Национално бюро на Българските автомобилни застрахователи
член на УС
Основни акценти в проекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване
Предложените промени доразвиват регламентацията на допълнителното пенсионно осигуряване, с което се цели усъвършенстване на уредбата на инвестициите на пенсионните фондове, оптимизиране на събираните от пенсионните дружества такси и удръжки, както и подобряване на организацията на дейността на дружествата.
1. Намаляване на събираните от пенсионноосигурителните дружества такси и удръжки.
Структурата и размерите на установените с КСО такси и удръжки, събирани от пенсионноосигурителните дружества, влияят съществено върху натрупванията в индивидуалните партиди на осигурените лица в задължителните пенсионни фондове. Съгласно направените разчети, отчисляваната инвестиционна такса в размер на 1 на сто годишно от нетните активи на задължителните пенсионни фондове ще редуцира натрупаните средства по партидите на лицата с около 15 %, а таксата от всяка вноска – с 5 %, или партидата ще намалее с една пета от събираните такси и удръжки, което ще се отрази и върху размера на бъдещите пенсии на лицата, осигурени във втория стълб на пенсионната ни система. Поради това в проекта се предлага тяхното постепенно намаляване, без да се засяга финансовата стабилност на пенсионноосигурителните дружества. Предвижданото намаление на инвестиционната такса е:
за 2011 г. – до 1 на сто годишно;
за 2012 г. – до 0,9 на сто годишно;
за 2013 г. – до 0,8 на сто годишно;
за 2014 г. – до 0,7 на сто годишно;
за 2015 г. – до 0,6 на сто годишно;
от 2016 г. – до 0,5 на сто годишно.
Поради увеличаването на осигурителната вноска за универсалните фондове от 2017 г., се предлага стъпаловидно годишно намаляване на удръжката от всяка вноска:
5 на сто - до 2017 г.;
4 на сто - за 2017 г.;
3 на сто - за 2018 г.;
2.5 на сто - от 2019 г.
Предвижда се отпадане на таксата за прехвърляне от един в друг съответен пенсионен фонд, която до сега се удържаше от индивидуалните партиди на лицата, както и на някои допълнителни такси, събирани от лицата при осигуряването им в доброволните пенсионни фондове.
2. Усъвършенстване на инвестиционните регулации
3. Договор с осигурителен посредник
Уреждат се по-детайлно изискванията към осигурителните посредници и техните функции, както и задълженията на пенсионноосигурителното дружество, свързани с дейността на тези лица.
4. Системи за вътрешен контрол, служба за вътрешен одит, инвестиционно звено и звено за управление на рисковете
Измененията предвиждат промени в уредбата на вътрешния контрол, целящи да гарантират, че дейността по допълнително пенсионно осигуряване ще се осъществява в съответствие със законовите изисквания и с интересите на осигурените лица. Регламентират се функциите на службата за вътрешен одит. Въвежда се задължение за създаване на инвестиционно звено и на звено за управление на рисковете, като се определят техните правомощия и изискванията към дейността им.
5. Изисквания за предоставяне на информация на осигурените лица
Измененията предвиждат задължение за пенсионноосигурителното дружество при сключване на договор с осигуреното лице да му предостави актуална писмена информация относно основните характеристики на фонда и реда за подаване на заявление за участие или за промяна на участие. Това ще позволи на осигурените лица да вземат информирано решение при избора или промяната на пенсионен фонд. Въвежда се изискване за информиране на осигурените лица чрез рекламните и информационни материали за фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, че при управлението на активите на фонда не се гарантира положителна доходност и запазване в пълен размер на внесените по индивидуалните партиди средства.
6. Облекчаване на промяната на участие в пенсионен фонд
С предложените промени се облекчава режимът на промяна на участието и прехвърляне на средства на осигурените лица от един в друг съответен фонд за допълнително пенсионно осигуряване.
7. Промяна в механизма за определяне на минималната доходност
Удължава се периодът, на база на който се определя минималната доходност, която трябва да се постига от задължителните пенсионни фондове - от 24-месечен на 60-месечен, с цел постигане на по-голямо съответствие с инвестиционния хоризонт на осигурените в пенсионните фондове лица. Променя се и честотата на определяне и обявяване на минималната доходност – към края на всяко шестмесечие, а не както досега – на всяко тримесечие.
1. 8. Отговорност за нарушения на нормативната уредба
В законопроекта се предлага диференциране на размера на глобите и имуществените санкции за нарушение на разпоредбите на част втора от КСО според тежестта на нарушенията, което дава възможност на административно наказващия орган да определя по-справедливо наказание.
9. Въвеждане на необходимите определения на използваните понятия и прецизиране на някои от съществуващите дефиниции.
Преработени са определенията за «свързани лица» и «контрол», като те са приведени в синхрон с дефинициите, възприети в другите актове от небанковия финансов сектор, като Кодекса за застраховането и Закона за допълнителния надзор върху финансовите конгломерати, при отчитане на спецификите на регулираните с Кодекса за социално осигуряване обществени отношения.
|
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , "История на застрахователната теория и подготовката на кадри "
Христо Драганов, "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. |