Местният бизнес не използва облекченията от намалението на вноските и данъците

04 Февруари 2009 г.,zastrahovatel.com
Годината бе сложна, но успешна. Инфлацията беше по-висока от прогнозираната, а това доведе до по-високи приходи от осигурителните вноски.

ДОЦ. Д-Р ЙОРДАН  ХРИСТОСКОВ, УПРАВИТЕЛ НА НОИ

 

Местният бизнес не използва облекченията от намалението на вноските и данъците

  

- Г-н Христосков,  каква беше изминалата година за Националния осигурителен институт?

- Годината бе сложна, но успешна. Инфлацията беше по-висока от  прогнозираната, а това доведе до по-високи приходи от осигурителните вноски. Едновременно с това хората трябваше да посрещат по-високи разходи поради поскъпването на основните стоки и услуги от  първа необходимост. По-високите приходи обаче дадоха възможност на правителството да увеличи пенсиите с достатъчно висок процент, така че да се компенсира инфлацията. През изминалата година в областта на пенсионното осигуряване беше решен един стар въпрос – изоставането с  около 8%-10% на пенсиите, отпуснати в периода 2000 г. – 2007 г. от новоотпусканите пенсии през 2008 г.

 

- Кои са новите моменти в задължителното пенсионно осигуряване  и  в  измененията на  вноските за пенсия със старт от 01.01. 2009 г.?

- Намалението на вноските за пенсия става с въвеждането на държавата като осигурител. По вноските за Фонд „Пенсии” съществуващото облагане е 30 на сто, но на практика 12% се поемат от държавата, като при това положение работникът плаща 8 %, а работодателят – останалото. Едновременно с тази мярка обаче има увеличение на вноските за здравното осигуряване от 6% на 8%. Така балансът е в полза на работодателите, но не във висока степен и леко в ущърб на работниците, които сами поемат 40% от вноските за здравно осигуряване,  както и от вноските за осигуряване на майчинство и безработица. Затова не може да се говори, че 2009 г. ще носи сериозно намаление на осигурителната вноска. Но това не е необходимо, защото всички анализи говорят за много по-високи данъци  и вноски в страните-членки на Европейския съюз. Това означава още, че местният бизнес не използва облекченията, които получава с намалението на вноските и данъците. С други думи, проблемите на бизнеса не са в осигурителните вноски, а са по-скоро в лошия маркетинг и мениджмънт на фирмите. Може би затова чуждестранните инвеститори в България никога не са се оплаквали, че данъците и вноските са високи, независимо че заплащането на работниците при тях е много по-високо.

 

- Да, но бизнесът винаги търси вината в държавата…

- Не мися, че причините за неуспехите на родния бизнес са в държавата, а са дълбоко във фирмите. Да се замислим например кой стана предприемач ; каква история имат зад себе си голяма част от хората, заети в сферата на икономиката; каква е структурата на българската икономика. Не може само с туризъм и със строителство да се постигат по конюнктурни съображения високи темпове на растеж. Не може да се счита, че този растеж ще бъде устойчив. Липсват онези производства, с които да се направи сериозен пробив на международните пазари.

Ние намалихме осигурителните вноски и данъците с оглед на подобряването на конкурентоспособността на фирмите. Тя се измерва с това дали ще се направят пробиви на международните пазари. През целия период обаче търговското салдо на България се влошава, дефицитът по платежната сметка се увеличава и надхвърли 20 на сто от брутния ни продукт. Само от осигуровки  за последните 7-8 години  сме отстъпили на бизнеса над 10 млр.лв. , но явно те не са отишли, където е необходимо. Така при първите проблеми с цената и доставките на газ отново се търси вината в държавата. Но нали целта на всички либерални мерки в икономиката е бизнесът да бъде автономен и да не разчита на държавата.

 

- Защо според вас, след като вече цели двадесет години се влачим в кризата на прехода, все още не можем да видим ясно икономическите причини, а всеки път ги политизираме, защо се политизират и проблемите в социалната сфера?

- Причината според мен е, че непрекъснато се намираме в предизборни периоди, непрекъснато някой обещава невъзможни неща, непрекъснато друг го атакува, че не е изпълнил обещаното в предишния мандат. Това е причината за политизирането на икономиката и на социалното дело. Добре би било за България изборите за президент, за кметове и общински съветници, за парламент и за европарламент да бъдат в една и съща година. Смятам, че социалните реформи, които през последните десетина години са успешни, все пак в голяма степен са заложници на политическите противопоставяния.

 

- Има ли промяна във видовете пенсии, отпускани съгласно задължителното пенсионно осигуряване? С 20 % ще бъдат увеличени пенсиите през следващата година, а откъде ще се осигурят средства за това?

- В областта на пенсиите се очаква увеличение, като първата стъпка вече е  факт от 01.01.2009 г. Около 800 хиляди души се възползваха от увеличаването на минималните пенсии от 113 лв. на 124 лв. Друга промяна ще има от 01.04.2009 г. с ново увеличение на всички трудови пенсии с около 10  на сто а също така и на максималните пенсии, чийто таван ще достигне 700 лева. Над тавана ще останат около 17 хил. души, докато в момента те са около 58 хиляди. Третата стъпка е от 01.07.2009 г., когато пенсиите ще бъдат увеличени още с около 10 на сто, в зависимост от параметрите на инфлацията. Парите за тези увеличения са предвидени в бюджета за Държавното обществено осигуряване. Около 47% от тях се субсидират от бюджета (т.е. от данъци), в т.ч. и вноската от 12 на сто, която държавата прави във Фонд „Пенсии”, и около 53% са от осигурителни вноски от работниците и от работодателите.

През 2009 г. има промени и в областта на майчинството. Увеличава се отпуската за бременност и раждане, но едновременно с това се повишават и условията за получаване на тези обезщетения. Изискванията вече са не за 6-месечен трудов стаж, а за стаж 12-месеца. Увеличава се и периодът , на базата на който се изчислява обезщетението за бременността и раждането, като вместо от последните 6 месеца, ще се вземат предвид доходите на майката от последните 12 месеца. Друг момент е, че от тази година се въвежда и бащинство за отглеждане на дете. Бащите  ще имат право на отпуск 15 дни от деня на изписването на бебето, а след това след 6-ия месец до една годинка на детето бащата ще може да замести майката като ще получава 90 на сто от брутното си възнаграждение от предходната една година.

 

- Ще бъдат ли преизчислени пенсиите на хората, получили увеличение от 1.01.2009 г. и как ще стане увеличението съответно от началото на месец юли?

- Да, преизчисляването ще стане от 01.04.2009 г. Що се отнася до увеличението от 01. 07. 2009 г., съгласно Кодекса за социално осигуряване пенсиите се увеличават ежегодно от началото на месец юли с процент, равен на 50 на сто от инфлацията и 50 на сто от получавания доход.

 

- А ще падне ли таванът на пенсиите?

- Таванът върху пенсиите ще падне от 2010 г., но ще важи само за новоотпусканите пенсии. За старите пенсии ще съществува таван, защото голямата част от тях са образувани съгласно стария закон  за пенсиите, където хората можеха да избират само 3 силни години от трудовия си стаж.

 

- Средният осигурителен доход за страната нараства, но защо, г-н Христосков,  все още не може да се почувства това в пенсиите?

- Пенсиите са свързани със средния осигурителен доход и новоотпуснатите пенсии нарастват със същия темп, с който нараства средният осигурителен доход за страната. Чувство за несправедливост се получава, защото голямата част от доходите на хората не са легитимирани. Всъщност официалният осигурителен доход е с 30%-40% по-нисък от действителните доходи на хората. Ако тези пари бъдат трансформирани и влязат в официалната икономика и доходите на хората бъдат обявени не 500 лв., а 800 лв., то тогава всички пенсии ще се повишат. Новите пенсии по силата на това, че винаги вземаме средния доход за последните 12 месеца, а старите пенсии – по силата на т.нар. „швейцарско правило”. Лошото е, че в т.нар. сив сектор доходите не се обявяват в реалните параметри и съответно осигуровките не са реални.

И проблемът не е в нас, защото издръжката на НОИ представлява 1.2 % от всички разходи за осигурителни плащания, което в абсолютни числа прави около 7.7 млрд.лв. разходи за осигурителни плащания, докато издръжката на НОИ е 92 милиона лева. Така твърденията, че няма смисъл да се дават на държавата реалните доходи, защото те изчезвали, са абсолютно несъстоятелни. Парите, които постъпват в НОИ, автоматично се връщат в семействата под  формата на пенсии, на обезщетения за майчинство, за болнични, за безработица, за трудова злополука и неработоспособност.

 

- Сполучлива ли е според вас  формулата да се обособят в един закон  като Кодекса за социално осигуряване нормите за допълнителното задължително пенсионно осигуряване, общественото осигуряване и допълнителното доброволно осигуряване за безработица и преквалификация?

- Голямо предимство на българското законодателство е, че успя да събере само в един закон цялата материя по осигуряване. Необходимо е само още една стъпка – да се включи в същия кодекс и здравното осигуряване, защото то е един от деветте осигурителни риска. Така че няма никакъв конфликт в този документ, защото и задължителното допълнително, и доброволното, и общественото осигуряване са свързани. Това е заложено в цялостната философия на пенсионната реформа. Средствата във втория стълб ( в универсалните и професионалните фондове) постъпват на практика от общественото осигуряване, това са отстъпени пари, а не са допълнителни вноски. При доброволното осигуряване пък се ползват данъчни облекчения, ползват се същата възраст за пенсиониране, която е валидна и за общественото осигуряване, в случай на инвалидност пък се ползва експертизата на държавния орган (експертно решение на ТЕЛК).

 

- А въвеждането на допълнителни рестрикции в инвестиционния режим съгласно промените в КСО  няма ли да промени смисъла на допълнителното задължително пенсионно осигуряване?

 

- Личното ми мнение е, че не бива да се ръководим от конюнктурния момент на ситуацията в момента и да въвеждаме по-консервативни ограничения на инвестирането. Напротив, според мен сега е моментът, когато котировката на акциите е достигнала дъното и затова експертите на фондовете могат да намерят переспективни, добри инвестиции в тези инструменти.

 

- Въпреки че всички фондове загубиха?

- Да, загубиха,  защото при фондове от типа „дефинирани вноски” рискът се носи от осигурените. Това не са фондове от типа „дефинирани пенсии”, където рискът е в пенсионното дружество. Но в един дълъг  период от време от около 40 години, когато средствата се акумулират, естествено е да има не само една, а дори и две кризи като днешната. Важното е по-бързо да се излиза от кризата и оценката на пенсионните активи да достигне онова ниво, което е било преди кризата, и отново да започнат да нарастват и да капитализират средствата.

 

 

- Как лично вие преценявате предложенията на Георги Ангелов и Института по пазарна икономика за алтернативен бюджет с ниски данъци през  2009 г., като антикризисен лост, бюджет, в който се залага рязко намаляване на облагането – под формата на по-ниски осигуровки в размер на 10%?

-  В момента цялата осигурителна вноска: пенсионно осигуряване, здравно осигуряване, както и  за фонд „Гарантиране вземанията на работниците и служителите”, който не е осигурителен, представлява 29.3%., а от тях бизнесът плаща не повече от 12%-13%. Това ли е тежестта за бизнеса при 10% корпоративен данък, 10% личен данък?  Защо, ако беше вярно, че с намаление на данъците бизнесът ще бъде изключително финансово устойчив, той проплака на държавата още при първите трудности?  Ако се приложи т.нар. „алтернативен бюджет”, ще трябва да затворим държавата след два-три месеца.

 

 

- А реално ли е предложението приходите от приватизация, концесии, излишъци да се насочат към личните пенсионни сметки на всички работещи и пенсионери (5 милиона “сребърни” сметки), вместо да се прави един централизиран “сребърен” фонд?

- Много е лесно това да се твърди от човек, който няма нищо общо с управлението и не е подписал нито едно платежно нареждане. Така ако се приложи това драстично намаляване на данъците до 10 на сто, още през първите месеци няма да стигат парите за заплати, за лекарства, държавата ще задлъжнее на енергоснабдяването, на топлофикациите, образованието и здравеопазването няма да могат да финансират своите разходи, няма да могат да се изплащат пенсиите на хората.  И сега има лични пенсионни сметки за всички родени след 31.12.1959 г., като 5 на сто от техните вноски се заделят в Универсален пенсионен фонд, но е намерен онзи баланс, който държавата може  да си позволи, и то без да увеличава осигурителните вноски. Според мен г-н Ангелов не си дава ясна сметка, че  ако всички пари, които сега постъпват в НОИ и въобще в социалното осигуряване, отидат в такива лични „сребърни” сметки, колко ще струва издръжката на възрастните хора в държавата, които трябва да продължат да получават пенсии. Очевидно е, че не могат да се натрупат толкова пари , че да се получават високи пенсии само от капиталовата система.  Несериозно е също така да се твърди, че средствата от бюджетния излишък или от „сребърния фонд” са достатъчни за да поемат тези преходни разходи през следващите 15-20 години, които са над 100 млрд.лв. Нашият излишък е от порядъка на 2-3 млрд.лв.

Но ако преминем на варианта само „капиталови сметки” без обществено осигуряване, както предлагат от ИПИ , ще повторим горчивия опит на Чили отпреди 20 години. Затова в момента те отново въвеждат Солидарен стълб, защото около 40% от хората там изобщо не са участвали в частното пенсионно осигуряване и на практика са останали без пенсии. А от хората, които са си внасяли средства, регулярно са го правили не повече от половината, а останалите са внасяли спорадично. Затова изчислените им пенсии са далеч под гарантираната държавна пенсия. Най-сериозно са засегнати жените, бедните хора и самонаетите със собствен бизнес, както и доста от младите хора. Така че, щом „чилийският модел” се провали, направо е несериозно у нас да се премине изцяло на „сребърни сметки”.

 

- Какъв трябва да е според вас  „сребърният” пенсионен фонд и как трябва да се управлява? Възможно ли е при днешната финансова криза да се направят рентабилни инвестиции със срок  от 10-30 години?

- Идеята за „сребърен” фонд е добра, независимо че е доста закъсняла. Демографските прогнози показват, че през  периода 2025-2033 г. ще имаме голям процент на хора, излизащи в пенсия, а съответно намаление на хората в трудоспособна възраст поради застаряване на населението и намаляване на раждаемостта в отделните години. Затова този фонд ще изиграе положителна роля точно в този отдалечен период от време, защото дотогава ще натрупа пари и тези резерви ще се използват за покриване на дефицитите в общественото осигуряване. Такива фондове, наричани „сребърни”, „буферни”, „фонд демографски резерв” и т.н., има в голям брой европейски държави, както и в Канада. Целта е не да се увеличават пенсиите в момента, а да се покрият бъдещите дефицити в резултат на неравномерното демографско развитие. Конкретният законопроект за този фонд, наречен „Фонд за устойчивост на пенсионната система” бе приет през миналата есен. Аз имам две забележки по този документ. Едната е по начина, по който е структуриран, а втората - в начина на управлението му. Всъщност идеята, заложена в документа, е да се създаде един резерв на Министерството на финансите  ( МФ) за дофинансиране на пенсионната система, а не като резерв на Националния осигурителен институт. В другите страни не е така. Там осигурителните институти са тези, които решават кога и как да се използват средствата, натрупани в „сребърни” фондове. Друга критична бележка имам и по отношение на управлението на фонда. Съгласно законопроекта в момента той е затворен в чиновническия апарат на МФ, независимо че в управлението присъстват и министърът на труда, и управителят на НОИ, и представители на синдикатите и на работодателите, но все пак доминират представители на финансовото министерство. Така този фонд може да бъде обвинен в непрозрачност при управлението му.

Стабилността на инвестициите е гарантирана именно от дългия период от време за натрупване, защото може да се разчита на доста добра капитализация на средствата.

 

- Искам да попитам как ще се извършват  обезщетенията на безработните  от началото на тази година?

- От 01.01.2009 г. това се извършва само по банков път, като всеки човек може сам да си избере банката, в която да бъде неговата сметка.

 

- Г-н Христосков, вие вече сте преподавател и във Висшето училище по застраховане и финанси. Кое ви мотивира да се обърнете отново към науката?

 

- Отведе ме любовта към науката и към младото поколение, студентите. Длъжностите, които съм заемал досега като министър на труда и социалната политика, както и като управител на НОИ, не са професия, а диагноза, служба. А професия е да бъдеш учен, изследовател или преподавател във висше учебно заведение.

 

Интервю на Илеана Стоянова и Петър Андасаров

 

 в-к "Застраховател прес"

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки