Изпълнителен Директор и Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Маркирането на коли ще остане, забраната ще е само за стикерите
13 Май 2011 г.,zastrahovatel.com
в-к „Дневник”
Маркирането на автомобили при сключване на застраховка "Автокаско" ще остане, но ще бъдат премахнати стикерите по стъклата. Това в крайна сметка предвиждат промените в Кодекса за застраховането, които преди дни бяха приети от правителството и вече са внесени в парламента. Там те могат да бъдат изменяни от депутатите, преди окончателно да влязат в сила.Повече от година вътрешният министър Цветан Цветанов настоява маркирането да бъде забранено, защото по неговите думи то е свързано с престъпни групи. От няколко месеца насам обаче Цветанов говори за забрана на стикерите, които указват, че даден автомобил е маркиран и застрахован при определена компания.
В крайна сметка миналата седмица министрите приеха проекта, подготвен от МВР с аргумента, че се премахват стикерите, които са "белег и възможност на криминалните структури да се ориентират в противозаконното отнемане на моторни превозни средства" по думите на Цветанов. Проектът изрично забранява поставянето на знаци, белези и други индикации на видими места по автомобилите, но не и маркирането, което представлява издълбаване с абразив на миниатюрни поредици от числа върху части от автомобила.
Само някои от тези маркировки – върху фаровете и стъклата например, могат да се видят с просто око, обясни собственикът на най-голямата маркираща фирма "Кеит" Живко Желев. Освен това текстовете за промени в кодекса изрично изключват от забраната за поставяне на знаци именно "механично нанесени символи или микрогравировка".
Това означава, че клиентите на застрахователи, изискващи маркиране, ще продължат да плащат допълнително 40-60 лв. за първоначално отбелязване на код върху тях и наполовина по-малко всяка година, когато подновяват полицата си "Каско".
Живко Желев заяви, че очаква забраната за стикерите да не бъде приета и те да се запазят заедно с маркирането. Той не отговори каква технология може да въведе "Кеит", ако лепенките отпаднат.
При обсъждането на забраната представители на бранша предупредиха, че е възможно да се стигне до махане само на стикерите, но това няма да затрудни разпознаването на маркираните автомобили, което ще бъде въпрос само на по-различна технология. Например един автомобил се маркира, но вместо лепенка на стъклото на скрито място му се поставя чип. Той се разпознава с устройство и дава информация къде е сключена застраховката "Каско".
"Единственото добро за нас от маркирането е, когато има кражба на автомобили да ги проследяваме. Имали сме случаи така да намираме откраднати коли", коментира Недялко Чандъров, главен изпълнителен директор на ДЗИ.
"Дори да се забрани маркирането или стикерите, няма да има голям ефект, който иска да заобикаля закона, ще измисли нещо друго", коментира Асен Христов, председател на надзорния съвет на "Еврохолд България", основния акционер в "Евроинс". Според него е по-добре да се събира данък от всяко маркиране – това, от една страна, ще го оскъпи, от друга – държавата ще извлече пряка полза от него.
При обсъждането на проекта в Министерския съвет премиерът Бойко Борисов заявява, че преди години правителството на Иван Костов "обясняваше, че е свалило лепенките от автомобилите на СИК и ВИС, а всъщност самите компании минаха на по-високо технологично ниво, като започнаха да си маркират стъклата".
От стенограмата на заседанието става ясно, че според премиера така обществото само е било заблудено, а с решението си сега нещата ще бъдат приведени, "както е в цивилизованите страни".
На няколко пъти при обсъждането на евентуална забрана председателят на Асоциацията на българските застрахователи Орлин Пенев, заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев и шефът на "Булстрад" Румен Янчев посочиха, че маркирането не пази колата от кражба.
|
Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Застрахователни продукти
Вестник “Застраховател прес”
Архивни статии
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "История на застрахователната теория и подготовката на кадри "
Христо Драганов, "Кратка история на застраховането в България"
Илеана Стоянова, |