Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Заместник председател
“Ние сме изправени пред най-важния момент в съвременната история – новата азиатска икономическа сила”. Това заяви директорът на университета в Харвард Лоренс Съмър на 36-ия Световен икономически форум в швейцарския курорт Давос. Според него това, което се случва в Индия и Китай, а именно интегрирането на 4/5 от най-бедните хора в света с 1/5 от най-богатите е едно от трите най-важни събития за последното хилядолетие, като по думите му другите две са Ренесансът и индустриалната революция.
Опасявам се, че имаме прекалено големи надежди и прекалено малки страхове, предупреди Съмър водещите лидери и магнати, присъстващи в швейцарския курорт.
За много бизнесмени, участващи във форума “спасяването” на Запада от Китай и Индия е основният въпрос, пред който е поставено глобалното общество. Огромен проблем е това, че Китай и Индия са внедрили в световния пазар неочаквана милионна евтина работна ръка, особено в момент, когато съвременните технологии омаловажават географското местоположение.
В същото време китайският президент Ху Дзитао обяви на форума, че “икономическият гигант не е приключил с растежа си”. Той отбеляза амбициозната си цел да удвои доходите за страната си до 2010 г.
Междувременно шефът на китайското Държавно управление по статистика Ли Дешуй обяви на специална пресконференция, че икономическият ръст на страната за 2005 г. е нараснал с 9.9%. Брутният вътрешен продукт за миналата година достига 18.23 трлн. юана (2.26 трлн. долара), което представлява ръст с 1/6 спрямо предходната 2004 г. Това прави Китай шеста икономическа сила в света, изпреварващ Италия.
Анализирайки тенденциите в развитието на глобалната икономика, участниците във форума обърнаха специално внимание на основните заплахи, които застрашават техния растеж, а именно тероризмът, природните катастофи и епидемиите. Експертите на Свтовния икономически форум отбелязаха, че и през следващите години тероризмът няма да бъде изкоренен бързо и според техните прогнози през 2006 г. “светът ще пострада от няколко неголеми терористични нападения”. В представения на годишното заседание доклад за рисковете, които могат да доведат до особено тежки последствия за човечеството, се посочват вероятността от рязко покачване на цените на петрола, грипните епидемии и природните катастрофи.
|
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 "Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски, "Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , |