Член на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Необходим е ефективен контрол, а не само еднократно плащане на премията
- От 18 юли 2011 г. влезе в сила издаването единствено на електронни полици по „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Каква е готовността на вашата компания да се справи с това предизвикателство?
- Създали сме необходимата организация и още от 06.06.2011 г. стартирахме издаването на полици през ЕИСОУКР.
- Какво ви затруднява най-много в издаването на електронните полици в момента?
- Затрудненията са свързани с това, че част от по-малките посредници, предимно агенти, не са технически обезпечени – не разполагат с компютър и достъп до интернет, и сключването на застраховките е възможно да се извършва само в офис на компанията. Жителите на малките населени места, в които няма офис на застраховател или посредник, ще са най-затруднени при сключване на застраховката.
- Достатъчно стабилна ли е вече връзката на вашата информационна система с информационната система на Гаранционния фонд, за да гарантира 100% издаване на електронните полици в реално време?
- Изминал е съвсем кратък период за тестване на системата в реални условия. Реална преценка може да се направи, когато всички застрахователи започнат да издават полиците през ЕИСОУКР през най-натоварения период в годината, който е от ноември до януари.
- Как виждате прилагането на практика на подготвяната от Комисията за финансов надзор уеднаквена система „бонус-малус” при определяне цената на задължителната автомобилна застраховка?
- Все още няма изготвена методика за прилагане на „бонус-малус” системата, няма приети критерии, така че не можем да преценим как ще се прилага на практика.
- Кога е реалистично да се очаква да започне прилагането й във вашата компания?
-Това зависи от КФН, която трябва да приеме методиката за определяне на бонус-малус коефициента, който ще е еднакъв и задължителен за всички застрахователни компании.
- Смятате ли, че е добре за пазара да се отмени разсроченото плащане на „Гражданска отговорност“ на автомобилистите? До какво би довело то?
- Без съмнение част от клиентите – и граждани, и фирми, особено тези с по-голям автопарк, ще бъдат затруднени да плащат премията изцяло. Ако бъде отменено разсроченото плащане, вероятно ще се развие вторичен кредитен пазар.
- Връщането на еднократното плащане на премията по задължителната автомобилна застраховка ще увеличи ли обхвата й, така че България да изпълни изискванията на Съвета на бюрата?
- Еднократно плащане имаше при условията на държавен монопол, когато застрахователните премии се събираха от данъчните органи. В по-новото законодателство не е имало такова ограничение. Факт е, че голяма част от разсрочените полици се прекратяват поради неплащане на следваща вноска и това има за резултат намаление на обхвата.
- Няма ли тази мярка да има обратния ефект?
- Има вероятност част от клиентите да нямат възможност да платят еднократно цената на застраховката, най-вече фирмите с голям автопарк, като сред тях са и автомобилите с най-високи единични премии – товарни автомобили, влекачи, автобуси. От друга страна, това са клиентите, които подлежат на систематичен контрол от различни органи във връзка с дейността си и са заинтересовани да са изрядни пред закона. По-скоро очаквам да се увеличат нарушенията от физически лица. Еднократното плащане ще има ефект само ако се съчетае с ефективен контрол и по-строги санкции от страна на КАТ.
- Как бихте коментирали друга от промените в Кодекса за застраховане - изискването брокерите да поддържат като собствени средства 4% от общия размер на застрахователните премии? Какъв ще бъде ефектът от въвеждането на тази задължителна регулация и как ще се отрази това върху вашия бизнес?
- В законопроекта, внесен в Народното събрание, това изискване е отпаднало. Това е една от възможните гаранции съгласно Европейската директива за застрахователното посредничество, но самата директива дава възможност на националните законодателства да приемат един или няколко от изброените в нея варианти на гаранции. Според мен акцентът в регулирането трябва да бъде върху професионалните качества на посредника, което е най-добрата гаранция за защитата на интересите на потребителите.
Йоанна Стефанова и Илеана Стоянова
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 "Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева, |