Отпадането на долните прагове за застраховка “Гражданска отговорност” ще доведе до сътресения на пазара

14 Декември 2005 г.,zastrahovatel.com
Становище на Асоциацията за защита на застраховани и пострадали при ПТП

ВЛАДИМИР ТОДОРОВ, председател на УС на АЗЗППТП

Отпадането на долните прагове за застраховката би довело до дъмпинг и опасно сваляне на размера на премиите по тази застраховка. Свалянето на цените е в пълно противоречие с повишаването на лимита на обезщетенията, които ще дължат застрахователните компании: 700 000 лв. за неимуществени вреди през 2006 г. и 1 000 000 лв. през 2007 г.

Налице е изключително голяма щетимост по застраховката. За някои компании, в зависимост от портфейла им, изплащането на обезщетения по “ГО” е на първо място от всички изплатени обезщетения. Само за третото тримесечие на 2005 г. от общо 224 млн. лв. изплатени обезщетения от всички застрахователни компании по всички видове застраховки /общо застраховане/, 123 млн. лева са по застраховка „Каско”, 54 млн. лв. - по застраховка “ГО” и 21 млн. лв. - по застраховка „Зелена карта”.

Щетимостта на застраховката “ГО” е обусловена от няколко фактора. На първо място - броят на ПТП. Този показател се запазва в последните години – около 7500 произшествия годишно с около 9 000 – 10 000 пострадали и 900 -1100 души - загинали.

На практика броят на ПТП се запазва, размерът на обезщетенията се увеличава, а се очаква в пълно противоречие с пазарната логика компаниите да намаляват премиите по “ГО”!

Идеята за индивидуален подход за определяне на риска на всеки водач е добра и нашата асоциация я подкрепя, но смятаме, че това може да се получи само при пълно, синхронно, навременно взаимодействие между информационните масиви на КАТ и застрахователите, за да се знае във всеки момент даденият водач с какъв стаж е, какви нарушения има, кога е бил санкциониран, в кой град управлява преимуществено своя автомобил и т. н.

Подходът за индивидуално определяне на риска е добър и се прилага в някои държави от ЕС, но неговото практическо въвеждане трябва да се обезпечи с нужното взаимодействие между държавните институции, водачите и застрахователите.

Българските автомобили без застраховка “ГО” са около 40 на сто, а този изключително важен проблем още не е намерил адекватно решение. Взаимодействието между КАТ и застрахователните компании не е на нужното ниво и не може да се разчита, че ще проработи точно сега.

След 2007 г. застраховка “ГО” на българските автомобили ще се признава в страните от ЕС. В някои страни от Еврозоната няма лимити за неимуществени щети, което поставя въпроса биха ли могли да платят българските застрахователи обезщетение от 1 млн. евро? Колко би трябвало да струва една полица по “ГО” тогава? Колко полици по “ГО” е необходимо да продаде един български застраховател, за да може да покрива такива обезщетения ?

Премахването на долните граници на застраховката е довело до фалита на 12 застрахователни компании в Полша. Опитът на тази новоприета европейска държава недвусмислено показва какво би могло да се случи и в България.

Вече се наблюдава промяна в размера на обезщетенията за неимуществени вреди, които присъждат съдилищата в Р България. Съществува трайна тенденция за увеличаване на размера на присъдените обезщетения и доближаването им до лимитите на отговорност.

Съгласно новите разпоредби на Кодекса за застраховане, застрахователите вече ще дължат и обезщетения за пропуснати ползи. Това е нещо ново и още повече ще увеличи плащанията на застрахователните компании.

АЗЗППТП е за действието на пазарните принципи в застраховането. Ние подкрепяме свободната стопанска инициатива и конкуренцията във всички области на бизнеса, затова предлагаме премахването на долна граница за застраховка “ГО” на МПС да се отложи за 1 януари 2007 г.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li