Борислав Михайлов:Обезпечителният фонд има готовност да заработи

11 Декември 2007 г.,zastrahovatel.com
УС на ГФ ще одобрява изплащаните от новия фонд обезщетения

Борислав Михайлов, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на Гаранционен фонд

 

Г-н Михайлов, в интервю за в. „Застраховател-прес” казахте, че Гаранционният фонд има готовност да поеме обслужването на бъдещия Обезпечителен фонд. Какви конкретни стъпки ще бъдат направени, след като вече са приети промените в Кодекса за застраховането, с които се създава новият фонд?

Първо приетите изменения в кодекса трябва да бъдат обнародвани в „Държавен вестник”, за да влязат в сила. Това е въпрос на дни. Гаранционният фонд (ГФ) е създал необходимата организация, за да се задейства създаването на Обезпечителния фонд. Ще има преструктуриране в администрацията на ГФ, като ще се създаде нов отдел, който ще обслужва Обезпечителния фонд. Това, разбира се, трябва да бъде решено от Управителния съвет на ГФ. Нашето виждане е, че на първо време в новия отдел ще има необходимост от икономист-счетоводител, от юрист и от ликвидатор. Тъй като ще става въпрос за щети по автомобили, е необходимо да има ликвидатор, който да е компетентен в тази област. Юристът е необходим с оглед правната част на въпросите, най-вече когато става дума за неимуществени вреди по застраховката „Гражданска отговорност”. А счетоводителят – защото е въпрос на сметки. Имаме готовност тази структура да заработи.

Ще се наложи ли да бъдат назначавани нови хора и колко? Или ще успеете да се справите само с наличните специалисти?

Гаранционният фонд поначало функционира с по-малко хора, отколкото са му необходими. Това е благодарение на колегите, които са се нагърбили да работят над възможностите си. Но за Обезпечителния фонд ще бъдат назначени нови хора. Имаме нужда от юрист и ликвидатор, както и от специалисти за информационния център.

Специален съвет към ГФ одобрява всички обезщетения, които се изплащат от Гаранционния фонд. Ще има ли подобно одобрение и на обезщетенията, които ще се изплащат от Обезпечителния фонд?

Управителният съвет на ГФ взема решение за всички щети, които се изплащат от фонда. Занапред той ще се занимава с тези въпроси и в Обезпечителния фонд. В тази посока кодексът не е казал нещо допълнително. Председателят на УС и изпълнителният директор няма правомощия сам да се произнася по тези щети. Следователно на Управителния съвет се възлага одобряването им.

Смятате ли, че първоначалната вноска на държавата от 2 млн. лв. в Обезпечителния фонд ще стигне за изплащане на обезщетенията на клиентите на двете вече обявени в несъстоятелност застрахователни дружества – ЗК „Хилдън” (бивша „Юпитер”) и МЗК „Европа”?

Засега не мога да кажа нищо конкретно, тъй като при нас все още няма никакви предявени претенции, нито информация за задълженията на тези дружества. Но все пак 2 млн. лв. са доста пари, които се надявам поне в началото да покрият необходимите плащания. В момента Гаранционният фонд е достатъчно обезпечен. А с промените на кодекса застрахователните дружества се задължават да правят и допълнителни вноски за всяка сключена полица. Така че дали тези пари ще бъдат достатъчни, ще стане ясно във времето.

За да получат обезщетение от Обезпечителния фонд, трябва ли хората, които имат право на това, да подават специални молби при вас? Какъв ще е редът?

Молбите трябва да бъдат подавани при синдиците на обявените в несъстоятелност дружества. След което синдиците да насочат вземанията към нас.

Т. е. Обезпечителният фонд ще контактува само със синдиците на обявените в несъстоятелност дружества?

Синдиците ще контактуват с нас - те са тези, които трябва първи да се обърнат към нас. Преди това обаче трябва да подготвят необходимата документация, на базата на която да бъдат изплатени обещетенията.

Ще се наложи ли Обезпечителният фонд да взема заеми, за да покрие евентуален недостиг на средства в началото на дейността си?

Не мога да кажа, че на този етап ще се наложи ползване на заем. Ако се наложи, УС ще вземе такова решение. Но нека първо да видим какви ще бъдат задълженията, които ще трябва да се покрият, и тогава ще говорим по-конкретно.

По ваше предложение преди дни вноската в ГФ беше намалена от 10 лв. на 8,50 лв. за всяка сключена „Гражданска отговорност”. В същото време се въведе задължение застрахователите да правят нова вноска от 1,50 лв. на полица в Обезпечителния фонд. Какво наложи това намаление на вноската в ГФ?

Имаше изискване резервът на ГФ да стигне 10 млн. евро, за да се гарантира финансовата му стабилност. На този етап вноските във фонда и резервът му надхвърлиха тази сума. Нашите актюери изчислиха, че финансовата стабилност на ГФ няма да се наруши и в бъдеще, като се има предвид, че за всеки от регистрираните 2,5 млн. автомобили в движение трябва да бъде направена вноска от 8,50 лв. Освен това не трябва да се забравя и презастрахователната програма на фонда. Това бяха мотивите на нашето предложение до Комисията за финансов надзор. Фактът, че тя ги е приела и е одобрила намаляването на вноската, говори, че те са удачни и добре премерени във времето.

Смятате ли, че ще бъде достатъчна определената с промените в Кодекса за застраховането вноска в Обезпечителния фонд - 1,50 лв. за всяка сключена полица по „Гражданска отговорност”? Все пак тя е доста по-ниска от вноската в ГФ.

Мисля, че на този етап тази вноска ще е достатъчна. Засега Обезпечителният фонд има да покрива само задълженията на двете дружества, които са обявени в несъстоятелност. А за в бъдеще не мога да гадая. Не искам дори да си помислям, че ще има други застрахователни компании, които ще изпадат в несъстоятелност. Важното е, че законодателят се е погрижил да се обезпечи вземането на застрахованите лица по задължителните застраховки „Гражданска отговорност” и „Злополука”.

А според вас достатъчно високи ли са премиите по „Гражданска отговронст”, за да се изплащат всички евентуални щети по задължителната застраховка, като се има предвид, че не се очаква драстично поскъпване на полиците?

Това е въпрос, който се решава от застрахователните компании. Не е работа на ГФ да се меси в политиката на застрахователите. Има си и Комисия за финансов надзор, която следи дали премиите са достатъчно високи, за да поемат съответния риск. По принцип е нормално премията по „Гражданска отговорност” да бъде завишена. Но според мен повишението ще бъде плавно, като в рамките на 3-4 години ще се изравним с тези, които са малко по на запад от нас.

Имате предвид, че премията ще стигне 150 евро, колкото е в момента минималната в останалите държави от ЕС?

Сега е толкова, но след 3-4 години може да е и 250 евро. Животът ще покаже.

А колко е в момента обхватът на „Гражданска отговорност”?

По данни на нашата информационна система към 11 ноември 2007 г. обхватът на задължителната застраховка е 91,78%. Действащите полици са 2 328 181, при 2 588 047 регистрирани автомобили, в това число 51 308 - спрени от движение.

Увеличава ли се размерът на щетите, които изплаща ГФ? Има ли вече и по-големи щети от чужбина?

Все още големи щети от чужбина при нас не са дошли. Дай Боже да дойдат по-късно. Но по принцип се забелязва тенденция за увеличаване на обезщетенията. Това е нормално, като се има предвид, че и всички цени се увеличават.

А какво ще стане, ако се появи някакво голямо застрахователно събитие в чужбина, обезщетенията за което трябва да бъдат изплатени от ГФ?

Затова имаме презастрахователна програма – всички големи обезщетения се покриват от презастрахователите на ГФ. Водещият ни презастраховател е „Суис Ре” – над 50% от пакета е при тях.

 

 

Разговора води Йоанна Стефанова




Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки