ЗЕАД "Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп" ЕАД
Председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор
ЗЕАД "Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп" ЕАД
Председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор
На вчерашното си заседание Комисията за финансов надзор прие на първо четене проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 19.11.2009 г. за начина и реда за оценка на активите и пасивите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване и на пенсионноосигурителното дружество, на стойността на нетните активи на фонда, за изчисляване и обявяване на стойността на един дял и за изискванията към воденето на индивидуалните партиди.
Предлаганите изменения и допълнения произтичат от натрупания опит по нейното прилагане, от необходимостта от уеднаквяване с терминологията на Закона за пазарите на финансови инструменти и прецизиране на някои текстове. Предвижда се в случаите, когато към момента на извършване на оценката на акции, съответно дялове, издадени от колективна инвестиционна схема, не е обявена нова цена на обратно изкупуване, оценяването им да се извършва по цената от предходния работен ден. Предложенията целят уеднаквяване на оценката, която извършват пенсионноосигурителните дружества, за едни и същи финансови инструменти,.
Другата промяна е свързана с последващата оценка на инвестиционен имот по справедлива стойност, която е предвидено да се извършва към последния работен ден на всяко тримесечие от независим оценител с правоспособност за извършване на оценка на недвижими имоти, съгласно Закона за независимите оценители. Сега действащите разпоредби за тази оценка е тя да се извършва само два пъти годишно - към последния работен ден на месец юни и на месец декември от най-малко двама независими оценители с подходяща квалификация и опит. Промяната цели да се даде възможност на пенсионноосигурителните дружества да реагират по-гъвкаво и адекватно на промените в цените на пазара на недвижимите имоти.
Предвижда се също така при еднократно изтегляне или изплащане на средства от партидата на осигурено лице или пенсионер, сумата на дължимото плащане да се изчислява по стойността на един дял, валидна към датата на подаване на молбата за изтегляне, съответно изплащане на средствата. С новата редакция на текста се определя и срок за изплащане на тези средства – не по-дълъг от 5 работни дни от датата на подаване на молбата. Регламентирането на по-кратък срок цели да се предотвратят загуби на осигурените лица при понижаване на стойността на един дял от момента на подаване на молбата до момента на изплащане на средствата. Това е свързано с очакванията на осигурените лица да получат сума, която са изчислили по стойността на един дял, валидна към датата на подаване на молбата за изплащане, и средствата да им се изплатят в кратък срок, който да минимизира евентуални техни загуби в резултат на понижение на стойността на един дял на фонда.
Проектът на наредба ще бъде публикуван на интернет страницата на КФН www.fsc.bg в раздел „Нормативна уредба”, „Проекти на нормативни документи” и ще бъде изпратен за съгласуване със заинтересованите страни.
|
"Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , "Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, "Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 |