Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
Член на УС
Разполагаме с успешно записани в тестовия сървър данни за ПТП от януари до юни 2010 година
Скоро може да се постави началото на въвеждането на системата „бонус-малус”
-Г-жо Тилева, както знаем, създаването на Информационния център към Гаранционния фонд бе една от първите стъпки, поставили началото на промените в дейността на ГФ, произтичащи от членството на България в ЕС. Процесите на интеграция са немислими без бърз и сигурен обмен на информация. Как е структуриран ИЦ към ГФ и кои са информационните потоци от и към него?
-Функционирането на Информационния център към Гаранционния фонд (ИЦ към ГФ) практически започва още през 2005 г. През март 2005 г. стартира за първи път подаването на данни за договорите задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите (ЗЗГО) от застрахователните компании към ИЦ и обобщаването на тази информация в ИЦ. До края на 2005 г. ежемесечно в ИЦ към ГФ се получаваха данни за МПС с действащи застраховки за ЗЗГО от застрахователните компании, без в тях да фигурират данни за името и адреса на собственика на моторното превозно средство. Данните за действащите полици към 31.12.2005г. за ЗЗГО бяха предоставяни и на Комисията за финансов надзор.
Ежеседмичното събиране на информацията за задължителните застраховки започна от 17 януари 2006 г.
С изменението на Кодекса за застраховането през юли 2006 г. беше включено и подаване на данните за собственика на МПС и адрес/адрес на управление на собственика на МПС.
Така че членството на България в ЕС не ни свари неподготвени. Напротив, започнахме да предоставяме информация на страните членки на ЕС още преди България да бъде приета в ЕС. Задълженията, които произтекоха от членството на България в ЕС и Четвъртата автомобилна директива, бяха просто едно по-голямо натоварване с работа.
(Схемата вдясно илюстрира информационните потоци към и от Информационния център.)
-Информационната система поддържа редица регистри – за регистрационните номера на моторните превозни средства, които обичайно се намират на територията на България, за застрахователите, предлагащи задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите в България посредством установяване или при условията на свободата на предоставяне на услуги, за договорите за задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, за сертификатите "Зелена карта", за договорите за Гранична застраховка и т. н. Предстоеше изграждане и на регистър, съдържащ данни за пътнотранспортните произшествия и участниците в тях, както и данни за превозвачите, получили разрешение да извършват обществен превоз на пътници - новолицензираните превозвачи, получили разрешение да извършват обществен превоз на пътници в България, сведения за моторните превозни средства от страните членки на ЕС, които са освободени от задължението да сключват задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, както и за органите, натоварени да изплащат обезщетение на лицата, увредени от такива автомобили. Докъде стигна работата по тях?
-През 2007 г. бяха изградени основните седем регистъра, които ИЦ трябва да поддържа съгласно ЕК и КЗ. Те са както следва:
· Регистрационните номера на МПС, които обичайно се намират на територията на РБългария;
· Застрахователите, предлагащи задължителна застраховка „ГО” в РБългария;
· Данни от договорите за задължителна застраховка „ГО”, от сертификатите "Зелена карта" и от договорите за гранична застраховка;
· Списък на представителите за уреждане на претенции на застрахователите, предлагащи задължителна застраховка „ГО”, назначени за РБългария от застрахователи със седалище в държава членка;
· Списък на представителите за уреждане на претенции, назначени за държавите членки от застрахователи със седалище в РБългария.
· Застрахователите, предлагащи задължителна застраховка "Злополука" на пътниците в Република България посредством установяване или при условията на свободата на предоставяне на услуги;
· Данни от договорите за задължителна застраховка "Злополука" на пътниците.
От 2 април 2007 г. и до момента в ИЦ към ГФ ежеседмично от МВР се подава регистърът на активните и спрени от движение МПС – разбира се, само с данни за регистрационен номер и рама, без данни за собственик и адрес на собственика.
Съгласно Четвъртата автомобилна директива всички представители за уреждане на претенции у нас и на българските застрахователни компании в страните членки на Европейския съюз са обявени в сайта на Гаранционния фонд и до тях има неограничен достъп.
От 3 февруари 2008 г. заедно с КФН работим с единна информация за задължителните застраховки.
През 2008 г. в ИЦ беше изграден осмият регистър с данни за превозвачите, получили разрешение да извършват обществен превоз на пътници в чужбина, предоставени от Министерството на транспорта.
Съгласно разпоредбите на чл. 295, ал. 5 на Кодекса за застраховането и на Наредба No: Iз-41/12.01.2009 г. за документите и реда за съставянето им при пътнотранспортни произшествия и реда за информиране между Министерството на вътрешните работи, Комисията за финансов надзор и Информационния център към Гаранционния фонд, с решение на Управителния съвет на Гаранционния фонд през 2009 г. започна реализацията на „Изграждане на система за събиране и обработка на информация за ПТП на територията на РБългария”.
Така в Информационния център беше изграден деветият регистър с данни за пътнотранспортните произшествия. Застрахователните компании регулярно подават данните за ПТП, регистрирани с двустранни констативни протоколи.
Към настоящия момент съвместно с колегите от МВР приключваме теста на подаването в ИЦ към ГФ на данните от МВР за ПТП, документирани с констативен протокол и протокол за ПТП, издавани от МВР. От МВР сме получили и успешно записали в тестовия сървър данните за ПТП от януари до юни 2010 г.
След официализиране на подаваните от МВР данни за ПТП, регистрирани с протоколи за ПТП и констативни протоколи, ще разполагаме с пълна информация за пътнотранспортните произшествия на територията на Р България.
Това ще доведе до създаване на единна база данни за причинени ПТП от всички собственици на МПС и тогава ще бъде възможно индивидуализирането на всеки автомобил, участник в ПТП.
Информацията, която се съхранява в този регистър, се отнася до вида на протокола за ПТП, номера на протокола за ПТП, датата на ПТП, кода на населеното място съгласно Националния регистър на населените места, където е станало ПТП, регистрационните номера на МПС, участващи в ПТП, застрахователите на автомобилите.
Изграждането на регистър, съдържащ данни за превозвачите, получили разрешение да извършват обществен превоз на пътници, по-точно новолицензираните превозвачи, получили разрешение да извършват обществен превоз на пътници в България, не зависи от нас. Засега не получаваме данни от Министерството на транспорта за превозвачи, лицензирани да извършват обществен превоз на пътници в България. След реализацията на информационната система в МТ и този регистър ще бъде изграден.
За да получим сведения за моторните превозни средства от страните членки на ЕС, които са освободени от задължението да сключват задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, както и за органите, натоварени да изплащат обезщетение на лицата, увредени от такива автомобили, изпратихме писмо до всички информационни центрове на страните членки на ЕС с молба да ни предоставят тази информация. Отговорите на информационните центрове бяха, че в случай на необходимост от такава информация трябва да им изпращаме конкретно запитване, на което ще получим отговор.
-В данните, които ще ви предоставя КАТ, ще има ли и информация за лицата, участващи в ПТП?
-Видът на данните, които КАТ предоставя на ИЦ към ГФ, е точно регламентиран с Наредба Iз-41/12.01.2009 г. за документите и реда на съставянето им при пътнотранспортни произшествия и реда за информиране между Министерството на вътрешните работи, Комисията за финансов надзор и ИЦ към ГФ. Съгласно тази Наредба в данните, които КАТ трябва да ни предоставя, фигурира информация само за МПС, които са участвали в ПТП.
-Каква ще бъде ползата за застрахователите и за застрахованите от регистъра за ПТП?
-Системата „Събиране и обработка на информация за ПТП на територията на Р България” съдържа функционалности за предоставяне на публичен достъп чрез интернет страницата на Гаранционен фонд за проверка на броя виновно причинени ПТП от конкретно МПС.
Индивидуализирането на всяко МПС, участник в ПТП, и предоставянето на информация за броя на виновно причинените от едно МПС пътнотранспортни произшествия по дати и години ще позволи на застрахователите да формират застрахователната премия по ЗЗГО за това МПС. Това може да постави началото на въвеждането на системата „бонус-малус”.
Въпросите зададе
Славимир Генчев
Застрахователни компании |
1. Данни от договорите за „Гражданска отговорност” на автомобилистите, „Зелена карта”, „Злополука” на пътниците в СОП, гранична застраховка |
2. ПТП, документирани с двустранен констативен протокол |
3. Списък на представителите за уреждане на претенции за държавите членки на ЕС |
4. Изплатени обезщетения по з-ка „Каско” и „Гражданска отговорност” на автомобилистите - тотални щети* |
Министерство на вътрешните работи (МВР) |
1. Регистрирани МПС в Р България - регистрационни номера и рами |
2. МПС с прекратена регистрация – регистрационни номера и рами |
3. ПТП, документирани с протокол за ПТП и констативен протокол |
Министерството на транспорта (MT) |
1. Данни за превозвачите, извършващи обществен превоз на пътници в чужбина |
2. Данни за превозвачите, извършващи обществен превоз на пътници в РБългария* |
ИЦ на страните от ЕС |
1. Данни за договорите, сключени извън РБългария или за МПС, които обичайно се намират извън РБългария |
2. Списък на представителите за уреждане на претенции на държавите членки на ЕС в Р България |
3. Сведения за МПС за всяка държава членка на ЕС, освободени да сключват ЗЗГО и органите, натоварени да изплащат обезщетение на лицата, увредени от такива автомобили* |
И Ц към Г Ф
|
Увредени лица или техни упълномощени представители |
1. Застраховател, застрахователна полица за ЗЗГО, ЗК, ГЗ, „Злополука” в СОП |
2. Представители за уреждане на претенции |
Застрахователни компании |
1. Застраховател, застрахователна полица за ЗЗГО, ЗК, ГЗ, „Злополука в СОП |
2. Представители за уреждане на претенции |
3. Виновно причинени ПТП |
ИЦ на страните от ЕС |
1. Застраховател, застрахователна полица за ЗЗГО, ЗК |
2. Представители за уреждане на претенции |
НББАЗ |
1. Застраховател, застрахователна полица за ЗЗГО, ЗК |
2. Представители за уреждане на претенции |
Министерство на вътрешните работи (МВР) |
1. Сключени и действащи договори по ЗЗГО |
2. Списък на МПС без сключена ЗЗГО |
3. ПТП, документирани с двустранен констативен протокол |
4. Изплатени обезщетения по з-ка „Каско” и "Гражданска отговорност” на автомобилистите – тотални щети* |
Незастраховани собственици на МПС |
1. Уведомления - писма за несключена или прекратена и неподновена застраховка ГО |
Агенти, брокери, граждани |
1. Брой виновно причинени ПТП от конкретно МПС |
* Все още не са изградени
|
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 "Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 "Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 |