Президент на Борда на директорите
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Ние сме традиционно сред новаторите на пазара
· Пазарният ни дял се повиши от 4.8% в края на 2009 г. до 5.5 на сто към 31 октомври 2010 година
- Г-н Генчев, каква е равносметката ви в края на 2010 г. - кои от целите ви са постигнати и кои не са, и на какво се дължи това?
- Равносметката на „УНИКА“ (винаги, когато говоря за „УНИКА“, имам предвид и двете компании), както и моята лична равносметка за изминаващата година е определено положителна. Успяхме да направим много неща, които бяхме планирали. Успяхме да постигнем много от целите си. Определено „УНИКА“ стои днес много по-стабилно и сериозно на нашия застрахователен пазар. Пазарният ни дял се повиши от 4.8% в края на 2009 година до 5.5% към края на октомври 2010 година. Ръстът ни уверено продължава. Месец ноември тази година беше най-успешният за компанията, откакто тя съществува, отбелязвайки най-висок постигнат премиен приход от 14.3 милиона лева. Това показва, че стратегията ни е правилна. Добрите резултати дължим преди всичко на отличния ни екип, но също така и на нашите партньори, нашите посредници.
- Кой от постигнатите от ЗК „УНИКА” АД резултати тази година е най-ценен за вас и защо?
- Въпреки трудната кризисна среда, в която работим, и въпреки необходимостта от сериозно вътрешно-корпоративно преструктуриране, успяхме да стабилизираме компанията и бързо да сменим низходящия тренд с растеж. При спадащ пазар «УНИКА» демонстрира устойчив ръст, а нали истински успешните компании си проличават точно в кризисни времена. В началото на годината ме запитахте дали е възможно някои компании да излязат от кризата по-силни. Днес смятам, че «УНИКА» съумява да направи точно това. Смятам, че в края на тази година Уника вече има нов облик, много по-енергичен и модерен. И това е видимо както за клиентите и посредниците ни, така и за служителите ни. С това е свързано и най-ценното ни постижение – възвръщането и укрепването на вярата в нас, в марката «УНИКА» – както от страна на пазара, така и от страна на нашите собствени служители.
- Кое е новото в дейността на ЗК „УНИКА” АД през тази година?
- През тази година ние в «УНИКА» формулирахме ясно нашата мисия. Ние искаме да сме предпочитан партньор от нашите клиенти, които избират нашите услуги; от нашите посредници, които продават нашите продукти; от нашите служителите, които работят за нашия общ успех; и от обществото, в което всички ние работим и живеем. Можем да се похвалим с редица новости във всяка една от тези насоки. Това всъщност ни прави модерната и иновативна компания, каквато искаме да бъде «УНИКА». По отношение на продуктовия развой «УНИКА» традиционно сред новаторите на пазара, като спокойно мога да кажа, че предлагаме някои уникални за българския пазар решения. Партньорите ни оценяват новите модели на сътрудничество, които въвеждаме, чийто успех се доказва от ръста на бизнеса ни. През септември организирахме специално за нашите бизнес партньори конференция във Виена, където те имаха възможност да придобият едно ново усещане за различните аспекти от дейността на «УНИКА» в Австрия. По мнение на самите участници в бизнес форума, който премина под надслова “Усещане за «УНИКА», това е едно от най-запомнящите се събития за българския застрахователен бизнес през 2010 година. Смятаме, че най-ценният ни актив са хората, поради което през тази година започнахме систематично да използваме пълния инструментариум за развитие на човешките ресурси. И не на последно място, вече имаме редица инициативи и проекти, утвърждаващи «УНИКА» като социално и екологично отговорна компания.
- А кое беше най-голямото предизвикателство, с което се сблъскахте като мениджър на компанията?
- Окончателното завършване на реструктурирането на компанията, както и свързаните с това непопулярни мерки, определено не бяха леко предизвикателство. Както пред мен, така и пред колегите ми от топ мениджмънта. Но се справихме много добре, така че днес «УНИКА» е по-ефективна, по-гъвкава, по-ориентирана към клиентите и посредниците ни. Естествено, в тази посока има още много път да се извърви. Но вярвам, че поставяме началото на един европейски стил на управление и корпоративна идентичност, които нашите клиенти и партньори ще оценяват все повече.
- Кои са най-силните страни на ЗК „УНИКА” АД?
- През годината няколко пъти ние в компанията сами си задавахме този въпрос. Неизменно преобладаващият отговор беше, че това е екипът ни, хората ни. Увереността, че най-важният ни ресурс е и най-голямата ни сила, дава значителни предимства. Още повече, когато това е мнението на собствените ни служители и мениджъри. Хората, работещи в екип, обединени от обща цел, могат да преодолеят всякакви препятствия и трудности и могат да изведат едно начинание до недостигани върхове.
- Кое е специфичното в ноу-хауто на компанията-майка „УНИКА”, което помага на групата да се справи с глобалната криза на всички национални пазари, на които работи? Как този опит помага в частност на работата ви в България?
- Историята на групата започва в средата на деветнадесети век, преди повече от 150 години. Особено погледната през призмата на новата българска стопанска история тази дългогодишна традиция е впечатляваща. Тя демонстрира достатъчно категорично стабилността и устойчивостта на бизнес модела на «УНИКА». През последното десетилетие на миналия двадесети век започва експанзията на групата към Централна и Източна Европа, както и страните от бившия Съветски съюз. Групата «УНИКА» е една от най-динамично развиващите се европейски застрахователни компании, която днес присъства на 21 от пазарите в Централна и Източна Европа и обслужва над 7.4 милиона клиенти с повече от 15.3 милиона застрахователни договори. Стратегията на развитие залага не просто на придобиване на нови дружества, а на реструктурирането им на база добрите практики и утвърдено ноу-хау на групата, най-вече от опита в други сходни пазари. Преследва се не краткосрочната печалба, било то като пазарен дял или като финансова възвръщаемост, а стратегическото позициониране на всеки пазар в региона. Стремежът към унифициране и стандартизиране на организацията в различните дъщерни дружества е много умело балансиран с местните специфики и уроците, научени от други чуждестранни пазари. Комуникацията между мениджмънта на компанията и собствениците във Виена е много наситена и плътна, като е изградено високо ниво на доверие. Това позволява достатъчна гъвкавост и бързина при вземането на решения, а това е изключително важно при бързо променящата се среда, в която работим. А самата марка «УНИКА» е всъщност млада, на малко повече от 10 години. От самото си създаване и въвеждане марката е синоним на най-високо качество, като тя е предпочитаният избор на клиентите в основния пазар на групата – Австрия. Естествен е стремежът марката «УНИКА» да се наложи на всички пазари като лидер по отношение на качество на обслужването.
- Смятате ли да пускате нови продукти, или да променяте някои от сегашните, провокирани от променената заради кризата ситуация на застрахователния пазар у нас? Какви ще бъдат евентуалните промени и кога да ги очакваме?
- През тази година предложихме на нашите клиенти обновен продукт Автокаско, който има уникални предимства, сред които са различни опции за самоучастие, както и пълен пакет авто-асистанс. В някаква степен може да се каже, че това е отговор на кризата, тъй като ценовите предложения с включено самоучастие са доста изгодни за клиентите ни. Направихме и много успешна кампания с 40% отстъпка за домашно имущество. Също така актуализирахме редица класически застраховки, които традиционно присъстват в портфейла ни – имуществени, карго, професионални отговорности, селскостопански. Заслужава да споменем специализирания ни продукт за фотоволтаични инсталации, който няма аналог на нашия пазар. През следващата година ще пуснем нови застрахователни пакети за домашно имущество и за индустриални рискове. Също така ще въведем специализирани застраховки на произведения на изкуството и на музикални инструменти. Освен това планираме да предложим и уникална за българския пазар SMS услуга за предупреждение при прогноза за лошо време (например буря, градушка, снеговалеж). Това е хубав пример за ноу-хау на групата «УНИКА», което е използвано в редица страни, навсякъде много успешно, и което сега заимстваме и ние.
- Как бихте коментирали промените в наредбите, регламентиращи застрахователната дейност, които Комисията за финансов надзор прави напоследък?
- Целите, които преследва КФН с тези промени, са правилни и като цяло са подкрепяни от индустрията. Отдавна има единомислие, че цените на задължителната застраховка «Гражданска отговорност» на автомобилистите бяха твърде ниски, а комисионите твърде високи. Трудностите обаче идват от твърде бързото приемане на множеството нови регламенти, които в значителна степен променят пазара. А всяка промяна изисква време за настройване на системите, на отношенията, има редица чисто технически проблеми. Освен това има концептуални проблеми по отношение на допълнителните резерви. Там професионалната логика явно отстъпва пред преследваните конюнктурни цели. А в резултат се очаква собствениците да бъдат принудени да инвестират милиони, за да покрият тези резерви. Пазарът на „Гражданска отговорност“ има все още много системни проблеми, които трябва да намерят своето решение. През пролетта на следващата година ще очакваме резултатите по отношение на единната база данни и издаването на електронни полици. Това ще бъде сериозна крачка към европеизирането на застраховката «Гражданска отговорност», а цената й ще може да бъде определяна много по-справедливо с оглед рисковия профил на водача.
- Какви цели сте си поставили за 2011 г. и как ще подредите приоритетите в работата си, за да ги постигнете?
- Целите ни за 2011 година, както и за настоящата 2010 година, са много амбициозни. Възнамеряваме да продължим възходящия си ход на пазара. Вече споменах за някои от плановете ни по отношение на предлагане на нови продукти. Но ключът към нашия успех се крие най-вече в качеството и стандартите на обслужване, които се стремим да предлагаме. Ще се стремим да сме лидер на добри пазарни практики и инициативи. А това става с правилните системи и процеси, но най-вече с правилните хора. «УНИКА» инвестира милиони в нови ИТ системи, а също така влагаме сериозни усилия в реинженеринг на редица основни процеси в компанията. Но логично първостепенен приоритет за следващата година в «УНИКА» ще бъде инвестирането в хората ни – продължаващото развитие на персонала ни, идентифицирането на ключовите ни потенциали, изграждането на сплотен колектив, воден от силен мениджърски екип.
- Как виждате развитието на българския застрахователен пазар през следващите 5 години и мястото на ЗК „УНИКА” АД на него?
- Както вече съм казвал, нашият застрахователен пазар неминуемо ще се европеизира. Но и същевременно ще запази някои от своите локални специфики. Логично е да очакваме, че на пазара ще има определени промени. Надявам се това да е по пътя на консолидацията и придобиванията, защото един евентуален фалит на застрахователно дружество, както предвиждат някои колеги, би се отразил много тежко на всички ни. Ако погледнете структурата и динамиката на пазара ни, и като участници, и като видове застраховки, отсега може да се забележат определени тенденции и да се очакват промени в определена посока. В общи линии пътят, по който вървим, вече е извървян от по-развитите пазари в Централна Европа, където Групата «УНИКА» присъства, така че е натрупан опит и ноу-хау. Това ни дава възможност да сме подготвени, така че «УНИКА България» е и ще бъде много добре позиционирана, за да се възползва от очакваните промени. Но това е един по-дългосрочен поглед. А светът, в който живеем, се променя много динамично, така че утрешният ден може да ни носи изненади и да наложи преоценка на днешните изводи.
Въпросите зададе
Йоанна Стефанова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 "Кратка история на застраховането в България"
Илеана Стоянова, |