Засилен контрол за „Гражданска отговорност” ще повиши обхвата

30 Юни 2008 г.,zastrahovatel.com
Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) е изпратила становища по повод внесените в държавни институции два законопроекта, свързани с въвеждането на застрахователен катастрофичен пул у нас: за имущественото застраховане (на Инициативата за национална програма за управление на катастрофични рискове) и за национален катастрофичен фонд за обезщетяване на пострадали при природни бедствия. УС на АБЗ счита, че и двата проекта са неудовлетворителни, като първият „не отговаря на изискванията, които следва да бъдат съблюдавани при изготвянето на актове от такъв ранг”, а вторият „не е в състояние да наложи в България модел за застраховане на катастрофични рискове в България”.

Това съобщи на пресконференция след редовното годишно отчетно Общо събрание на АБЗ председателят на организацията Орлин Пенев – главен оперативен директор на „Алианц България Холдинг”.

Общото събрание прие отчетите на УС и на Контролния съвет и освободи от отговорност членовете на УС за дейността им през 2007 г. Две нови компании се присъединиха към АБЗ: ЗД “КД Живот“ АД и „Животозастрахователен институт“ АД. С тях общият брой компании в организацията става 32.

Не са направени промени в устава и наименованието на асоциацията, каквито предложения е имало.

Г-н Пенев съобщи, че на заседанието на Европейския комитет по застраховане и осигуряване, проведен преди две седмици в Берлин и на което е присъствал като председател на АБЗ, са направени промени в структурата на управителното тяло. Разгледани са и няколко основни въпроса: „Платежоспособност 2” (капиталовата адекватност на застрахователните компании) и реформите в пенсионната система в някои страни от Западна Европа и в здравното осигуряване в други европейски държави, включително и в България.

Програмата на АБЗ до следващото Общо събрание включва следните по-важни намерения: мониторинг на действащата правна уредба в застраховането, съгласуване на измененията и хармонизирането на нормативната уредба, съдействие на АБЗ за благоприятно развитие на данъчното облагане на сектора, участие в дискусиите на обществено и законодателно ниво по повод създаването на катастрофичен пул или фонд в България, обобщаване на съдебната практика по застрахователните дела, активно участие в подготовката и извършването на здравната реформа.

На актуален въпрос за обхвата на застраховката „Гражданска отговорност” г-н Пенев изрази личното си мнение, че е необходим по-строг контрол от страна на „Пътна полиция”, тъй като АБЗ и КФН не могат да окажат такова въздействие за увеличаване на обхвата до 90 на сто. Ако се осъществява по-засилен контрол и започнат да се снемат номерата на незастрахованите автомобили, нещата ще си дойдат на мястото от само себе си, изтъкна г-н Пенев. По този повод ръководителите на трите основни застрахователни структури – НББАЗ, ГФ и АБЗ, искат среща с министъра на вътрешните работи Михаил Миков.

По отношение на разсроченото плащане на полицата, срещу което се обявяват и от ГФ, и от НББАЗ, г-н Пенев сподели, че за голяма част от населението би било трудно да плаща вноската еднократно и че тази възможност има социален елемент предвид растящата цена на застраховката във времето.

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева ,
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li