Махат стикера за каско от колата

14 Декември 2010 г.,zastrahovatel.com
в-к “Монитор”

Стикерите, че автомобилът има автокаско, да бъдат махнати от стъклата на колите, за да се прекратят застрахователните измами, пише „Монитор“ . Това е едно от предложенията за борба с този вид престъпления, съобщи вчера вътрешният министър Цветан Цветанов. Той участва в специална конференция, посветена на превенцията на застрахователните измами.

„След като няма стикер на колата, няма да има и насочване към определена застрахователна компания на лица, които крадат коли“, обясни вицепремиерът.

Според него голяма част от кражбите се инициират от определени застрахователни компании, които умишлено действат съвместно с престъпни групи, за да сринат реномето на свои конкуренти и така да привлекат нови клиенти към собствените си портфейли. Така онази част от компаниите, които нямат силови структури, изпадат от пазара.

„Експертна група вече е изготвила законодателни промени, които да доведат до премахването на стикерите. Очаква се към края на януари да са готови окончателните текстове за промени и те да бъдат внесени в парламента за обсъждане. Важното е и да ограничим посегателствата върху автомобили“, поясни още Цветанов.

Вчера той посочи и някои от големите автокрадци в София, сред които били Лъвицата, Тапата, Дебелото и Патицата. Цветанов поясни, че след задържането им кражбите на автомобили рязко са намалели.

Проблемът обаче отново е излязъл на дневен ред, след като са започнали да се гледат делата им, мярката им за неотклонение е била променена в „парична гаранция“ и те са излезли навън.

Сериозен ръст в обема на застрахователните измами се отчита у нас през последните месеци. Докато през пролетта председателят на Асоциацията за застрахователна сигурност Юрий Тодоров обяви, че годишно застрахователните измами у нас носят загуби между 30 и 70 млн. лева, сега се оказва, че има сериозно увеличение. Председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев съобщи, че щетите от тези престъпления са около 100 млн. лв.

„Тази цифра е доста стряскаща не само защото вреди на цял един бранш, но защото ощетява българската икономика, както и данъкоплатците и потребителите. Ние като отговорни институции не може да не обединим усилията си, за да направим много сериозна обща организация за отпор на подобни измами“, допълни той.

Представители на КАТ и на Криминална полиция вчера представиха някои от основните схеми за извършване на застрахователни измами. Сред тях са инсценирането на катастрофа, както и допълнително увреждане на автомобила след удар, за да могат да бъдат взети повече пари за повредени части. Бяха дадени и примери с издаването на застрахователни полици със задна дата, които се представят, след като незастрахован автомобил е катастрофирал.





Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,