КФН усилено разработва поднормативната база на застрахователния бизнес

26 Януари 2006 г.,zastrahovatel.com
Според нова методика за определяне на обхвата сме постигнали европейските норми

Още в началото на 2006 г. Комисията за финансов надзор започна работа по поднормативната база, като вече са подготвени промените в три от наредбите, касаещи застрахователния бизнес, и една – пенсионносигурителния. Това стана ясно на първата за годината пресконференция на КФН, в която взе участие проф. Милчо Стоименов – член и говорител на комисията. Това са: проект на Наредба за документите, за реда на тяхното съставяне и за информиране при настъпване на застрахователни събития, свързани с моторните превозни средства; проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 21 за собствените средства и границата на платежоспособност на застрахователните и здравноосигурителните дружества; проект на Наредба за реда и методиката за образуване на техническите резерви от застрахователите и на здравноосигурителните резерви; и проект на Наредба за изменение на Наредба № 3 от 24.09.2003 г. за реда и начина за промяна на участие и за прехвърляне на натрупаните средства на осигурено лице от един фонд за допълнително пенсионно осигуряване в друг съответен фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество.

Първата наредба ще замени Наредба №1-167 на МВР и Министерството на финансите. С протоколно решение на правителството от 1 декември 2005 г. беше предвидена промяна в методиката за определяне на обхвата на застраховката “Гражданска отговорност”. Приемането на новия проект на наредбата е свързано с влизането в сила на Кодекса за застраховането. Наредбата следва да бъде приета съвместно от министъра на вътрешните работи и КФН. Тя е изготвена на основа на Наредба № І – 167 от 24.10.2002 г. на МВР и МФ и урежда условията и реда за взаимодействие между МВР, застрахователите и КФН.

Новата наредба предвижда ДНСП-МВР и КФН да обменят помежду си следната информация: до 20-о число всеки месец ДНСП трябва да уведомява комисията за броя на регистрираните ПТП в България (общо и по региони) и броя на ПТП с виновно участие на водач без застраховка. От своя страна КФН до 20-то число всеки месец ще предоставя на ДНПС информация за МПС със сключена застраховка и за броя на изплатените от Гаранционния фонд щети, причинени от водачи без застраховка. Чрез съпоставка на данните по съответна формула ежемесечно ще бъде установяван процентът на обхвата на застраховката. Формулата е: от общия брой регистрирани ПТП се изважда общият брой регистрирани ПТП с участие на МПС без застраховка, а разликата се дели отново на общия брой ПТП. Например в периода 2000-2004 г. са станали 83855 ПТП, в които участници са били и 2676 МПС без застраховка. Лесно може да се пресметне, че към днешна дата по тази формула обхватът на застраховката “Гражданска отговорност” е 96.8 на сто, което напълно покрива изискванията на ЕС. След като бъде съгласувана с всички заинтересовани страни и получи одобрението на Европейската комисия, методиката ще влезе в сила.

Друга промяна в наредбата гласи, че “при посещения на ПТП органите на “Пътна полиция” проверяват застрахователните полици по застраховката “Гражданска отговорност” на МПС и установяват кои са техните застрахователи. В десетдневен срок от датата на посещението на ПТП ръководителят на съответното поделение на МВР, разследвало произшествието, изпраща екземпляр от протокола на застрахователя на виновния водач с писмо и обратна разписка”.

Приет е на първо четене и проект на Наредба за реда и методиката за образуване на техническите резерви от застрахователите и на здравноосигурителните резерви.

С предлагания проект се обезсилва Наредбата за реда и методиката за образуване на застрахователните и здравноосигурителните резерви (приета от Министерския съвет с постановление № 13 от 24.01.2003 г.; ДВ, бр. 10 от 04.02.2003 г.), като същевременно проектът привежда изискванията за техническите резерви съобразно духа и концепцията, заложени в Кодекса за застраховането. Премахват се част от различните одобрения на параметрите при формирането на техническите резерви; променят се и определени ограничения, свързани с формирането и разпореждането със запасния фонд; премахва се задължението за разпределяне най-малко 90 на сто от реализирания доход от инвестиции по партидите на животозастрахованите лица (разпределението на дохода ще се основава на индивидуалните политики на застрахователните и здравноосигурителните дружества на пазарен принцип); определя се максималният размер на техническата лихва по видове застраховки на 3.5 на сто. Проектът е изпратен за съгласуване на Асоциацията на българските застрахователи, на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и на Българското актюерско дружество.

КФН прие на първо четене и проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 21 за собствените средства и границата на платежоспособност на застрахователите и на здравноосигурителните дружества. С проектонаредбата напълно се транспонират европейските директиви по отношение на изискванията за границата на платежоспособност на застрахователите в нашето законодателство.

Проектът на наредбата е изпратен за съгласуване на Асоциацията на българските застрахователи и на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване.

Разгледан е и проект за изменение и допълнение на Наредба №3 за реда и начина на промяна на участието и за прехвърляне на натрупаните средства на осигурено лице от един фонд за допълнително пенсионно осигуряване в друг съответен фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество. Тук промяната е само една: “Националният осигурителен институт” се заменя с “Националната агенция за приходите”. Измененията в наредбата произтичат от влизането в сила на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и преминаването на функциите по събиране и разпределяне на вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване от Националния осигурителен институт към Националната агенция за приходите.

В наредбата са променени текстовете, свързани със задължения на НОИ по приемане на заявленията за промяна на участие от един фонд за задължително пенсионно осигуряване в друг съответен фонд и последващото превеждане на осигурителни вноски във връзка с промененото участие, които се поемат от Националната агенция за приходите.

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки