Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Председател
- Ето ни на последното стъпало на 2008 година. Ако трябва да направите равносметка за нея, каква ще е тя, за ЗАД „Армеец”?
- Годината беше успешна, защото постигнахме целите си и продължихме тенденцията в динамичното си развитие. Успяхме да се изкачим с още едно място напред и заехме петото място по пазарен дял. За изтеклите пет години приходите ни са нараснали със 600%, а пазарният дял от 1-2% - на над 9%. През тази година преминахме границата от 100 млн. лева в приходите и направихме своята заявка за бъдещето, като подадохме нотификация за извършване на дейност в другите европейски държави.
– А как бихте охарактеризирали застрахователния пазар през годината – какво е неговото състояние и кое е най-характерно за развитието му?
- От една страна, вече имаме една сравнително стабилна нормативна база в съответствие с европейските директиви, което е фактор за стабилно развитие. Ръстът на приходите на българския пазар запазват относително високото си ниво и смятам, че тази тенденция ще се запази. Същевременно, външните условия за дейността се променят, в условията на глобална финансова криза. Новото през 2008 г. е отчетената загуба като цяла на пазара във връзка със застраховка „Гражданска отговорност”, която е логична последица от намаляването на премийните нива в предходните години, в съчетание с разширяването на обхвата по застраховката.
- Всеизвестно е че „Армеец” е едно от най-динамично развиващите се, със непрекъснато увеличаване на ръста и със свой стил дружество. Кои са най-значимите ви успехи през годината, допринесли за високия му имидж?
Ръстът в показателите е само външната страна, която е видна от официалните публикувани данни. За мен най-важното през 2008 г. бяха успехите ни по отношение на управлението и развитието на човешкия потенциал в компанията, корпоративната култура и социална отговорност.
– Особено атрактивни и разнообразни са различните видове застраховки в продуктовия портфейл на дружеството. Бихте ли се спрели на тези, които са с най-голям принос за неговата стабилност и за растящия интерес на клиентите ви към тях?
-Автомобилните застраховки и по-специално застраховка „Каско” е ключовата компетентност на дружеството и представлява над 60% от портфейла на компанията. Ръстът от близо 80% спрямо миналата година е доказателство за интереса на клиентите към нашата услуга. Това е добра основа за развитие на другите застрахователни браншове. Имущественото застраховане също бележи ръст от 70%, което ни радва. Запазваме лидерските си позиции по личните застраховки злополука и помощ при пътуване. По отношение на авиационното застраховане, това, което не се вижда от цифрите е, че и тази година успяхме да осигурим най-добри условия за нашите клиенти и да разширим техния брой.
– Вие проявявате постоянно интерес към новините в застраховането от страните в Европа и света. Кое, или кои неща ви направиха най-силно впечатление през годината?
- По отношение на застраховката гражданска отговорност има две новини, които според мен тепърва ще променят отношението ни към този бизнес. Едната е решението на Европейския съд от 13 декември 2007 г. относно международната юрисдикция в държавата на пострадалата страна, което поставя редица дискусионни въпроси по отношение на регулирането на щети с международен елемент. Другата е приемането на Руската Федерация в Съвета на бюрата по „Зелена карта”, което ще присъедини от 1 януари 2009 г. един огромен пазар и брой автомобили към системата и според мен ще промени облика на тази система.
– Вече смело говорим за „европейзиран” български застрахователен пазар. До колко според вас той е като тези в страните от Европа и кое все още не му достига за да е такъв?
- Ако говорим за продукти, технологии, ноу-хау, мисля, че българският пазар е достатъчно развит. За това допринасят не само чуждите компании в страната, но и връзките с презастрахователните пазари. Това, което все още е различно е потребителското поведение, търсенето на услугите. Факт е, че директните продажби и онлайн застраховането са все още на много ниско ниво. Българският потребител не може да приеме прилагането на франшизи, независимо от очевидните ползи и за двете страни. Създаването на обща информационна база е само едно от препятствията пред прилагането на бонус-малус система, мисля, че тепърва ще се сблъскаме и с отношението на потребителите. Според мен това се дължи на липса на достатъчно информация и това е проблем не само на бизнеса, но и на държавата, включително образователната система. Считам, че основните понятия в застраховането трябва да са част от гимназиален курс по „Лични финанси”.
– Огромен проблем се оказа за застрахователните дружества тази година задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. И уж нямаше да има кампанийност, а изведнъж те се оказаха в капана на поредната кампания за нея. Какви ще са последствията, според вас, като вече се знае, че тази застраховка е губеща за всички застрахователи, и те имат различно отношение към нейната цена. Впрочем какъв е подходът и каква е вашата практика при сключването на полиците по„Гражданска отговорност”?
- Като цяло ние наблюдаваме намаляване на „кампанийността” в края на годината, обновяването на автомобилния парк естествено довежда до изместване на активния период и разсейване на подновяванията във времето. Загубата, която беше отчетена на застрахователния пазар, неминуемо ще доведе до по-разумно поведение на конкурентите. Подходът на ЗАД „Армеец” е да се стремим към все по-голяма диференциация на рисковите фактори в тарифите. С това целим да предоставяме по-добри условия на коректните водачи и същевременно да запазим тенденцията за повишаване на средната премия за съвкупността, с цел осигуряване на стабилност на портфейла.
– Много дискутиран в последно време е въпросът за така наречените двустранни протоколи при по леки ПТП. Каква е вашата позиция по този проблем?
- Вярно е, че двустранните констативни протоколи не подлежат на регистрация в другите държави, но е вярно също така, че в сравнение с тези държави, у нас отношението на обществото като цяло към закононарушенията е на по-високо ниво. Вероятността потърпевшият да се съгласи да се „уредят нещата” без намесата на държавни органи, когато например виновният водач е употребил алкохол, в чужбина е много малка. У нас съществува една обществена търпимост към закононарушенията, особено когато не ни засягат лично. Вероятно е обосновано желанието на държавните институции да концентрират вниманието на своите служители върху по-сериозните, тежките проблеми, които не са малко. Същевременно, тук става въпрос за противообществено поведение, като шофиране при употреба на алкохол, груби нарушения на законите, включително за движението по пътищата. Затова считам, че е възможно проблемът да се реши, като се разграничат действията на държавните органи: едно е издаването или регистрирането на документ, друго е присъствието на контролен орган на местопроизшествието. Според мен пътнотранспортните произшествия трябва да се посещават на място от контролните органи и те да следят за спазването на законите. Това ще ограничи възможностите за невярно представяне на обстоятелствата от страните и ще даде възможност в последствие да бъдат потвърдени или опровергани фактите, които са записани в двустранния протокол. Считам, че задължително трябва да се прави проверка за наличие на алкохол, независимо дали произшествието е леко или тежко. Управлението на автомобил след употреба на алкохол е един много сериозен проблем и не бива да се правят компромиси.
- Какво ще е влиянието на световната финансова криза върху застраховането в България? Как ще се отрази тя на този сектор от икономиката?
- Намаляването на деловата активност и свиването на потреблението, които се очакват, неминуемо ще се отразят в намаляване на обема на премиите. Очаквам, че тенденцията за повишаване на премийните ставки ще се засилва, тъй като това е процес, засягащ целия финансов сектор. Презастрахователните пазари ще окажат съществено влияние върху този процес, той като презастрахователните компании са притиснати от една страна от увеличаване на загубите, а от друга от намаляване на доходите от инвестиции. Застраховките ще се сключват при една по-прецизна преценка на риска и диференциране, което от своя страна изисква високо ниво на професионализъм.
– Какви са очакванията ви за дейността на ЗАД „Армеец” през 2009 г. и за състоянието на българския застрахователен пазар?
- Очакванията са за една трудна година, каквито са и за всички сектори на икономиката. Това за нас в ЗАД „Армеец” е предизвикателство и отговорност, да запазим стабилността си, доверието на клиентите си и да увеличаваме стойността на компанията в тези нови условия.
Интервю на Петър Андасаров
|
"История на застрахователната теория и подготовката на кадри "
Христо Драганов, "Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, "Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, |