Главен Изпълнителен Директор и Председател на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Кризата е капан и изпитание, което ще преодолеят само най-добрите
– Кога и как възникна идеята за създаването на „Дженерал Брокърс”? Кой бе инициаторът и защо сложихте това наименование на брокерската си структура?
- В застрахователния бизнес стартирахме през 2000 г. първоначално като застрахователен агент и след 3 години се регистрирахме като застрахователен брокер. Кръстник на фирмата е моя приятел и съдружник Теодор Христов, а защо точно „Дженерал Брокърс” . Ами световната икономика си има Дженера Електрик и Дженерал моторс, решихме, че липсва само „Дженерал Брокърс”.
– С каква цел бе създаден брокеръти с какви параметри на дейност?
- Застрахователното агентство ни даде добър старт, но с времето оценихме предимствата да можем да работим с всички застрахователни компании и така се стигна до решението да станем застрахователни брокери.
– Проследете, моля ви, пътя, който изминахте досега, и резултатите, които постигнахте? Впрочем как определяте своето място на брокерския застрахователен пазар?
- От 2003 г. до сега дружеството ни се движи само нагоре като привлечен премиен приход, а по статистиката от надзора за първото шестмесечие на ......... сме 5-ти с пазарен дял 3,49%.
– И е съвсем естествено да представите екипа на „Дженерал Брокърс”, средата и атмосферата, в която той работи.
- Трудно ще е да представя 105 служителя, но накратко мениджърският екип е съставен от мен, Теодор Христов и брат ми Цветомир Атанасов.
– Какви са вашите впечатления от състоянието на брокерския застрахователен пазар, предлага ли той необходимите условия за работа и има ли нещо или неща, които ви затрудняват? В този смисъл бихте ли предложили мерки за тяхното отстраняване?
- Брокерският пазар става все по-труден предвид финансовата криза и постоянно растящия брой на новолицензираните брокери, конкуренцията става по-голяма, но пък, от друга страна, съм сигурен, че все по-голяма част от колегите си дават сметка, че не е най-важното да спечелим клиента на всяка цена.
– И един съвсем конкретен въпрос – широко коментиран е проблемът с комисионите на застрахователните брокери. Според някои застрахователи е съвсем ненормално и неморално, комисионата да достига 30, та дори и 40 на сто. Вие какво смятате и какво е вашето предложение?
- Това че дадена компания дава високи комисиони, си е тяхна политика имаща различни цели. Важно според мен е брокерът да прецени дали това е с цел увеличаване на пазарен дял, или събиране на средства за лично ползване. Когато е вторият вариант е неморално брокерът да работи за тези компании и да подвежда клиентите си.
– И още един конкретен въпрос. Преди време в брокерските среди се коментираха и дискутираха Указанията на КФН относно съответствието с разпоредбите на Кодекса за застраховането на консултантски договори, сключени между застрахователен брокер и физически или юридически лица, с предмет на договор извършване на дейност по намиране, привличане или консултиране на клиенти на застрахователния брокер при сключването на застрахователни договори от различен вид. Ваши колеги дори изказваха мнението си, че тези указания са обидни и парадоксални, а други почти ги одобряваха. Вашето мнение и вашата позиция, впрочем променило ли се е отношението към тези указания?
- Указанията на КФН са много навременни и аз ги одобрявам. Те първо защитават клиента и презумцията е застрахователните услуги да се предлагат само от лицензирани посредници и свиват сивия сектор, както и предпазват брокерите от ползването на недобросъвестни и слабо ориентирани към риска консултанти.
– Как виждате развитието на брокерския застрахователен пазар в близко бъдеще, имайки предвид и разразилата се световна финансова криза? Как се отразява тя върху вашата дейност и върху резултатите ви през миналата и началото на тази година?
- Брокерският пазар ще става все по-труден за брокерите с малък пазарен дял, големите ще ги атакуват. От друга страна, едно намаляване на комисионите основно ще прекрои посредническата карта. Директните продажби на застрахователните компании също ще рефлектират върху посредническия бизнес. Общо моята прогноза е че кризата е капан и изпитание, което ще преодолеят само най-добрите.2009 г. завършихме с добър ръст спрямо предходната година, а 2010 г. стартирахме с лек ръст.
– Впрочем какви са конкретните ви цели и намерения, които си поставяте заедно с вашия екип? Какво бихте му пожелали през кризисната 2010 година?
- Целите ни са - развитие на клоновата мрежа в страната, създаване на нови офиси за директни продажби. Другото е наша фирмена тайна.
На целия екип на „Дженерал Брокърс” и на екипа на в. „Застраховател прес” пожелавам да са здрави и щастливи и да излязат от кризата по-силни. Нашият девиз е „Да накараме кризата да работи за нас!”.
Иво Атанасов е роден на 7.06.1974 в гр.София.
Има висше образование - финансов и банков мениджмънт, застрахователно и социално дело, право.
През 1996 г. създава първата си фирма за посредничество в недвижимите имоти, две години - 2000-2003 г. е застрахователен агент, от 2003 г. е застрахователен брокер.
Принцип, от който се ръководите в живота и в работата си (любима фраза): Има три вида компании-едните карат нещата да се случват, другите гледат как нещата се случват и третите, които се чудят какво се е случило.
Хоби - Бойни изкуства, фитнес.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, "Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 |