Главен Изпълнителен Директор и Председател на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 25.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
КФН прие проект на Наредба за задължителното застраховане
В чл. 4 от Раздел II (задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите) се предвижда собствениците на моторни превозни средства (МПС), регистрирани в България, да сключват задължителна застраховка "Гражданска отговорност" при възникване на застрахователен интерес. Не съществува застрахователен интерес за периода, в който МПС е било спряно от движение по установения ред. Застраховка от името или в полза на собственика може да сключи всяко трето лице.
Предвижда се още водачите на МПС, които обичайно се намират на територията на трета държава и нямат застраховка „Гражданска отговорност”, валидна за България, когато навлизат на наша територия, да бъдат длъжни да сключат гранична застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите на граничния пункт.
Важно изискване е при разсрочване на застрахователната премия в полицата да се записва датата на падежа и точният размер на всяка разсрочена вноска.
В случаите на придобиване, внос или пускане в движение на временно спряно от движение МПС, застраховката се сключва преди регистрацията от компетентните органи на МВР. В такъв случай в полицата се вписва само номерът на рамата на МПС. След получаване на регистрационен номер, застрахованият е длъжен да го обяви писмено пред застрахователя.
При промяна на собствеността на МПС застраховката не се прекратява. Прехвърлителят е длъжен да предаде на приобретателя всички документи, удостоверяващи нейното сключване. Прехвърлителят и приобретателят са длъжни в седемдневен срок да уведомят писмено застрахователя за прехвърлянето. Приобретателят е солидарно отговорен за неплатената част от премията до прехвърлянето. Застрахователят има право да иска премията от прехвърлителя, докато не бъде уведомен за прехвърлянето. Застрахователят има право да преизчисли застрахователната премия в седемдневен срок от уведомяването по ал. 1, като уведоми за това приобретателя в тридневен срок. В случай на несъгласие с преизчислената премия, приобретателят има право да прекрати договора в седемдневен срок от получаване на уведомлението за промяната в премията. В срока по ал. 1 приобретателят може едностранно да прекрати договора и без да посочва основания.
При предсрочно прекратяване на застрахователния договор по ал. 5 или ал. 6, застрахователят връща частта от премията за неизтеклия срок от договора, намалена с аквизиционните разходи. Частта от премията се връща на приобретателя, освен ако в договора за прехвърляне на МПС не е било предвидено друго.
Застрахователят снабдява лицето, което е сключило задължителната застраховка, със знак, издаден от Гаранционния фонд (ГФ). Знакът съдържа запазената марка на ГФ, уникален номер и датата, на която изтича срокът на застраховката. Образецът и графичната защита на знака се определят от ГФ. При разсрочено плащане на премията знакът удостоверява срока, за който е платена. ГФ поддържа регистър на издадените, унищожените, загубени или откраднати знаци. Застрахователят заплаща заявения от него брой от знака по установената в договора между ГФ и изпълнителя цена. Плащането се извършва по сметка на изпълнителя.
Застрахователят получава от ГФ заявения брой от знака след представянето на документ, удостоверяващ плащането. ГФ отказва изпълнението на заявка на застраховател, който не е платил заявен от него брой от знака. Номерът на изгубен или откраднат знак се обявява за невалиден в един централен всекидневник от застрахователя, който го е предоставил. Застрахователите ежемесечно предоставят на ГФ информация за изгубени, откраднати и унищожени знаци.
В случаите на смяна на регистрационния номер на МПС, но без да се променя собствеността, се издава нов контролен талон. Той се прилага като неразделна част от първоначално издадения контролен талон, на който е зелепен отрязък № 3 от знака, до изтичането на срока на задължителната застраховка. При проверка се представят и двата контролни талона.
При настъпване на застрахователно събитие, при което са причинени вреди на трети лица, застрахованият е длъжен в седемдневен срок писмено да уведоми застрахователя за събитието, както и да изпълни задълженията си по чл. 270 от Кодекса за застраховането. Уведомяването може да се извърши и от увреденото лице.
Настъпването на застрахователно събитие по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" се доказва със съответните документи по Закона за движението по пътищата, Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата и другите подзаконови нормативни актове по неговото прилагане, както и с друг документ, издаден от органите на МВР или на съдебната власт.
Застрахователят е длъжен да приеме и регистрира всяко уведомление за настъпило застрахователно събитие, както и всички документи, удостоверяващи основанието на претенцията и размера на вредата.
Застрахованият е длъжен да уведоми застрахователя за предявен иск към него във връзка с гражданската му отговорност в седемдневен срок преди първото по делото съдебно заседание. Уведомлението съдържа данни за датата, годината и номера на делото, пред кой съд е насрочено, както и размера на иска. Застрахованият е длъжен да поиска привличане на застрахователя в процеса.
Обезщетението по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" се определя и изплаща от застрахователя в 15-дневен срок, след като застрахованият или увредените трети лица са представили всички изискани документи, свързани с установяването на събитието и размера на вредите, но не по-късно от три месеца от датата, когато е била заведена претенцията по застраховката.
Когато не е налице основание за плащане на обезщетение или размерът на обезщетението е по-малък от размера, претендиран от увреденото лице, или основанието и размерът на вредите не са били напълно установени, застрахователят е длъжен да даде писмено мотивирано становище на увреденото лице. Когато няма основание за отказ за плащането, но определени обстоятелства не са били установени, застрахователят е длъжен да ги посочи заедно с доказателствените средства за тяхното установяване.
Според Раздел V (отчитане на застрахователните полици) е предвидено да се създаде Информационен център за отчитане на задължителното застраховане по чл. 249, т. 1 и 2 от Кодекса за застраховането и за предоставяне на възможност на увредените лица да получат обезщетение по застраховките "Гражданска отговорност" на автомобилистите и "Злополука" на пътниците. Информационният център се администрира от Гаранционния фонд.
Информационният център съдържа актуална информация за броя на издадените и действащи застрахователни полици по задължителните застраховки, както и на превозните средства, по повод на които са сключени тези застраховки.
Всеки застраховател, който предлага задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите и/или задължителна застраховка "Злополука" на пътниците в България посредством установяване или при условията на свободата на предоставяне на услуги, представя на Информационния център към ГФ ежеседмично до втория работен ден на следващата седмица справка за действащите застрахователни договори към края на предходната седмица. Справката се представя и в КФН. Тя се предоставя във формата на електронен документ, подписан с универсален електронен подпис, и по електронен път, а при невъзможност - на технически носител. Съдържанието на справката се определя в приложение към наредбата. Форматът на справката се помества на страницата на КФН в Интернет на адрес: www.fsc.bg, в раздел „Документи”, „Форми и образци на документи”.
Информационната системата на центъра се изгражда по начин, който осигурява възможност за изготвяне на справки по всеки един показател, въведен в нея, за произволно избран период от време.
Славимир Тодоров
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , "Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 |