Комисията за финансов надзор стартира важен административен проект

10 Февруари 2006 г.,zastrahovatel.com
Радвам се, че имам удоволствието в качеството си на председател на Комисията за финансов надзор да ви приветствам по повод официалното откриване на проекта “Укрепване на административния капацитет на КФН за прилагане на законодателството на ЕС в областта на ценните книжа, пенсионното осигуряване и застраховането” по Национална програма ФАР`2004. С тези думи г-н Апостол Апостолов откри форума, на който присъстваха експерти и служители от КФН, представители на браншови организации от небанковия сектор, журналисти, гости. Проектът бе представен на 23 януари 2006 г. в Бизнес и информационен център на Българската търговско-промишлена палата в София.

След като припомни накратко развитието на надзорните институции в небанковия сектор през последните години у нас, г-н Апостолов изтъкна, че в сегашния си вид Комисията за финансов надзор функционира от три години. Още тогава възникна един основен въпрос: при положение, че страната ни се стреми към членство в ЕС, доколко бихме могли да се възползваме от опита на европейските надзорни регулатори за подобряване на надзорния капацитет на нашата комисия? През месец май 2003 г. стартирахме процедура за включване към този проект, а в края на 2004 г. вече сключихме договор с партньорите си от Полша, каза г-н Апостолов. Той изрази дълбока благодарност на Европейската комисия в лицето на нейните представители за България за възможността и шанса чрез Програма ФАР КФН да се възползва от опита на страните членки на ЕС при въвеждането на европейските практики и директиви в своята дейност.

Очевидно е, че сме извървели много път, но и много път ни предстои, докато постигнем необходимото ниво, което да съответства на очакванията на бизнеса и на обществото като цяло за осигуряване на надежден надзор и на по-лека система за развитие на бизнеса от страна на всички участници на пазара, обобщи г-н Апостолов.

Участие в презентацията на проекта взеха Руд Ван Енкпредставител на Европейската комисия за България и ръководител на направление „Програма ФАР/ИСПА”, Нина Колчакова - ръководител на проекта от българска страна, проф. Ян Монкиевичпредседател на Комисията за застрахователен и пенсионен надзор на Полша (KNUiFE), Смилена Костова - отговорник за проекти към отдел “Сътрудничество” в посолството на Кралство Испания, която представи испанския партньор в проекта - Генералната дирекция за застраховане и пенсионни фондове на Испания (DGSFP), Павел Пелц – заместник-председател на Комисията за ценни книжа и борси на Полша (KPWiG), и Славомир Солаж - консултант по проекта.

Това, което прави проекта по-специален, може да бъде разделено на три групи: първо, той е свързан директно със законодателството на ЕС и хармонизирането на българското законодателство с европейското; второ, има дълъг период на изпълнение – 22 месеца; трето, в него се включват държавни служители от Полша и Испания. Тази комбинация – фокусът върху европейското законодателство и мобилизирането на ключови експерти от съответната област – спечели на проекта възможно най-добрата репутация. Сигурен съм, че след 22 месеца ще можем да проведем такава церемония по закриването му, която ще потвърди тази репутация, каза в приветствието си към участниците във форума г-н Руд ван Енк.

Г-жа Колчакова запозна присъстващите с Работния план на проекта, който се състои от четири компонента. На първо място - изготвяне на Стратегия за интегриран надзор и изграждане на административната инфраструктура. Очакванията са да бъде постигната структурна стратегия за дългосрочно развитие на КФН като регулатор на небанковия финансов пазар; като надзорна институция на небанковия финансов пазар; като надзорна институция на участниците на пазара; като институция на държавната администрация; като финансов информационен пул и анализатор; като част от международната мрежа от надзорни органи.

Вторият компонент се отнася до по-нататъшното развитие на нормативната база, третият – до въвеждането на най-добрите практики на ЕС в небанковия финансов надзор и обучение, а четвъртият – до подобряването на международното сътрудничество.

Общата цел на проекта е българският небанков сектор да се подготви за присъединяването към Единния европейски пазар на финансовите услуги, а главната задача – да осигури стабилна и ефективна надзорна и регулаторна рамка за оперирането на небанковия финансов сектор, съответстваща на стандартите на ЕС.

Проф. Монкиевич представи подробно целите и функциите на застрахователния и осигурителния надзор в Полша и неговата структура и дейности (вж. интервюто с г-н Монкиевич). Представена бе и испанската Генерална дирекция по застраховане и пенсионни фондове, както и полската Комисия за ценни книжа и борси.

Целите и функциите на Генералната дирекция по застраховане и пенсионни фондове на Испания осъществява надзор върху частното застраховане, презастраховането и пенсионните фондове. Основните й функции покриват: защита на застраховани лица и членове на пенсионни фондове; контрол върху достъпа до застрахователния сектор и упражняването на застрахователна дейност; контрол върху стопански операции и застрахователно посредничество; изготвяне и анализиране на проекти на нормативни актове.

Защитата на интересите и правата на потребителите, както и разпространяването на публична информация, са също много важни аспекти от дейността на Генералната дирекция.

През 2004 г. 391 застрахователни дружества са оперирали на испанския застрахователен пазар. 240 от тях са били публични дружества (62 животозастрахователни, 146 общозастрахователни, 32 от смесен тип), 45 взаимни фонда (5 животозастрахователни, 34 общозастрахователни, 6 от смесен тип), 63 социални взаимни фонда, 2 презастрахователни компании и 41 чуждестранни клонове.

Събраните премии за същия период възлизат на 41,5 млрд. евро (17,7 млрд. в животозастраховането и 23,7 млрд. в общото застраховане). Най-значителната част от пазара на общото застраховане е автомобилната застраховка “Гражданска отговорност”, премиите от която са достигнали 10,5 млрд. евро.

По отношение на структурата на пенсионните фондове в Испания през 2004 г. 130 мениджъри са управлявали 1074 пенсионни плана. В пенсионните фондове са се осигурявали 7 млн. 360 хил. членове. Водеща е ролята на индивидуалните пенсионни фондове (6 млн. 665 хил. членове, или 90,6 на сто), докато професионалните пенсионни фондове имат 697 хил. членове, или само 9,4 на сто от пазара.

През същата година активите на пенсионните фондове възлизат на 55,8 млрд. евро (в индивидуалните пенсионни фондове – 32,2 млрд., а в професионалните – 23,6 млрд.). По отношение на приходите през 2004 г. е отчетено, че индивидуалните пенсионни фондове са натрупали 5,53 млрд. евро (около 25 на сто повече в сравнение с 2003 г.), а професионалните пенсионни фондове – 1,53 млрд. евро (с около 54 на сто по-малко от предходната година).

В Испания работят 152 000 застрахователни агенти. Броят на брокерите е значително по-малък – 1300. Същевременно застрахователна дейност на испанския пазар развиват около 2000 брокерски къщи. Броят на другите автономни компании доближава 1600.

В каре

Укрепване на административния капацитет на Комисията за финансов надзор за прилагане на законодателството на ЕС в областта на ценните книжа, пенсионното осигуряване и застраховането е туининг проект, който Комисията за финансов надзор ще реализира заедно с Полската Комисия за застрахователен и пенсионен надзор. Проектът се финансира от Европейската комисия в рамките на Финансовия меморандум по Националната програма ФАР за България за 2004 г. Програма ФАР отпуска 1 299 919 евро за проекта, а националното съфинансиране е 42 980 евро.

Полската Комисия за застрахователен и пенсионен надзор от своя страна е привлякла като партньори Полската Комисия по ценните книжа и Испанската Генерална дирекция за застрахователен и пенсионен надзор. Проектът стартира на 1 декември 2005 г., като неговата продължителност е 22 месеца.

Целта му е изграждане на стабилна правна рамка и по-ефективен надзор над небанковия финансов сектор на нивото на стандартите на ЕС.

Основен акцент в работния план на проекта е поставен върху изпълнението на съвместни дейности, целящи хармонизирането на българското законодателство в областта на ценните книжа, пенсионния и застрахователния надзор с правото на ЕС. По време на изпълнението на проекта основно вниманието ще се насочи към: разработване на стратегии за интегриран надзор и управление на човешките ресурси на Комисията за финансов надзор (КФН); хармонизиране на българското законодателство със законодателството на ЕК в сферата на ценните книжа, застраховането и пенсионните фондове; осигуряване на необходимите механизми на КФН за разработване, въвеждане и прилагане на политика за развитието на финансовия небанков сектор в съответствие със стандартите на ЕС; придобиване от персонала на КФН на знания и умения за изработването и въвеждането на законодателство в областта на финансовите пазари, което да съответства на това на ЕС, и прилагането на най-добри практики; развитие на административния капацитет на КФН за активно участие в работата на международните организации на надзорните институции; изграждане на подходящи механизми за обмен на информация и подпомагане на надзорните институции в страните членки на ЕС; повишаване на осведоменост за необходимостта от промени в пазара, които са резултат от процеса на присъединяване към ЕС.

Славимир Генчев



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки