ЗЕАД "Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп" ЕАД
Председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор
ЗЕАД "Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп" ЕАД
Председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор
"Италианците го правят по-добре" (Italians do it better) - това беше надписът на една тениска, с която преди години Мадона скандализира световното обществено мнение. Явно италианците от застрахователната група "Дженерали" (Generali) си мислят да поправят поп звездата и актуалният лозунг при тях е "Българите го правят по-добре". За това свидетелства решението им да преместят в България регионалния си презастрахователен център за Централна и Източна Европа, който досега се намираше в Кипър.
Проектът
"В момента сме в процес на подготовка на необходимите документи за издаване на лиценз за извършване на презастрахователна дейност", съобщи Даниела Конова, председател на Управителния съвет на "Дженерали България холдинг", част от "Дженерали груп". Тя уточни, че по план документите трябва да бъдат внесени на 15 май 2008 г. След подаването на искането Комисията за финансов надзор (КФН) ще разполага с четири месеца да се произнесе.
По принцип компанията би могла да развива дейност в България и без да иска издаване на лиценз по силата на правото на установяване и свободата на предоставяне на финансови услуги в рамките на ЕС. При тази хипотеза е достатъчно да се подаде заявление до надзора на държавата, където е регистрирано дружеството, след което оттам подават съобщение до надзорите на държавите, в които иска да предлага услуги.
"Прехвърлянето на централата на презастрахователната дейност на холдинга в България е част от големия бизнес план на групата", коментира Конова. Според нея сред водещите фактори за избор на страната са били например по-благоприятната данъчна политика и стабилността. "Тези неща бяха едни от основните причини за избора на България пред други държави от региона, като например Чехия или пък Унгария", изтъква тя. По думите й в мениджърския екип, който ще поеме управлението на новосъздаденото дружество, ще влязат както чуждестранни, така и български специалисти, като ще се използва най-доброто от досегашния опит.
Конова не поясни каква е конкретната причина групата да премести централата. Не е изключено ходът да е продиктуван от засиления напоследък контрол на европейските данъчни власти над Кипър. Преди няколко години страната беше извадена от черния списък с офшорни дестинации на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Разразилият се в началото на 2008 г. обаче скандал с укритите в Лихтенщайн данъци на над 900 германци, изостри вниманието на властите в ЕС и САЩ и към останалите държави и територии, които традиционно се смятат за данъчен рай.
С този ход "Дженерали" ще засили допълнително присъствието си на българския пазар. За първи път дружеството стъпва в страната още през първата половина на ХХ век. След промените от 1989 г. "Дженерали" отново навлезе в България през 2006 г., когато чрез австрийското си поделение купи мажоритарния дял в "Орел - Г холдинг". По този начин групата стана собственик на застрахователите "Орел" и "Орел Живот", както и на Българска здравноосигурителна компания "Закрила". През 2007 г. към портфолиото на "Дженерали" в България бяха добавени и 67% от застрахователното дружество "Виктория". Те бяха закупени от FATA Assigurazionni, дъщерно дружество на италианската компания с дейност в аграрния сектор. По данни на КФН към края на ноември 2007 г. общият пазарен дял по приход от застраховки на "Дженерали" в България е 9.05% (18.4 млн. лв.) в животозастраховането и 4.91% (52.5 млн. лв.) в общото застраховане.
Очакванията
Според Даниела Конова регионалният център в България ще реализира годишни обеми от порядъка на 1 млрд. евро. Такава беше и прогнозата на премиера Сергей Станишев в предаването "Панорама" на БНТ. Според министър-председателя преместването на централата от Кипър в България на практика "ще означава близо 1 милиард евро допълнителен паричен оборот в страната ни, който ще се върти в българската икономика".
Именно с оглед на големите финансови потоци, които предстои да бъдат управлявани, е взето решение да се създаде нова, самостоятелна компания. "Настоящата нормативна база в България позволява развиването на презастрахователна дейност и по линия на вече съществуващите дружества на групата в страната. В случая обаче става дума за презастрахователни операции на държавите от Централна и Източна Европа, т.е. говорим за много големи обороти", пояснява Конова. Ето защо ще се работи за независима компания, която да поеме тази дейност, допълва тя.
Собственикът |
|
"Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 |