Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Председател на Контролен Съвет
Мъж катастрофирал на околовръстното в мъглива вечер. За щастие нито той, нито колата пострадали тежко. Човекът се обадил на КАТ, които преценили, че в този случай няма нужда да идват на място. Когато отишъл при застрахователя обаче, той отказал да плати щетата. Мотивът - съмнение за шофиране след употреба на алкохол, когато обикновено полицата Каско не важи. Това е един от случаите, когато въпреки автозастраховката може да останете без обезщетение. Защото КАТ нямат задължение да ходят на всяка лека катастрофа, сочат наблюденията на асоциациите за защита на застраховани.Заради съмнение за алкохол не получила обезщетение и жена, която катастрофирала сама на магистралата.
Получила сърдечен пристъп и се ударила в билборд
Дошла "Бърза помощ" и полицаят поръчал на лекарите да й вземат кръвна проба.
Откарали я в спешния център на голяма софийска болница и след като се почувствала по-добре, отишла да уведоми застрахователя. Той поискал резултата от кръвната проба за алкохол и жената сигурна, че има такава, я потърсила в болницата. Оттам обаче признали, че забравили да я направят.
На жалбата й отговорили , че нямат такова задължение и трябва да потърси същия катаджия, който е бил на катастрофата, и с неговия дрегер да се направи алкохолната проба. Въпреки че грешката не била на жената, застрахователят не й плати обезщетението. Най-често обаче се отказва когато колата е изгоряла при умишлен, обобщи Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи. Този риск обикновено не бил сред изключените в общите условия на застраховката, но след настъпването на събитието повечето дружества отказвали да го плащат. Вероятната причина е съмнение у застра-хователя, че може да става дума за измама. Дружества отказват плащане и при случаи на кражба на колата, сочат наблюденията на адвокат Георги Вълков, председател на Асоциацията за защита на застраховани и пострадали при ПТП. Обяснението често било, че има несъответствие между фактите и обстоятелствата, заявени от шофьора при кражбата, с действителните, установени при огледа и експертизата.
Подобни казуси, когато става дума за големи суми, се решават в съда, обобщава Вълков. Често обаче щетите били за ниски суми и при отказ хората нямали мотив да губят време и нерви да спорят с дружеството. Четете повече във вестника!
|
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 "Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. |