Спорт и застраховане: Застрахователната съвкупност ще нарасне, когато заживеем по-богато

03 Януари 2006 г.,zastrahovatel.com
Резюме на доклада, изнесен от доц. д-р Янаки Андреев

В 23 и 24 брой от миналата година на в. “Застраховател” поместихме обширни репортажи за състоялата се на 1 декември 2005 г в столичния хотел “Радисън SAS” първа по рода си у нас кръгла маса на тема “Застраховане на спортисти”. Тя бе организирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) със съдействието на Националната спортна академия (НСА), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и фондация “Проф. д-р Велеслав Гаврийски”.

В работата на форума участие взеха ректорът на ВУЗФ доц. д-р Георги Николов, Лука Доков, Марио Костов – изпълнителен директор на ЗАД “TBI Булстрад Живот”, член на УС на АБЗ и председател на Комисията по животозастраховане в асоциацията, Мирослав Семизов – заместник-изпълнителен директор на ЗАД “Алианц България Живот”, доц. д-р Янаки Андреев – председател на УС на фондация “Проф. д-р В. Гаврийски” и на УС на Асоциацията на застрахователните брокери в България, проф. Диана Димитрова и доц. Станимир Петков – преподаватели по спортна медицина в НСА.

В дискусиите се включиха също така проф. д-р.ик.н. Методи Христов от ВУЗФ, Катя Ханджийска – представител на ДЗИ АД, Валентин Гетов от Федерацията по аеробика, Симона Василева от Федерацията по бейзбол.

Присъстваха застрахователи, спортисти, ръководители и студенти от ВУЗФ, журналисти.

Темите, по които дискутираха участниците в кръглата маса, бяха “Субекти на застраховането на спортисти”, “Рисковете при спортистите”, “Застрахователни продукти за спортисти” и “Световният опит при застраховането на спортисти”.

Един от основните докладчици на форума бе доц. д-р Янаки Андреев – председател на УС на фондация “Проф. д-р Велеслав Гаврийски” и на УС на Асоциацията на застрахователните брокери в България. Той запозна присъстващите с принципите и практиката на застраховката “Злополука” при спортовете (Sport Accident Insurance).

В хода на своето експозе г-н Андреев поясни, че масовостта на спортуването е показател за здравословния начин на живот на хората и в известна степен – за стандарта на техния живот. Всеки спорт обаче, макар и в различна степен, е свързан с вероятна злополука. Следователно застраховането по отделни видове спорт се явява безусловна необходимост, тъй като отделните видове спорт поотделно са рискови, предвид възможната злополука.

Това застраховане е необходимо както за индивидуалните и отборните спортове, така и за неорганизираното и организираното спортуване, подчерта докладчикът. При всички подобни случаи става въпрос за осигуряването на здравни и възстановителни разноски на спортуващите – аматьори или професионалисти и юноши или възрастни. Това разграничаване насочва към формирането на съответни застрахователни рискови групи при отделните видове спорт, обобщи г-н Андреев.

Като бранш застраховането “Злополука при спорта” е добре известно, но е важно да се акцентира и върху неговите нюанси.

Субекти на застраховката, естествено, са спортистите, но същевременно такива са и спортните организации и техният персонал – треньори, мениджъри, администратори, а също така и субекти, оказващи определени услуги.

Съществен момент на застрахователната защита е подразделянето на спортистите по признака аматьори/професионалисти. Много е важно и кой осигурява застрахователната защита – самият спортист, неговият мениджър или клуб, асоциация, организация, лига и т. н.

Съществен въпрос при осигуряването на застрахователното покритие е неговият териториален обхват – в национални граници, в регион от света или в световен мащаб. Тук трябва да се добави и друг фактор – честота на спортуването, което може да бъде всекидневно, два пъти седмично, седмично, месечно и т. н. За професионалистите покритието трябва да включва и процеса на тренировките.

Доц. д-р Андреев открои следните основни покрития в застраховането при спортовете: застраховка “Злополука”, застраховане на отговорност, застраховане на непредвидени разходи и застраховане на имущество.

По първия раздел г-н Андреев се спря на застраховката “Лична злополука на спортисти аматьори” и даде конкретни примери от международната практика. Така например при смърт от злополука обичайната застрахователна сума до 18-годишна възраст на лицето е до 10 000 евро, а над 18 години – до 30 000-50 000 евро, както и погребални разноски на стойност две-три хиляди евро.

Покрити са още трайната инвалидност (трайна загуба на работоспособност), която може да бъде тотална или частична, като трайната загуба се квалифицира като такава обикновено след изтичането на 1 година от датата на злополуката; временна инвалидност (временна загуба на трудоспособност); разноски в болница, лимитирани във времето; разноски за рехабилитация на телесна повреда при спортуване; разноски за физиотерапия (лимитирани за едно посещение и агрегатен годишен лимит), линейка, манипулационно лечение; зъболекарски разноски (с лимит една злополука); разноски за домашна помощ на спортист след злополука; загуба на доход – след първата седмица със седмичен лимит, но за не повече от 6 месеца.

Застраховката “Лична злополука на професионални спортисти” обхваща покритието на горната застраховка, изтъкна г-н Андреев и подчерта, че е нормално тя да се допълни с покритието на: лечение извън страната; загуба на доход в значими размери от телесна повреда в съответния спорт и какъвто и да е друг източник на злополука, включително болест. (Например: изплащане на обезщетение от 500 или 750 евро седмично до една година, но обикновено с “франшиза във време – първите 7, 14 или 21 дни не се изплаща обезщетение”); приключване на спортната кариера поради телесна повреда - в такива случаи застрахователната сума е значителна.

На основата на евентуална лична злополука на спортист съществува и покритие за мениджъри и агенти, т. е. издава се застрахователна полица на хора, чийто доход зависи от съответния спортист.

Към покритията за спортисти или самостоятелно може да се осигури и покритие на тяхното спортно оборудване.

Към споменатите застраховки се прилагат и изключения – не се покриват преднамерени самонаранявания; телесна повреда под влияние на алкохол и други упойващи вещества; спортуване по време на лекарска забрана; козметична хирургия; бременност; участие в стачки или бунтове; извършване или опит за извършване на углавно престъпление и други.

По-нататък г-н Андреев много подробно запозна присъстващите със застраховането на отговорност. Тук влиза застраховката “Гражданска отговорност”. “Тази застраховка или секция в полицата е обща гражданска отговорност, с която се покрива отговорността за небрежност на членове на спортни организации, клубове, директори, служители, помощници - доброволци или други лица, ако те станат законно отговорни да възмездят смърт, телесна повреда или повреда на имущество на лице от публиката или на участник в спортното състезание, т. е. виновно причинена вреда. Разбира се, покриват се и съдебни разноски”, поясни лекторът.

Със застраховката “Професионална отговорност” се покрива отговорността срещу небрежност на лице, фирма, клуб и други, които осигуряват професионални услуги, включително консултации на спортисти или на спортни организации. По това покритие се възмездяват причинените щети от нарушено професионално задължение чрез действие или бездействие, грешка и/или пропуск или съвет. В международната практика покритията за отговорност са с лимит до 1 млн. евро и в агрегат – до 2 млн. евро, като тук не се прилага франшиза, подчерта г-н Андреев.

Съществуват още и застраховане на непредвидени разходи, които покриват неблагоприятно време; бонус за спортиста; смъртен или позорен случай; канцелиране/абандон; неявяване на спортно събитие; обезщетение за приз (в страни като САЩ, Австралия, Канада, където застрахователят осигурява парите за наградата поради колосалните размери на призовете при някои спортове като голф, билярд, конна езда).

В края на доклада си лекторът разгледа и застраховането на имущество.

В България почти всички застрахователни компании предлагат застраховка “Злополука” и при спортисти. В държави като Англия, САЩ, Австралия, Канада и други този бранш застраховане се упражнява главно от специализирани в това направление компании, което се обяснява от факта, че така се концентрират по-значими съвкупности и се поемат по-големи отговорности. В много случаи тези застрахователни компании не пренебрегват презастрахователната защита, обобщи лекторът.

Изказването на г-н Андреев предизвика оживена дискусия и множество въпроси относно причините за ниската застрахователна съвкупност на такива застраховки у нас. За да има по-голяма съвкупност, трябва да има по-голям брой застраховани лица, обясни Лука Доков. Според него от тази ситуация има изход, защото зад всеки застраховател стои презастраховател. Има презастрахователи, които прилагат “фронтинг”, т. е. те определят нивото на премиите, и ги определят не на базата на това, което в България би могло да се случи, а на базата на общия обем, поет от тях в целия свят. В такива случаи и застрахователните премии могат да не бъдат толкова високи, стига повече спортни организации да потърсят застрахователна защита. Г-н Андреев допълни, че въпросът е чисто финансов. За да има спорт, трябва да има добър стандарт на живота. Когато той е нисък, не може да се очаква разцвет. Премиите обаче не могат да се намаляват до безкрайност. Съвкупността ще стане по-голяма, когато хората заживеят по-богато и започнат да спортуват масово.

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки