Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
член на УС
Кражбите спаднали 7 пъти след слагане на лепенките преди 17 г.
Скандално предложение за забрана на стикерите по колите направи Асоциацията на българските застрахователи в средата на декември. Според сдружението премахването на маркировките от автомобилите трябва да влезе като промяна в Кодекса за застраховането и в закона за Движение по пътищата. Председателят на асоциацията Орлин Пенев твърди, че маркировките противоречали на разпоредба в кодекса, според която "рекламни материали и други белези, индикиращи взаимоотношения между застраховател и застраховано лице, не могат да се поставят върху застраховано движимо или недвижимо имущество". Идеята бе подета и от МВР. Според вътрешното ведомство чрез обозначителните стикери крадците идентифицирали съответния застраховател на колата.
Така aпашите уж набелязвали за кражба автомобилите, които не били застраховани в "правилната фирма". За да подкрепи тезата си, Асоциацията на българските застрахователи дори твърди, че "пасивната маркировка" не водела до по-висока сигурност за застрахованите и до снижаване на кражбите. Махането на стикерите се предлага само година преди Европейският съюз да въведе задължителната маркировка на всички автомобили в Европа.
Сянката на мутрите от 90-те години изплува отново в уж на пръв поглед безобидно предложение на застрахователи да си махнат стикерите от автомобилите. Според фирмите "при установената практика е налице изопачаване на факти, а именно, че маркировката на МПС е средство за гарантиране на сигурност и минимизиране на риска от застрахователно събитие." Това пък противоречало на Закона за защита на конкуренцията.
Макар на пръв поглед махането на стикерите да изглежда безобидно и да е в интерес на борбата против кражбите, то е важна брънка в битка за 20 млрд. евро, смятат експерти. Толкова е цената за обозначаване на всички коли. През март 2008 г. Европейският съюз приема документ 7709/08 за маркиране на автомобили, който казва: "На база на факта, че в страните, където има такова маркиране, се редуцират кражбите на автомобили, както и възможността за разпродажбата на крадени части на автомобил, в допълнение маркировките служат като възпиращо средство и водят до намаляване на застрахователните премии... Автомобилите трябва да се маркират, като маркировките са видими и лесни за идентификация, дълготрайни, устойчиви на унищожаване и подправяне, върху възможно най-голям брой детайли и да включват хармонизиран номер на рамата - VIN, а фирмите занимаващи се маркиране и производство на оборудване за маркиране, да са ISO сертифицирани..."
Въвеждането на задължително маркиране за 400 млн. автомобила в Европа отваря огромен пазар и битка между австралийска технология на фирмата "Дейта дот" и уникалното българско шифровано маркиране, познато в Европа като E.P.M. (encrypted parts marking).
През декември Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) предлагаше: "да забрани на застрахователите да изискват поставяне на идентификация (маркери, белези, стикери и др.) на каквато и да било маркировка", докато миналата седмица вече иска изцяло забрана за маркирането, въвеждане на глоби за застрахователи и собственици на автомобили. Всъщност зад "махането на стикерите" прозирали именно интересите на австралийската компания, поради факта, че при тяхната технология маркировката е невидима и няма стикери. Вместо това със спрей се разпръскват микроточки с номер. След това данните на автомобила и номера на микроточките се записват в база данни.
При българската технология се използва абразивно нанасяне на част от номера на рамата на множество детайли и лазерна защита на стикерите. В момента големите застрахователни компании, които държат над 80 на сто от пазара, изискват маркиране на колите и частите в тях. Седем от тях използват технологията "СекюриМарк". Собствена маркировка ползва "Евро инс", а автомобилите, застраховани в HDI, пък се маркирали в "Рапас". Застрахователната компания "Армеец" разчита на услугите на "Инфо асистанс". "Лев инс" маркира колата със стикер "ГОЛД КАР".
Маркировките се слагат най-често на стъклата и капака. Някои застрахователни фирми обаче искат поставянето и на други части, които лесно могат да се подменят - стоповете, огледалата. Целта е да се избегнат застрахователни измами. Например собственикът да си сложи счупено стъкло и да иска да му го платят, след което да си сложи пак здравото.
Факт е, че според данни на МВР маркирането е намалило кражбите на автомобили 7 пъти след въвеждането му за първи път през 1993 г. Факт е, че има и други фирми в Европа, които маркират абразивно автомобили и имат собствени стикери.
Факт е, че "Тойота" и "Шкода" започнаха още в заводите си да маркират частите на своите автомобили. Предстои Европа да въведе стандарт и задължително маркиране. Факт е, че маркировките намаляват жертвите от катастрофи, причинени от фалшиви резервни части и продажбата на крадени. Въпросът е тогава - защо ние трябва да забраняваме стикерите.
|
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 |