От догодина собственикът на колата ще плаща за снимани нарушения
11 Октомври 2010 г.,zastrahovatel.com
в-к "Дневник
От Нова година собственикът на колата вече ще плаща за нарушението, а не както досега това правеше шофьорът. Това е оптимистичният вариант за това кога ще се задейства системата, която трябва да увеличи събираемостта на глобите, заяви шефът на КАТ Алекси Стратиев. Промените в Закона за движение по пътищата са готови и ако бъдат внесени до две седмици в парламента, може да бъдат приети до месец-два, прогнозира председателят на парламентарната транспортна комисия Иван Вълков (ГЕРБ).
С промените, които са взаимствани от холандския и унгарския опит, собственикът на колата, който е бил сниман в нарушение, ще получава по пощата глобата, която трябва да плати. Ще бъде предложено, той да може да посочи кой е карал в момента на снимането. Получаването на известието ще става от 30 мин. до 2 дни, заяви още Стратиев. Той обясни, че в системата почти няма човешка намеса, защото след като бъде снимано нарушението, снимката се изпраща в център, където се обработва от сървъра, който го свързва със собственика. След това фишът се разпечатва и се изпраща.
През лятото Стратиев заплаши, че поне 150 хил. шофьори може да останат без книжки, след като бъдат обработени данните от 15-те модерни камери на Пътна полиция в страната. Въпреки заплахите от над 140 хил. регистрирани нарушения са платени актове само за 3 хил., съобщи пред списание "Правен свят" преди време Антон Антонов, главен инспектор от "Пътен контрол".
Стратиев призна, че съществува огромен проблем, защото според сегашното законодателство глобата по видео не трябва да се плаща от собственика на колата, а от човека, който в момента на нарушението е карал. Така повечето глобени, които са били издирени от КАТ, се оказали пенсионери, които не са управлявали автомобила, когато е бил сниман от камерите.
В Холандия, ако глобата не бъде платена в определения срок, се изпраща второ писмо, с което обаче и санкцията се вдига с 25%. Ако и тогава няма обратна реакция, следва трето напомняне и 50% по-висока глоба. В България засега не се предвиждат подобни мерки, но ще има завишаване на глобата за превишена скорост, обясни Стратиев. А ако някой плати в срок, част от санкцията ще бъде опростена. Отнемането на точки при нарушения на правилата за движение, заснети с камери, се очаква да отпадне.