд.

Друго ново в дейността на НББАЗ е, че вече даваме номинации на кореспонденти на територията на България на чужди застрахователни компании. Към кореспондентите има определени изисквания, които те трябва да изпълнят, за да бъдат одобрени. Според Вътрешните правила на Съвета на Бюрата от системата “Зелена карта”, ако има нарушения в тяхната работа, номинацията може да бъде отнемана. Кореспондентът е фигура, регламентирана по Вътрешните правила. Компаниите, независимо дали са от ЕС, или са само членове на системата “Зелена карта”, имат право да си назначат кореспонденти на наша територия. Когато настъпи ПТП у нас по вина на чужденец и има пострадали, ако има номиниран кореспондент на застрахователя на виновния водач, то той поема обработването на щетата. Номинации за кореспонденти имат дъщерните компании у нас на европейски застрахователи, но и други от българските компании са номинирани за кореспонденти на чужди застрахователи. Номинации за кореспонденти имат също българските дружества на “Авус” (Австрия) и “Корис” (Франция). Те са известни компании, с дългогодишно присъствие на европейските и световните застрахователни пазари.

-С няколко думи да разграничим ролите на представителя по щети и на кореспондента, за да стане ясно, че са различни фигури.

-Представителят се назначава в съответната страна съгласно Четвъртата директива, а кореспондентът е регламентиран във Вътрешните правила на Съвета на Бюрата от системата “Зелена карта”. Например когато французин пострада от български водач в която и да е страна от ЕС, освен във Франция, пострадалият се връща в своята страна и там се обръща към представителя на българския застраховател, когото установява чрез Информационния център във Франция. Същото важи и за български водач, пострадал някъде в ЕС; той се връща в България и тук се обръща към съответния представител на застрахователя на виновния водач. Към него пострадалият се обръща на територията на страната, където е настъпило събитието, която е една и съща с неговото постоянно пребиваване. Ако българин пострада тук от чужденец, той ще претендира за обезщетение пред кореспондента на застрахователя на чужденеца.

Разговора проведе

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки