Гражданската отговорност след промените: Законодателните промени оказват положително влияние върху всички

12 Януари 2006 г.,zastrahovatel.com
Блиц-интервю с полк. Алекси Стратиев - началник направление "Пътна полиция" към ДНСП

*Ако се спрат от движение негодните автомобили, обхватът на “Гражданска отговорност” ще доближи евростандартите

-Г-н Стратиев, разговаряме съвсем в навечерието на новата 2006 година. Каква е оценката ви за съвместната работа с останалите заинтересовани институции и ведомства по отношение увеличаване на обхвата на задължителната застраховка “Гражданска отговорност”?

-В общи линии мерките, предприети от Министерството на вътрешните работи, съгласувано с представителите на Комисията за финансов надзор и на Министерството на финансите, вече дадоха реални, и то благоприятни, резултати. От една страна, по данни на застрахователите, броят на застраховките “Гражданска отговорност” се е повишил значително; от друга страна, в момента тече интензивен процес на спиране на автомобили, които са негодни и не би трябвало да се ползват за движение по пътищата. Това косвено означава, че ще се свие обемът на автомобилния парк, който следва да бъде застрахован по тази застраховка. Последните изчисления, които правихме и които вероятно ще бъдат потвърдени, показват, че някъде около 70 на сто от автомобилите са със “Гражданска отговорност”. Това е наистина доста сериозен скок в рамките на по-малко от месец – с около 15 на сто е увеличението на МПС с такава застраховка.

-След спирането от движение на повечето от негодните и неизползваеми автомобили обхватът на застраховката “Гражданска отговорност” от само себе си, така да се каже, ще излезе по-голям?

-Общо взето, е така. По логиката на сегашната методика ние някак механично съпоставяме две категории статистически данни – брой на регистрирани спрямо брой на застраховани автомобили. Следователно тук влизат и онези моторни превозни средства, които собствениците им – дори и да искат – не биха могли да ползват. Това са просто изоставени на произвола и зарязани по дворове и улици автомобили, особено по селата и малките градчета; за тях няма и едва ли ще има сключени застраховки “Гражданска отговорност”, но те се водят като регистрирани, т. е. официално, макар и само на книга, са “в движение”.

Точно този масив от неизползвани (и неизползваеми в по-голямата си част) автомобили се изчиства в момента. Така че лично аз очаквам да се постигне по-голяма съпоставимост между застрахованите и регистрираните автомобили.

Без съмнение много спомогна кампанията, проведена с цел да се разясни на собствениците какви проблеми възникват по отношение на тази застраховка и какви отговорности биха могли евентуално да понесат. За това безспорно допринесоха и медиите, защото помогнаха на гражданите да проявят по-голяма активност в процеса по сключване на задължителната застраховка.

-В предишен наш разговор изказахте някои свои забележки по отношение на законодателната база. Как стоят нещата с днешна дата?

-Нормативната база се промени в положителна посока – както за облекчаване на гражданите, така и за увеличаване на броя на застрахованите. Не на последно място, отпадането на минималната задължителна рискова премия оказа и ще оказва положителен ефект. Тази стъпка бе приета положително от собствениците на МПС и допринесе до увеличаването на обхвата.

-Имах предвид промени в закони, които касаят работата на пътната полиция… Например обвързването в самия Закон за движение по пътищата на наличието и на винетен стикер, и на полица?

-За съжаление в нормативната база обвързването, за което говорите, не е отразено. Но, от друга страна, има безапелационно задължение от 1 януари 2006 г. водачите да залепват винетен стикер за валидна застрахователна полица по застраховката “Гражданска отговорност” на предното стъкло на автомобила. Това ще бъде изключително полезно за упражняване на контрол както от страна на контролните органи, така и от страна на самите граждани, които без съмнение също могат да оказват давление върху некоректни участници в пътното движение, т. е такива, които са без сключена застраховка и съответно нямат залепен стикер. Надявам се, че и застрахователите ще изпълнят своя ангажимент да издават винетен стикер към всяка полица.

-Беше създадена работна група от експерти от всички заинтересовани страни и ведомства по отношение събираемостта на глобите, наложени от КАТ? Има ли някакво положително развитие?

-На този етап въпросът е от компетенциите на Министерството на финансите. След като контролните органи наложат съответните глоби на провинили се водачи, очаква се останалите институции да свършат своята работа. Но ако ме питате за постъпленията на сумите от глобите за липса на застраховка “Гражданска отговорност” – дотолкова, доколкото са в по-големи размери, и дотолкова, доколкото е добро взаимодействието между Агенцията за държавни вземания и Гаранционния фонд - те се превеждат своевременно.

-Вероятно ще е необходимо още време, за да обработите постъпващата информация, но все пак какво показват до момента числата по отношение на обхвата на застраховката “Гражданска отговорност”?

-Броят на застраховките надхвърли 1 милион и 700 хиляди. Същевременно всички поделения на “Пътна полиция” са претоварени от желаещи да спрат от движение старите и негодни автомобили. Така че върви и такъв процес – на бракуване на МПС. За по-малко от месец (имам предивид декември м.г.) спряхме от движение и бракувахме няколко пъти повече автомобили, отколкото през предишните 11 месеца на годината. По този начин базата данни в КАТ се актуализира и отразява по-реално състоянието на автомобилния парк.

Искам да кажа и още нещо в тази връзка. В много европейски страни се прилага друга методика за изчисляване на обхвата на задължителната застраховка “Гражданска отговорност”. Тя се основава на броя на реално възникналите пътнотранспортни произшествия и реалното участие в тях на собственици без сключена задължителна застраховка. Ако приложим тази методика, нещата ще изглеждат изключително добре. Данните сочат, че у нас автомобилите без застраховка фактически наистина не се движат, т. е. те не участват активно в пътното движение: само около 2,8 на сто от участниците в ПТП не са имали валидна застраховка. По този показател обхватът всъщност е изключително висок, тук отговаряме и на най-високите европейски изисквания.

Има и още нещо: в цялостната ни контролна дейност при всички установени от какъвто и да е характер нарушения на пътя, пак под 3 на сто от нарушителите са били без застраховка “Гражданска отговорност”.

Не на последно място, броят на гражданите, претърпели на пътя щети от водачи без застраховка и обърнали се за обезщетяване към Гаранционния фонд, е под 1 на сто спрямо всички случили се ПТП и възникнали щети.

Това говори само по себе си в полза на действително по-високия обхват на застраховката, който категорично доближава европейския стандарт.

-Изчистиха ли се проблемите, свързани с обмена на информация между вашите контролни органи и Гаранционния фонд?

-Проблемите при размяната на масивите, подчертавам това, бяха чисто технически. Това е неизбежно за началния етап на една толкова сложна дейност. В интерес на истината, размяната на информация върви перфектно вече втори месец. Информацията е достатъчно коректна и определено можем да се позоваваме на нея. Но бих искал да споделя със съжаление, че до последния момент имахме проблеми с някои застрахователи, които отказваха да ни подадат данните си за броя на застрахованите при тях автомобили. Имам притеснения, че дори и сега не всички застрахователи подават пълния обем информация. Дано не се окажа прав.

Разговора води

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки