Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
Генерален секретар и Член на УС
Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
Генерален секретар и Член на УС
· Удвоихме премийния си приход в животозастраховането
· Ще има окрупняване на пазара през следващите пет години
- Г-н Чолаков, каква е равносметката ви в края на 2010 г. - кои от целите ви са постигнати и кои не са и на какво се дължи това?
- Може да се похвалим, че до голяма степен сме постигнали основните си цели. През 2010 г. нашето дружество имаше няколко сериозни проекта, като основните ни цели бяха свързани с бизнес плана ни за годината. Искахме да запазим ръст в премийния си приход – и в общото, и в животозастраховането, което вече е факт, на фона на сериозния спад на пазара като цяло. Тази цел беше трудна, но успяхме да я реализираме.
- Приблизително колко се очертава да е ръстът на премийния ви приход в общото и в животозастраховането на годишна база?
- В общото застраховане на годишна база се очертава да имаме между 8 и 10 процента ръст спрямо 2009 г. А в животозастраховането имаме удвояване на премийния приход. Разбира се, трябва да отчетем, че животозастрахователната ни компания заработи през втората половина на 2008 г. - 2009-та беше първата ни пълна година. Но все пак мисля, че в тези трудни времена удвояването на премийния приход е добър резултат.
- 8-10 процента ръст в общото застраховане при падащ пазар е сериозно постижение. Как го постигнахте? Каква е рецептата на успеха ви?
- Пред нас винаги е стояла и ще стои една основна и много важна цел – да обслужваме добре клиентите си. Имаме доста клиенти, които години наред си обновяват застраховките при нас, защото са доволни от нашето обслужване.
Друга основна цел, която следваме през последните няколко години е да разширяваме нашата дистрибуция – мрежата си от агенти и партньорствата с брокери. През 2010 г. имаме добро развитие и в двете посоки. Това също спомогна за увеличение на премийния ни приход.
- Каква е ситуацията на пазара след последните промени на комисионите на брокерите? Установи ли се вече пазарът на някакви нови равновесни нива на брокерските комисиони и на цените на задължителната „Гражданска отговорност” на автомобилистите?
- Изменената Наредба №27 на Комисията за финансов надзор в краткосрочен план създаде емоции на пазара, но те вече започват да отшумяват. Факт е, че комисионите и за агентите, и за брокерите се промениха. В някои случаи нивата са наполовина на досегашните. Естествено, това създаде някои проблеми в посредниците. Но според мен в средносрочен и в дългосрочен план всичко това ще повлияе благотворно на пазара и особено в частта застрахователни посредници ще вървим все повече към професионализация. Т.е. ще останат по-малко на брой, но достатъчно посредници, които ще работят по-професионално и ще управляват по-големи обеми. Това е нормално. Мисля, че тези промени са катализатор и ще помогнат за професионализиране на пазара.
- На какви нива на комисионите за посредниците се балансира пазарът?
- Комисионите вече варират от 7 до 14-15 процента, в зависимост от това дали става дума за агенти или за брокери. И в зависимост от политиката на съответното дружество – дали диференцира цените в зависимост от канала за дистрибуция.
- А цената на задължителната автомобилна застраховка тръгна ли нагоре, подтикната от последните промени на наредбата? Или пазарът все още не може да поеме препоръчителната й цена?
- Това, което натиска цената, освен тавана на административните разходи, са и новите резерви, които бяха въведени с промяната на тази наредба. Определено се наблюдава вдигане на цените, но, от друга страна, има и тарифи, които все още са странно ниски за мен, на фона на изискванията на променената наредба. Не мога да си представя как с такива тарифи ще се отговори на тези изисквания.
- До каква степен на този етап – предвид кризата и ниската платежоспособност на хората, пазарът би могъл да поеме по-високи цени на „Гражданска отговорност”? Няма ли това да доведе до сериозно съкращаване на автомобилния парк в България, като по-старите коли просто бъдат спрени от движение?
- Според официалните данни на КФН, на база на статистика на пазара, средната брутна цена на „Гражданска отговорнст”, за да има достатъчност, би трябвало да е около 210-220 лева. Не смятам, че това са непоносими цени. Знае се, че този бизнес се развива във времето – по-големите щети идват малко по-късно. Така че пазарът трябва да има адекватни резерви, които идват от премиите, а не от други източници.
- Как се очертава кампанията за „Гражданска отговорност” тази година?
- Тази година има по-ясно разграничение между ноември и декември. Някъде до 20 ноември се очерта една мини кампания. Не бива да забравяме, че все пак движеща сила на пазара са посредниците. Много от тях се постараха до 20 ноември да изтеглят колкото може повече от подновяванията на застраховки, за да може да са по старите тарифи и комисиони. Така че до 20 ноември имаше интензитет, какъвто миналата година нямаше. А от 20 ноември до сега, а предполагам и до към 15 декември поне ще има едно относително затишие на пазара. Смятам, че след 15 декември ще има по-силна кампания. От статистиката може да се види, че доста застраховки изтичат в края на декември и през януари, така че те трябва да бъдат подновени.
- Кое беше най-голямото предизвикателство, с което се сблъскахте като мениджър на “Интерамерикан България” ЗЕАД тази година?
- Едно от най-големите предизвикателства беше да си изпълним бизнес плана – поставените цели. За нас, особено в животозастраховането, предизвикателството беше доста голямо, защото пазарът не е особено благоприятен. Това е застраховка, която хората все още поставят на заден план. Целите ни за удвояване на обемите в сравнение с 2009 г. изглеждаха доста амбициозни и наистина беше трудно да ги постигнем. Но се справихме.
През ноември 2009 г. ние сменихме цялата си информационна система в общото застраховане и 2010 беше първата година, в която трябваше да работим на новата платформа. Трябваше да я стабилизираме и всичко да тече плавно. Това също беше много сериозно оперативно предизвикателство пред дружеството на всички нива. Но колегите вече започват да усещат ползата от тази промяна.
- А кой от постигнатите от компанията резултати през 2010 г. е най-ценен за вас и защо?
- Има два такива резултата. Първият е ръстът ни в животозастраховането. А вторият е, че съумяхме на фона на тази икономическа ситуация и на предизвикателствата, които тя ни поднася, да запазим на относително добро ниво качеството на обслужване на клиентите. В цял свят в период на криза честотата на щетите се увеличава и не всички от тези щети са добронамерени. Понякога се оказва труден балансът да пресечеш евентуални застрахователни измами, а в същото време да обслужиш добре добросъвестните си клиенти.
- Как хващате застрахователните измами? Чувала съм, че не всички от тях могат да бъдат хванати.
- В нашия бизнес щетимостта и резултатът се контролират на входа, а не на изхода. Ние се стремим да си подбираме добре клиентите. Естествено, когато настъпи застрахователно събитие, за което имаме съмнение, че може да е измама, има много начини да се установи истината. В тази част си сътрудничим много и с колеги от пазара. Естествено, най-много си сътрудничим с органите на реда.
- Какви цели сте си поставили за 2011 г. и как ще подредите приоритетите в работата си, за да ги постигнете?
- За 2011 г. основните ни цели не са по-различни от досегашните. Искаме да продължим да бележим ръст и в двете основни линии бизнес. Но амбициите ни за 2011 г. са малко по-скромни, отколкото бяха за 2010 г. Не сме планирали тези нива на ръст, които имаме през 2010 г., защото като цяло очакванията ни за 2011 г. са по-скоро песимистични, отколкото оптимистични. Имаме амбициите – на фона на промените, които направихме с информационните си системи, да реорганизираме и подобрим работата си в някои от основните оперативни отдели. И по този начин да оптимизираме дейността си, т.е. да започнем да усещаме ползите от инвестицията в технологиите. Мисля, че това също ще бъде сериозно предизвикателство през следващата година. И, разбира се, да постигнем всички параметри от бизнес плана, които сме си поставили.
- Това означава ли, че прогнозирате през 2011 г. кризата у нас не само да не започне да отшумява, а дори да се задълбочи?
Чак за задълбочаване не мога да говоря. Но даже и да започне да отшумява кризата (индикаторите за това са няколко – ръст в БВП, в експорта, в инвестициите), за да усетим това отшумяване, все пак е нужно време. Може би ще го усетим към края на 2011 г. Затова сме заложили по-скоро на песимистичен сценарий за 2011 г.
- Смятате ли да пускате нови продукти или да променяте някои от сегашните, провокирани от променената заради кризата ситуация на застрахователния пазар у нас? Какви ще бъдат евентуалните промени и кога да ги очакваме?
- Тази година ние пуснахме няколко доста добри продукта – и в общото, и в животозастраховането, които са съобразени с по-ниската покупателна способност на хората. Те са по-достъпни и по-лесно разбираеми. Техните резултати засега са добри. Но за мен застрахователният продукт е не само съвкупност от покритията, от условията по тях и от цената. Съществена част от продукта е начинът, по който се обслужва клиентът – и при сключване на застраховката, и при обслужването му при щета. Смятаме доста промени да направим в тази част – да оптимизираме процесите, базирани на по-високите технологии. Това ще улесни работата на посредниците, а клиентите трябва да усетят по-бързо и по-добро обслужване. В тази насока са и предстоящите промени при сключване на задължителната застраховка. Така че ние и в другите продукти смятаме да заложим на технологиите и да подобрим като цяло продукта си.
- Как виждате развитието на българския застрахователен пазар през следващите 5 години и мястото на “Интерамерикан България” ЗЕАД на него?
- Според мен през следващите 5 години ще има интересни развития на пазара. Видяхме програмата на КФН, така че още през следващата година очакваме да има промени в Кодекса за застраховане. До две години предстои въвеждането на новата директива „Платежоспособност 2”. Тези две неща ще обусловят някои промени. Освен това покрай кризата ще има инвеститори, които ще преразглеждат присъствието си на пазара. То ще се обуслови от новите условия по „Платежоспособност 2”. Затова очаквам сериозна динамика на пазара през следващите 5 години. Ще вървим към по-професионален пазар – в частта му и на застрахователите, и на посредниците. Ще има някакво окрупняване, защото всички нови изисквания покрай „Платежоспособност 2” и финансовата криза ще обусловят такива тенденции на пазара.
Нашите цели и намерения са през следващите 5 години да продължим да растем и да подобряваме пазарната си позиция, да бъдем символ за добро качество или добри практики на пазара. Да сме стойностни за нашите клиенти, служители и партньори – застрахователните посредници, и за нашите акционери, разбира се.
- Какво ще пожелаете на “Интерамерикан България” ЗЕАД и на вашите клиенти, партньори и служители за предстоящите празници и за новата 2011 година?
- Бих искал да им пожелая здраве – това е най-важното. Да бъдат достатъчно ентусиазирани и мотивирани, за да постигнем целите, които сме си поставили за следващата година. За нас клиентите са много важни – ние заради тях сме тук. Бих пожелал да увеличаваме взаимното си доверие с клиентите, защото в нашия бизнес доверието е много важен фактор.
Интервю на Йоанна Стефанова
|
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител, "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. "Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, |