СБА прави много полезни неща, но все още е в дълг към българските автомобилисти

31 Март 2011 г.,zastrahovatel.com
В края на февруари 2011 г. екип на в. „Застраховател прес“ се срещна с ръководството на Съюза на българските автомобилисти в лицето на неговия председател Георги Янакиев и на членовете на Управителния съвет на СБА инж. Емил Панчев - главен секретар, Стоян Сентов – заместник-председател на УС на СБА, и Вениамин Божинов – управител на „СУАБ - СБА" ЕООД (структура на съюза, която предлага специализирани услуги за автомобилистите в България).

Целта на срещата бе не само да представим на страниците на вестника и без това достатъчно добре известната на всички български автомобилисти организация, но и да поставим основите на трайно сътрудничество в рамките на Европейската харта за пътна безопасност, на която и двете страни са членове.


-Г-н Янакиев, как най-кратко бихте представили Съюза на българските автомобилисти?

-СБА представлява организация  с широкоспектърна дейност, обслужваща интересите на хората, които управляват автомобили. Същевременно сме ангажирани с проблемите на пешеходното движение, с приложното колоездене, с възпитанието на младите хора за повишаване на тяхната култура като участници в пътното движение независимо дали са бъдещи водачи на МПС или пешеходци.

 Друга важна дейност на СБА е свързана със застраховането и главно – с автомобилното застраховане. Годишно застраховаме 70-80 хиляди автомобила. СБА е застрахователен брокер на компаниите „ДЗИ-Общо застраховане“ ЕАД и ЗД „Евроинс“ АД. Имаме договори и с други застрахователни дружества. В клоновете на СБА в цялата страна клиентите ни могат да сключат застраховки като „Гражданска отговорност“, „Автокаско“, „Имущество“ и други.

През техническите ни центрове за годишни прегледи минават по около 200 хиляди автомобила, а още 250 хиляди ползват техните услуги по различни други поводи.

Стремим се да задоволим нуждите на българските автомобилисти във всички аспекти. Членството и абонаментът за юридически лица в СБА предоставят възможности за комплексно обслужване на съюзните членове, а и не само тях. Но нашата основна задача е да се грижим за интересите преди всичко на своите членове.

-Какъв е броят на вашите членове?

 -Имаме общо 20 хиляди членове и абонати. СБА е национална структура, която предлага своите услуги в повече от 80 центъра из цяла България –  това са клонове и пунктове за технически прегледи, като последните са около 70 на брой. По този начин СБА осигурява чрез нашия диспечерски пункт 12 месеца денонощна безплатна пътна помощ, репатриране на автомобили - включително товарене и разтоварване, както и допълнителни услуги в зависимост от вида на членската карта – сребърна, златна или платинена. Картите осигуряват и много услуги с намаления (вкл.  и на  горивото - шест стотинки)

в страната и Европа. (Повече информация може да получите на www. sba.bg ).

Чрез диспечерския пункт също така даваме ежедневно по Българското национално радио и друга полезна информация - за състоянието на пътищата, за пътната обстановка, за  задръствания и т.н. Оказваме помощ и на чуждестранните граждани, които преминават през България, обслужвайки членовете на най-големите автомобилни клубове от цяла Европа.

Чрез туристическата агенция „Шипка“, която е наше звено, развиваме дейност и на граничните контролно-пропускателни пунктове, като съдействаме на преминаващите превозни средства по един или друг начин при всеки конкретен случай – чрез информиране, изготвяне и обработка на различни документи, сключване на застраховки.

 

Денонощно от мобилен телефон 146 – без код

Национална служба „Пътна помощ” осигурява бързи, компетентни и висококвалифицирани услуги за автомобила. „Пътна помощ” е основната дейност на СБА. Сервизните автомобили и механиците на Национална служба „Пътна помощ” покриват над 6000 км от главните и второстепенните пътища на България.

„Пътна помощ” разполага със:

·       150 механици

·       90 леки автомобила

·       60 репатриращи автомобила

Всички автомобили на СБА са оборудвани с GPS системи, което повишава качеството на предлаганите услуги. Механиците от пътна помощ разполагат със съвременни инструменти, с които правят всичко възможно да отстранят повредата на автомобила на място, за да може клиентът да продължи пътуването си.

СБА може да бъде партньор и при осигуряването на ред други услуги: настаняване в хотел, предоставяне на заместващ автомобил, таксиметрови услуги, банкови и правни консултации както в Република България, така и на територията на цяла Европа.

Съгласно международните споразумения СБА, като член на AIT и FIA, е единствената оторизирана организация да оказва технически услуги и репатриране на нуждаещите се автомобили, които са членове на автомобилните организации от Европа.

СБА е член и на международната организация за пътна помощ ARC Europe. По силата на това споразумение СБА обслужва нуждаещите се от пътна помощ български и чуждестранни автомобилисти, собственици на „Форд” и „Опел”, “Шевролет”, “Кадилак”, “Хамър” и т.н.

Отделно от това Национална служба “Пътна помощ” обслужва гаранционни автомобили от марките “Фолксваген”, “Ауди”, “Ленд Ровер”, “Ягуар”, “Рено”, “Дачия”, “Нисан”, “Фиат”, “Ланчиа”, “Алфа Ромео”, “Хюндай” и "Пежо" и др.

Учебна дейност

Съюзът на българските автомобилисти обучава водачи на моторни превозни средства от 1960 г. СБА съхрани традициите и доброто си име в организирането и провеждането на дейността по обучение на водачи от категория “В”. Сега организацията разполага с над 35 учебни центъра с учебни автомобили в цялата страна.

СБА разполага с програма за обучение на водачи на МПС, която ги запознава с измененията на транспортното законодателство и последиците от пътнотранспортните произшествия в страната.

Допълнително обучение за повишаване на квалификацията на водачите

 СБА ежегодно провежда допълнително обучение на стотици водачи. Организацията разполага със съвременен тренажор за обучение в различни ситуации по време на движение.
Симулаторът дава възможност да се усвояват по-лесно и безопасно уменията при различни маневри. СБА разполага и със специален американски симулатор, който обучава безопасно предприемане на действия от страна на водача в екстремни ситуации. На фирми, желаещи да повишат квалификацията на своите водачи, се предлагат различни програми за обучение.

 -Предвид многото пътни инциденти, причинявани от водачи с купени документи за правоуправление, какво прави СБА по отношение на обучението?

-В миналото СБА беше най-голямата организация, която обучаваше нови водачи. Днес има много фирми, които упражняват такава дейност. Опитваме се да поддържаме високо ниво на обучение, разполагаме със съответните кабинети и полигони. Амбицията ни е да работим още по-активно в това направление. Затова напълно споделяме и подкрепяме становището, според което държавата трябва да излезе от тази сфера на дейност. В момента държавата сама контролира себе си. Ясно е, че когато този, който изпитва, се и самоконтролира, има предпоставки за корупционни практики.

Правилно бяха въведени технически средства за контрол по време на изпита, но практиката показва, че след известно време този контрол може да бъде преодолян, затова той не дава достатъчни гаранции за нормалното провеждане на изпита.

Европейската практика е този изпит да не се извършва от държавата. По този начин тя се облекчава административно, корупцията намалява съществено, а държавата печели.   

-Не пресконференция неотдавна споменахте, че хората често се обаждат за оказване на пътна помощ не на вас, а на телефон 112.

 -Да, така е. Телефон 112 е регламентиран за търсене на медицинска помощ, за уведомяване за кражби, за спешни случаи – например при катастрофа, но за да се извика пътна полиция, а не автомобил на „Пътна помощ“. Телефоните на СБА са 146 без код за цялата страна за мобилен телефон, а за София – 02/91146. На тях трябва да се звъни, ако е необходима пътна помощ. Хората могат да научат цените за пътна помощ. Трябва да знаят, че СБА не взима пари за обратната посока, но най-изгодно е да си член или абонат, защото тогава пътната помощ е безплатна.

-Сред най-честите жертви при ПТП са уязвимите участници в пътното движение - пешеходци и велосипедисти. По отношение на тяхното поведение провеждате ли някаква по-специална политика?

 -СБА обучава деца от 9- до 14-годишна възраст на правилата за движение по пътищата. Това става чрез комплекси от програми, които сме съхранили и развили по линия на Световната автомобилна асоциация. Обучението протича за два дни и се осъществява съвместно с „КАТ-Пътна полиция“, Българския червен кръст и Националния дворец на децата, които работят и по училищата.

В България има 35 клуба (към общините и СБА), където по гореспоменатите програми обучаваме децата на правилата за движение чрез решаване на листовки, ребуси и задачи, на майсторско управление на велосипед при специални условия, на елементи от долекарска помощ, на майсторско управление на велосипед в реални градски условия и т.н. По този начин децата се подготвят отрано за бъдещото си участие в пътното движение като пешеходци, водачи на МПС, велосипедисти или мотористи.

-А вие, г-н Янакиев, за какъв Съюз на българските автомобилисти мечтаете?

-Моите усилия се подкрепят от много хора не само тук, в централата на СБА, но и в цялата страна, защото сам човек не би могъл да свърши такава огромна работа. Това ми дава необходимата увереност и ми вдъхва вяра в бъдещето на организацията.  Сравняваме си часовника с други подобни клубове от Европа и се стараем да работим с техните стандарти, критерии и правила. Правим много неща, но все още сме в дълг на българските автомобилисти.

Разговора водиха

Петър Андасаров,

Славимир Генчев

 



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки