в-к “Дневник”

31 Януари 2006 г.,zastrahovatel.com
На страниците на вестник “Дневник” от 30 януари 2006 г. е публикувана статия със заглавие “Банките внасят общо 101 млн. лв. данъци за 2005 г.” и подзаглавие “Това представлява 10% от очакваните приходи в бюджета от фирми”. Авторът Борислав Йорданов съобщава, че...

На страниците на вестник “Дневник” от 30 януари 2006 г. е публикувана статия със заглавие “Банките внасят общо 101 млн. лв. данъци за 2005 г.” и подзаглавие “Това представлява 10% от очакваните приходи в бюджета от фирми”. Авторът Борислав Йорданов съобщава, че по данни на БНБ през изминалата година банковата система у нас е платила 101 млн. лв. данъци. Тази сума е сред най-високите, които са постъпвали в държавния бюджет през последните пет години. Внесеният данък представлява 10% от очакваните постъпления от фирми и 78% от прогнозираните данъци от финансови институции. За 2006 г. се очакват 1.05 млрд. лв. приходи от корпоративното облагане, в това число 130 млн. лв. от финансови институции.

Според автора на статията най-много постъпления в държавния бюджет от платените от банките данъци е имало през 2002 г., когато те са платили 123.5 млн. лв. за предходната 2001 г. За същата 2002 г. обаче са събрани най-малко пари – 81 млн.лв.

Данните на БНБ сочат, че през изминалата година банките в България са отчели рекордна печалба за последните пет години в размер на 584.2 млн. лв. Увеличаването на печалбата на банките през последните години е абсолютно нормално явление, като се има предвид, че бизнесът в сектора е нараснал с пъти от 2001 г. насам.

Традиционно най-много данъци са платили банките от първа група според класификацията на БНБ, където са “Булбанк”, “Обединена българска банка”, “Ейч Ви Би банк Биохим”, “Райфайзенбанк”, “Пощенска банка” и др. Тези банки внасят в държавния бюджет данъци на обща стойност 84 млн. лв., което представлява 84% от всички платени задължения на финансовите институции за 2005 г. Тези банки съответно отчитат и най-голяма печалба – 475.7 млн. лв., което представлява малко над 81% от общата печалба на банковата ни система.

Във втората група влизат малките и средни банки у нас, които са “Хебросбанк”, “Централна кооперативна банка”, “Инвестбанк” и други. Тази група отчита печалба към 31 декември 2005 г. от 87.8 млн. лв., което е 15% от общия резултат в сектора. Внесените данъци от тази банкова група са на стойност 13 млн. лв.

Най-малка печалба и съответно най-малко данъци внасят клоновете на чужди финансови институции, които се намират в трета банкова група. Тяхната печалба за миналата година възлиза на 20 млн. лв., а платените от тях данъци са в размер на 3.8 млн. лв.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,