Зам.-председател на СД и Изпълнителен директор на ЗД
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Реално действа информационната система за пътнотранспортните произшествия
Реално действа информационната система за пътнотранспортните произшествия
* Административно-наказателната дейност ще покрие територията на страната
-Господа, нека започнем нашия разговор с информация за шестмесечието на годината по отношение на ситуацията по републиканската пътна мрежа. Има ли подобрение на пътната обстановка?
Антон Антонов: През миналата година отчетохме 160 загинали по-малко – 901 души при 1601 през 2008 г. Съответно и пътнотранспортните произшествия с фатален край са по-малко. През настоящата година също има намаление на смъртните случаи – за шестмесечието загиналите са 65 по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Тежките ПТП са с 400 по-малко към днешна дата, а ранените – 547 души.
Стойчо Константинов: Ще изпреваря въпроса ви дали това намаление не се дължи на кризата по разбираеми причини. Може кризата да има някакво отражение, но всъщност предприетите мерки – и през миналата, и през настоящата година – от МВР по отношение на подобряване на пътната обстановка – също дава своето отражение. Разпорежданията бяха да се засили контролът, но не толкова за това да се напишат сто акта повече, а да се осъществява превантивен контрол. В правото има една презумпция, която бих перифразирал така: по-добре сто ненаказани нарушители, отколкото един загинал при ПТП.
От тази гледна точка целта ни е да имаме масирано присъствие на пътя за подпомагане на движението и само там, където се установят груби нарушители, те да се извеждат от движение и към тях да се взема съответното отношение. Вече притежаваме технически средства за документиране на нарушенията. Водачите на МПС трябва да знаят, че дори да не бъдат спрени в момента на нарушението, което са извършили, към тях ще бъде взето отношение.
-Но тук излиза на преден план събираемостта на глобите. Ако нарушителите се чувстват ненаказуеми в това отношение, ползата ще бъде малка.
Антон Антонов: В това отношение съществува известна празнота, вярно е.
Стойчо Константинов: Законът се прилага в цялата му строгост. Да, може да има груби нарушители, които не си плащат глобите по 5-6 месеца. Но в Закона за движение по пътищата точно и ясно е посочено, че не се извършва административна услуга „подмяна на свидетелството”, докато не бъдат заплатени глобите, които дадено лице дължи по нашето законодателство. Това е единственият лост, който нашите структури държат в ръцете си, за да има някаква събираемост на глобите. Всеки водач, който си сменя свидетелството за правоуправление, минава през т. нар. „цедка на системите” - и там излизат неговите задължения. Той няма да получи документ, докато не си уреди тези задължения. В момента действа един отлагателен шестмесечен срок за издаване на новите документи за самоличност. Но така или иначе, всеки ще мине по реда си, а „цедката” няма да опрости никому задълженията… Глобите се плащат по банков път: има банкова сметка за наказателно постановление, има банкова сметка за глоби с фиш. През 2000 г. бе подписано споразумение между МВР и Министерството на финансите, въз основа на което ние изпращахме до Националната агенция по приходите съответната информация и те събираха глобите.
Но от 2006 г. действа Данъчно-осигурителен процесуален кодекс и, за съжаление, правното основание за това споразумение отпадна. Но с колегите от НАП работим съвместно и сме в напреднал стадий по съгласуването на схема, по която ние да им изпращаме информация. Само ще добавя, че парите от глобите, които се събират заради нередовност по застраховката „Гражданска отговорност”, отиват по банкова сметка в Гаранционния фонд на застрахователите.
Антон Антонов: В момента внедряваме специализирана система за Административно-наказателната дейност (АНД). Тя представлява електронно административно-наказателна система, която ще покрие цялата страна и ще бъде централизирана. В нея се предвижда да има „изход” към НАП, чрез който да се праща информация за неплатените глоби за реализация по-нататък. Това, че плащането на глобата е отложено във времето от нарушителя, не означава, че тя няма да бъде платена. Чрез изграждането на тази централизирана система това ще става по-лесно.
Стойчо Константинов: Съществува и друг обективен проблем по отношение на събираемостта. Почти всяка година при промяна на сметка министърът на финансите и управителят на БНБ издават съвместна заповед, с която търговските банки се уведомяват за промените. Така че, ако има някакъв пропуск, проблемът не е в държавните институции, а в някои търговски банки, където очевидно служителите не винаги или навреме биват запознавани с тези промени в сметките. Случаите не са много, но се получава ефектът на бумеранга.
Антон Антонов: Нещата ще се урегулират с централизираната АНД, защото ще се знае във всеки момент какви и колко са глобите и кои не са платени. При регионалната схема това е трудно да се установи. МВР издава наказателното постановление за липса на „Гражданска отговорност”. На постановлението е написано по коя банкова сметка трябва да бъдат приведени парите – не на НАП, а на ГФ. Така че ние сме коректни.
Стойчо Константинов: Нашите служители на пътя, независимо от това, че в момента все още не функционира централизираната система, въпреки всичко, щом установят лица с неплатени актове или отнети контролни точки, вземат отношение още на пътя. Законодателят е заложил предварително изпълнение по отношение на прибирането на свидетелствата на нарушители. Това е така наречената принудителна административна мярка, регламентирана в чл. 157 от Закона за движение по пътищата.
Антон Антонов: Предприети са много стъпки, които ще елиминират съществуващите пропуски и слабости. Разбира се, трябва да е ясно, че не може да има стопроцентов контрол. Разполагаме с хиляда и еди си колко служители, които контролират по пътищата. Не е възможно те да покрият цялата пътна мрежа. В тази връзка съвместно с Комисията за финансов надзор и Гаранционния фонд сме разработили система към АНД, един програмен продукт, който да работи по следната схема: по всеки сигнал за нарушение, постъпващ в системата - независимо за какво нарушение става дума, – ще се проверява дали съответният водач в съответния автомобил е притежавал валидна полица „Гражданска отговорност” към момента на нарушението.
Втората точка от този програмен продукт предоставя възможност още на пътя пътният полицай да може да проверява дали водачът към момента реално има действаща, валидна полица. Създаваме собствена вътрешна система, чрез която дежурните ни части ще могат да осъществяват такава проверка на пътя.
Отделно от този програмен продукт сме предприели кампания, която най-вероятно ще реализираме до края на годината съвместно с новия проект. Искаме към наличните системи за видеонаблюдение, които са монтирани в нашите автомобили (т. нар. автоматизирани радари), да поставим едно приложение, което да способства от преминаващите автомобили да се изваждат онези, които нямат „Гражданска отговорност”. По регистрационния номер на МПС и въз основа на регулярно получаваната информация за автомобилите без валидни полици по „Гражданска отговорност” лесно може да се установи кои от водачите са нарушители. Така че виновният може да бъде санкциониран и впоследствие, ако не е спрян на място.
В обобщение ще кажа, че предприетите стъпки са няколко. Те не могат да се случат едновременно и изведнъж, а последователно и постепенно.
Стойчо Константинов: Искам да добавя, че нашият контрол се осъществява само и единствено при и по повод управлението на едно моторно превозно средство. Може да има собственици на автомобили, които не са сключили застраховка „Гражданска отговорност”, и автомобилите им да не са спрени от движение. Гаранционният фонд съответно ги отчита като МПС в движение, но без застраховки. Ако те понякога се движат по пътищата, чрез споменатата от
г-н Антонов система ще бъдат „прихванати”. И дори да не са спрени на място, водачите им ще бъдат санкционирани, защото те са извършили нарушение, по което ние можем и сме задължени да вземем отношение.
Регулярно всеки месец по силата на Наредба 1 – V - 991 за обмен на информация между Гаранционния фонд и МВР по повод регистрираните МПС ние получаваме такава информация. И към настоящия момент я въвеждаме при нас, но тя не ни вършеше работа. При положение че стартираме проекта и имаме сключен договор за изграждане на автоматизирана централизирана система, работеща в реално време, за административно-наказателната дейност, и след въвеждането на гореописания модул, който ще позволи да се получи филтрирането, ние ще получаваме и такъв сигнал: може да се установи, че ако има издадени 100 единици документи - било фишове или съставен акт - и при 7 от тях ние не е констатирано управление без „Гражданска отговорност” (а такова де факто е имало), ние също ще имаме лостове да въздействаме върху своите служители и да ги питаме защо не са взели съответното отношение.
Антон Антонов: Отговорността всъщност ще бъде дисциплинарна, защото това ще представлява неизпълнение на служебните задължения.
Стойчо Константинов: Надяваме се този продукт да заработи до края на годината за още по-ефективен контрол.
-Подавате ли регулярно информация на Гаранционния фонд за броя на ПТП и участниците в тях?
Стойчо Константинов: От две години и половина системата за ПТП функционира в опитна експлоатация, а от началото на 2010 г. с решение на експертната комисия, на която съм член, и със заповед на министъра на вътрешните работи тя е внедрена в реална експлоатация. В началото на годината с колегите от Гаранционния фонд и по-конкретно с г-жа Донка Тилева, която отговаря за Информационния център на ГФ, се проведоха няколко срещи, уточнихме формАта и за първите няколко месеца на годината са подадени съответните данни.
Всяко начало е трудно. Има чисто технически проблем по отношение на преноса на данните, тъй като нашите две системи се различават и това е естествено. Но нашите и техните ИТ-специалисти изчистват нещата и информацията вече се подава. В момента, когато бъдат отстранени всички проблеми, ще предложим формАта за подпис и утвърждаване от страна на министъра и системата за ПТП ще се официализира. Независимо от това обаче и в момента системата действа в оперативен порядък и он-лайн. Данните се отнасят до регистрационните номера, часа и датата и мястото на ПТП.
Мога да потвърдя, че за първото тримесечие на годината информацията е изчистена откъм евентуални грешки.
Разговора води
Славимир Генчев
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , "Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 "Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 |