Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Член на Управителния съвет
Димитър Желев – изпълнителен директор на “Алианц България Холдинг”
На пресконференция, проведена на 17 декември т. г. , в отговор на актуални въпроси на в. “Застраховател прес” изпълнителният директор на холдинга Димитър Желев изтъкна, че на този етап у нас средната нетна премия по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите трябва да струва не по-малко от 130 лева. В момента тази цена е по-ниска, съобщи г-н Желев. Той посочи, че някои застрахователи начисляват до и повече от 40 на сто комисиони върху застраховката. Според г-н Желев комисиона от 10-15 на сто е достатъчна за положения труд по сключването на договора.
В Европа практиката показва, че нормалната комисиона достига до 15 на сто. Във Великобритания дори са забранени комисиони, надвишаващи 30 на сто. В Италия заради високи комисиони преди години пазарът е загубил 13,2 млрд. евро от застраховката „Гражданска отговорност“, припомни г-н Желев. Според него в някои наши дружества до 50 на сто от стойността на полиците отива за обслужване на административни разходи и комисиони, което означава, че половината от премията се разходва за непокриване на щети. (Бел. ред. В предния брой на вестника в обширна статия доц. Радослав Габровски защити същата теза и я илюстрира с примери.)
Комисията за финансов надзор реагира при такива случаи, но е необходима повече твърдост, дори и да се отнемат лицензи, категоричен бе г-н Желев. Ако има опасност за застрахователния пазар у нас, тя се крие в застраховката “Гражданска отговорност”, изтъкна той. Според негови изчисления ако едно застрахователно дружество формира премиен приход от 100 млн. лв., резервите му би трябвало да бъдат 60-80 на сто, или 60-80 млн. лева.
На въпрос какви впечатления имат в ЗПАД “Алианц България”, където първи въведоха индивидуален рисков профил за определяне на премията на отделния клиент, г-н Желев призна, че българският пазар все още не е готов за индивидуално формиране на премията по задължителната застраховка. Пазарът е настроен към по-опростеното й калкулиране, като причините са главно в начина на издаване на полиците. Според г-н Желев пазарът върви към глобална компютъризация. В Германия полиците се издават на едно място и се пращат на клиентите по пощата, като по този начин разходите за издаване на една полица се снижават до 1,2 евро.
“Застраховател прес”
|
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , "Застраховане"
Христо Драганов
Йордан Близнаков, 2000 |