Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
Член на УС
Зад всяка полица стои отговорност за 1 200 000 лева
-Г-жо Ненова, сведенията за хода на тазгодишната кампания по застраховката “Гражданска отговорност” и за нейния обхват са доста противоречиви.
-До края на януари резултатите очевидно ще се менят. Но по мое мнение подетата от ЗПАД “Алианц България” инициатива за освобождаване на цените по задължителната застраховка “Гражданска отговорност”, която се увенча с пълен успех, наистина доведе до засилване на интереса на гражданите към застраховката и – което е най-важното – до осъзнаването на необходимостта от нея, а и според моето лично усещане до увеличаване на обхвата на застрахованите.
Разговаряла съм с представители на направление “КАТ-Пътна полиция”, според които броят на незастрахованите в процентно изражение е значително по-малък, противно на публикуваната информация за обхват не повече от 65 на сто. Този процент се основава на данните, които Гаранционният фонд подава на Комисията за финансов надзор. В същото време при проверки на КАТ се установява, че процентът на незастрахованите е много по-малък. Това се дължи на използваната в момента у нас методика за определяне на обхвата. Ако тя се промени, като се съотнесе броят на незастрахованите превозни средства и водачи, участвали в пътнотранспортни произшествия, към общия брой МПС, пострадали при тях, тогава обхватът ще изглежда съвсем иначе и вероятно ще се окаже напълно в рамките на изискванията на Европейската комисия.
-Според застрахователния надзор някои застрахователи продължават да предлагат бонуси заедно със застраховката, други я продават на нереално ниски цени.
-Не бих искала да коментирам стратегиите за продажба на застраховката от дружествата в момента, но съм убедена, че Комисията за финансов надзор взема и ще продължава да взема навременни и ефективни действия спрямо всички, които нарушават закона.
ЗПАД “Алианц България” не предлага бонуси, отстъпки и облаги и спазва стриктно изискванията на Наредба №18 за задължителното застраховане и допълненията и измененията в нея. Нашата дейност е изцяло съобразена с действащия Кодекс за застраховането, който влезе в сила от началото на 2006 г.
При проверките, които КФН извърши и в нашето дружество, не бе открито нито едно нарушение.
-А как върви прилагането на вашата методика за индивидуално определяне на премията?
-Ще дам следния пример: в Добрич стойността й за автомобили до 1800 кубически сантиметра и при възраст на водачите (мъже) над 47 години цената е 41 лева. Но за водач на възраст до 23 години тя става 155 лева. В посочените суми са калкулирани всички разходи (15 на сто), добавката за сигурност (40 на сто) и т. н. при лимит на отговорност 1 млн. и 200 хил. лева. Но в тази категория под 41 лева не може да се “слезе”, абсолютно неразумно и непрофесионално е.
Освен това всяка седмица подаваме информация на надзора за броя на сключените договори и за инкасираните премии, защото имаме централизиран софтуер – нещо, което повечето компании не могат да направят, тъй като не притежават такъв.
В ЗПАД “Алианц България” няма продажби на “Гражданска отговорност” по супермаркети и бензиностанции. Никой не бива да забравя, че зад всяка полица стои отговорност от 1 млн. и 200 хил. лева! Една злоупотреба, едно антидатиране (издаване на полицата след вече настъпило застрахователно събитие) може да постави дадено дружество в крайно неблагоприятно положение.
Въпросите зададе
Славимир Генчев
|
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , |