Компанията ни се подготвя за всякакъв вариант на здравноосигурителния модел

22 Април 2010 г.,zastrahovatel.com
Уди Фришман, заместник-председател на Надзорния съвет ЗК „Лев Инс“ АД

Здравето струва пари, а здравните услуги са скъпи

-Г-н Фришман, добре дошли в България! Вие идвате тук с нови идеи в областта на здравното осигуряване. За нас е интересно да споделите с нас своя ценен опит и своето ноу-хау, защото разбираме, че имате намерение да предприемете нови стъпки в дейността на „Здравноосигурителен институт” АД.

-В България, както във всяка друга държава по света, здравеопазването стои като важен въпрос. Финансирането на тази система е проблем. Виждате какво се случва в САЩ в последно време. Президентът Барак Обама инвестира всичките си усилия и се опитва да намери икономическите ресурси и лостове, за да покрие финансирането на здравните услуги, които се предлагат на американските граждани.

В Израел само допреди 10 години се намирахме в подобна ситуация. По това време правителството реши да предприеме стъпки към радикална здравна реформа и бе приет нов Закон за здравеопазването. Самият аз взех активно участие в тази законодателна процедура и към днешна дата, десет години по-късно, мога да оценя тези стъпки като много голям успех. Реформата е успешна, защото сега всички израелски граждани получават медицински и здравни услуги.

България всъщност се намира в положението на Израел отпреди 10 години. Аз се надявам вашето правителство да има достатъчно кураж да продължи напред и наистина да доведе докрай започнатата реформа в българското здравеопазване. Знам, че няма да бъде лесно. Проблемите не могат да се решат за една нощ. Но ако се прояви достатъчно търпение, сигурен съм, че след известно време здравната система ще се подобри значително.

„Лев Инс” като компания трябва да се подготви за тази нова ситуация. Наистина се възхищавам на колегите си, които с такава готовност започват да се подготвят, макар и да нямаме съвсем точна информация кога ще бъде готов законът. Мисля, че това е правилният подход, тъй като все пак компанията трябва да подготви своите програми за здравно осигуряване, да подготви компютърните си системи за новите продукти, също така трябва да бъде свършена актюерската работа.

Целта ни сега е да се подготви компанията така, че от момента, в който започне да действа законът, „Лев Инс” да е в състояние да предлага продукти и услуги на своите клиенти.

Преди 10 години в Израел премийните приходи от здравно застраховане и осигуряване се свеждаха едва ли не до нула, а към днешна дата общият приход от този бизнес е равен на общите премийни постъпления от другите видове застраховане. В някои застрахователни компании тези приходи дори вземат превес над приходите от други дейности.

Смятам, че в България здравното осигуряване крие голям потенциал за компаниите. Смятам също така, че „Лев Инс” е първата компания, която започва сериозно да мисли в тази посока. И това ще й помогне да стане пазарен лидер в близко бъдеще в областта на здравното осигуряване.

-Здравноосигурителното ви дружество е лицензирано от Комисията за финансов надзор. Можете ли накратко да разкажете за своето ноу-хау, което ще внедрите в по-нататъшното развитие на компанията, за модела, който ще предложите?

-Всъщност е много трудно да се каже какъв модел ще развиваме, защото още не знаем какъв закон ще бъде приет. Що се отнася до идеите, които имам, те произтичат именно от същността на законодателната рамка. Доколкото съм запознат, първото ниво на задължителното здравно осигуряване е поето от държавата, т.е. има държавно здравно осигуряване. Предвижда се обаче да има и второ ниво, което също ще бъде със задължителен характер и всъщност осигуряването ще се администрира от осигурителни компании. Третото ниво на здравно осигуряване ще има доброволен характер и то отново ще се ръководи от съответните лицензирани дружества.

Това второ ниво на здравното осигуряване ще има, както казах, задължителен характер, което означава, че по закон всички български граждани ще бъдат задължени да плащат допълнително задължителни здравни вноски, които вноски и средства ще бъдат управлявани от осигурителни дружества.

Смятам, без да съм сто процента сигурен, че в рамките на второто ниво ще се включат медицински услуги, които няма да бъдат покрити от първото ниво или първия стълб. Всъщност в тази насока трябва да положим усилия и да се подготвим. Трябва да се подготвим за различните варианти, които могат да се развият. Все още не знаем какво покритие ще бъде предвидено за първия стълб.

-Вие сте информиран, предполагаме, и знаете за намерението на правителството да повиши здравната вноска на 10 процента. Какво мислите за това?

-Първо ще кажа, че здравето струва пари, а здравните услуги са скъпи. Това е така поради две причини. От една страна, имаме по-голяма продължителност на живота, а, от друга страна, технологиите, които вече се използват в медицината, са скъпоструващи. И тук ситуацията е доста интересна: хората живеят по-дълго, което пък ни кара да инвестираме в технологии, които да ползваме в медицината. Ние правим такива инвестиции – и отново удължаваме средната продължителност на живота. Така се получава един кръг и ние трябва да се нагаждаме към него.

Напълно естествено е желанието на човек да живее повече и поради тази причина ние трябва да намерим източници за финансиране, за да поддържаме живота на хората.

-Значи вие приемате положително една подобна стъпка?

-Няма друг начин.

-Поради прекалено забавяне на здравната реформа в момента, грубо казано, у нас съществува истински хаос в здравеопазването. Вие ще попаднете в много по-различна ситуация от онази в Израел…

-В Израел, когато започвахме реформата, също имаше голям хаос. Стигна се до ситуация, при която всички лекари взеха единодушно решение да напуснат държавните болници и клиники в знак на протест срещу съществуващото статукво. Те се събраха край Тивериадското езеро и останаха там три дни на протестен лагер. В цялата страна нямаше нито един работещ лекар. Това беше последната капка, която преля чашата.

Действията на лекарското съсловие накара правителството най-накрая да разбере, че наистина е дошло времето за реформи, за приемане на нов закон и на нови правила. Има ли такова красиво езеро тук, в България, където лекарите биха могли да се съберат на протест?

-Имаме! Имаме и лекари, които винаги са готови да протестират. Даже неотдавна личните лекари от цялата страна стачкуваха в знак на протест срещу забавянето на заплащането на труда им от страна на Националната здравноосигурителна каса…. А доколкото знаем, вие също сте лекар. Бяхте ли на Тивериадското езеро тогава?

-О, да! Заедно с всички останали.

-Надяваме се, че ще се срещаме и по-нататък, когато се установите по-трайно в България, и че ще имате възможност по-често да излизате пред вестника с вашия богат опит както при сегашното първо интервю. Оптимист ли сте по отношение на развитието на здравното осигуряване у нас като цяло и на вашето дружество в частност?

-Да, защото в крайна сметка желанието на всеки човек е да бъде добре, да бъде здрав. В един момент обществото трябва да разбере, че за да бъде здраво, трябва да плати за това. Убеден съм, че българската държава ще намери правилните решения така, щото да осигури здравни услуги за онези групи от населението, които не са в състояние да плащат за тях.

-Радваме се, че като вестник за пръв път ние ще ползваме вашия личен опит и ще научим за вашето ноу-хау в здравното осигуряване, за което много ви благодарим. Винаги ще бъдете добре дошъл на страниците на единственото специализирано професионално издание за застраховане и пенсионно и здравно осигуряване, което излиза у нас. Вестникът ни се получава в Народното събрание, Президентството, Министерския съвет, Министерството на финансите, Българската народна банка, така че вашите идеи и виждания със сигурност ще стигнат до най-отговорните лица в България. Още веднъж ви благодарим за това интервю.

- И аз ви благодаря много!

Разговориха водиха

Петър Андасаров,

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002