Новата КФН ще бъде избрана преди лятната ваканция

15 Юни 2010 г.,zastrahovatel.com
Менда Стоянова, председател на парламентарната бюджетна комисия

Новата КФН ще бъде избрана преди лятната ваканция

  • Бъдещата комисия ще има само 5 члена, като един от тях ще отговаря за жалбите
  • Още е много рано да се обявяват имена на кандидати

 

- Г-жо Стоянова, казахте, че между първо и второ четене е необходимо да се прецизират някои текстове в проектопромените на Закона за КФН, като първата точка, която споменахте, беше прецизиране на текстовете, които регламентират изискванията към членовете на Комисията за финансов надзор. Какво по-точно трябва да бъде прецизирано в тези изисквания?

- Не бих могла да отговоря съвсем конкретно, защото самата процедура за внасяне и разглеждане на законопроектите на първо и второ четене и в работни групи между двете четения има за цел именно да изчисти и да прецизира текстовете на вносителите. В този аспект видяхте, че днес имаше широка дискусия. Бяха поканени всички заинтересовани страни, както и страни, които биха имали каквото и да е отношение. Целта беше да се чуят най-различни мнения, за да бъдат те обсъдени конкретно в работните групи между първо и второ четене. В тази връзка мнението, че са твърде завишени квалификационните изисквания към членовете на КФН като бариера, която се поставя пред кандидатите за членове, ще бъде обсъдено. Идеята беше да видим кои от изискванията наистина поставят бариера и биха били неудачни и кои трябва да останат, за да гарантират наистина качеството на хората, които ще работят в тази независима институция. И най-вече техните тясно професионални качества, защото това е една много специфична област. Не всеки икономист с общо икономическо образование или друг икономически стаж би бил достатъчно квалифициран, за да участва в такъв висок орган, който осъществява не само надзора над независимите финансови институции, но и осигурява методологията на тяхната работа.

- А ще бъде ли върната поетапността на мандатите на членовете на надзорната комисия?

- Между първо и второ четене ще обсъдим този вариант. Две бяха причините да поискаме корекция в комисията. Първо, с оглед на оптимизацията на всички регулаторни органи правителството прие едно решение, което ние като управляваща партия подкрепяме. Смятаме, че наистина в нашата страна съществуват доста независими регулаторни органи, които се избират от парламента, и те са със сериозен брой членове. От една страна, това утежнява финансово работата на съответните комисии или агенции, а, от друга страна, едва ли ги прави по-ефективни. Според мен дори размива отговорността при вземането на решения. В този аспект е идеята за намаляване на броя на членовете на КФН. Вторият мотив за решението ни беше свързан с това, че не само поетапността на мандатите беше ликвидирана от мнозинството на предходната Тройна коалиция. Задържайки назначенията на изтеклите мандати с година–година и половина, практически те назначиха всички членове на комисията наведнъж и непосредствено преди изборите. Което на практика ликвидира смисъла на закона. Ние искаме да го върнем. Затова между първо и второ четене ще обсъдим тази възможност.

- Колко на брой е най-вероятно да бъдат членовете на новата надзорна комисия?

- Предвижда се да бъдат пет човека, трима от които да отговарят съответно за трите ресора, един да е председател и един член, който да се занимава с жалбите по всички ресори.

- Проблемът с жалбите много отдавна стои на дневен ред, но досега всеки гледа да избяга от него. Смятате ли, че в крайна сметка този въпрос би могъл да се уреди към КФН?

- Определено за жалбите по техните актове те трябва да отговарят. Смятам, че конструирайки този четвърти член с правомощия и отговорности в тази област, нещата ще се подобрят.

- Имах предвид жалбите не само към актовете на КФН, но и към поднадзорните на комисията – към застрахователните компании, пенсионните дружества и инвестиционните посредници.

- За тези жалби също ще отговаря четвъртият член на комисията.

-По време на заседанието на бюджетната комисия днес стана ясно, че вероятно ще бъде необходимо да се получи становището на Европейската централна банка (ЕЦБ) по обсъжданите проектопромени в Закона за КФН. Защо се налага това? Само заради Консултативния съвет за финансова стабилност ли?

- Този Консултативен съвет за финансова стабилност съществува и в досегашния закон. С измененията ние предлагаме неговите функции да се разширят и да се регламентират в закона някои неща, които, както стана ясно от изказването на Иван Искров, всъщност са се случвали и в предишния Консултативен съвет. Само че досега не са били регламентирани в закона, а в някакви техни вътрешни правила на работа. Тук възниква необходимостта именно с разширението на дейността на този съвет, засягайки частта за участника – управител на БНБ, доколко това негово участие трябва да бъде съгласувано с Европейската централна банка. Това ще го проучим внимателно и ако се налага такова съгласуване, ще го направим.

- Но дейността на този Консултативен съвет до голяма степен ще бъде конфиденциална както досега, нали?

- Смисълът не е той да вади публични протоколи. Никой не е имал предвид това. И сега този съвет има право да кани на заседанията си и други участници. Под „други” може да се разбира „всеки”. Предложеният текст е същият, само че преди „и други” са записани някои институции. Това породи съмнение, че ние ще направим дейността на съвета публична. Няма такова нещо. Тя няма да бъде публична, когато финансовата стабилност на страната изисква да бъде конфиденциална.

- Кога може да се очаква тези проектопромени да влязат в сила?

- Като се има предвид технологията на движение на законите - след около месец, ако не трябва да искаме становището на Европейската централна банка. Но дори и да се наложи да го поискаме, вероятно ще приемем другите текстове на проектозакона, а този за съвета ще влезе в сила, след като получим становището на ЕЦБ. Това е технология, която ще отработим.

- Това означава ли, че преди лятната ваканция проектопромените в закона може да бъдат приети?

- Да, категорично преди лятната ваканция законът трябва да е влязъл в сила и да е избран новият контролен орган.

- Имате ли вече предложения за членовете на бъдещата комисия?

- Много е рано да коментирам тази тема. Освен това тя не се решава само в парламента, макар че Народното събрание ги избира. Трябва да се обсъдят качествата на кандидатите и да се говори с тях. Много е рано още.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li