Списание “ПИК” (“Пари, Инвестиции, Капитали”)

11 Февруари 2006 г.,zastrahovatel.com
На страниците на списание “ПИК” е публикувано интервю с д-р Илко Семерджиев със заглавие “Здравноосигурителният пзазар в България трябва да се демонополизира”...

На страниците на списание “ПИК” е публикувано интервю с д-р Илко Семерджиев със заглавие “Здравноосигурителният пзазар в България трябва да се демонополизира”. На страницата се съобщава, че д-р Семерджиев в момента е председател на Съвета на директорите на “ДОМ – Здраве” АД. Бил е първи директор на НЗОК през 1999 г. и министър на здравеопазването в периода 1999-2001 г. Ето и самото интервю:

 

-          Д-р Семерджиев, бихте ли представили накратко дейността на “Доброволна осигурителна мрежа – Здраве” АД?

 

-          “ДОМ – Здраве” АД предоставя всякакви видове медицинска помощ, здравни грижи, лекарства и консумативи за хората, които се нуждаят от профилактика, лечение или хирургични интервенции. Нашите учредители и акционери са хора с много опит в здравеопазването, благодарение на което смея да кажа, че мрежата ни от специалисти е най-висококачествената възможна в България. Няма здравна нужда, която да не можем да покрием в помощ на нашите осигурени.

 

-          Какви здравноосигурителни пакети предлагате и към кого са насочени?

 

-          Предлагаме два здравноосигурителни пакета – “Интегрирана медицинскла помощ и здравни грижи” и “Възстановяване на разходи”. И двата пакета са всеобхватни от гледна точка на зравните услуги, които предоставяме и включват всичко познато в медицинската наука и практика – от профилактика, през извънболничната помощ, болнично лечение и рехабелитация до лекарствата и санитарния транспорт. Първия пакет препоръчваме на хората, които не могат или не желаят сами да се ориентират в здравната система. Заради тях сме създали мрежа от наши координатори, които трасират пътя на пациента и вместо него уговарят час и прием при определен избран лекар, необходимите консултации или изследвания, включително се разплащат в лечебното заведение, така че пациентът да няма никакви грижи от административен или финансов характер. При втория пакет нашите осигурени сами решават къде да се лекуват, плащат си за лечението, а след това идват при нас, за да им осребрим фактурите за направените разходи. Имаме и специални корпоративни здравни планове за работещите във фирми със съответните специфики според производствения и трудовия процес. Смея да кажа, че работодателите, които са ни клиенти вече отчетливо виждат и икономическите ползи от нашите услуги освен чисто здравните ползи за техните работници.

 

-          Какви са предимствата за клиента, сключил договор с “ДОМ – Здраве” АД?

 

-          На първо място, това е индивидуалната грижа към всеки наш осигурен, който се нуждае от медицинска помощ. Ние асиситираме всяка стъпка на своя клиент и не го оставяме да се лута в системата. Това му осигурява възможно най-качествената лечебна схема, защотщ ние контролираме лекарите, които са ангажирани в лечебния процес, и не плащаме докато не получим внимание и качествена услуга за нашия болен. Второ – нашият осигурен не плаща нищо за лечението и това е валидно за всички нива в системата, включително и при болничен престой. Трето – ние спестяваме на клиентите си значителни разходи, които биха направили, ако решат сами да търсят здравна помощ. Това е така, защото познаваме отлично всеки в здравеопазването и знаем на кого какво да възложим, така че да не повтаряме едни и същи дейности по веригата. Освен това ние купуваме здравни услуги от лечебните заведения по “цени на едро” – като голям купувач и така спестяваме на своите клиенти от 20 до 40% от крайната цена на услугата. Не на последно място трябва да се знае, че докато другите здравноосигурителни компании са част от финансови холдинги, чийто основен предмет на дейност е обращението на пари, ние сме изцяло концентрирани в здравеопазването – по образование и познание сме лекари и здравни управленци и това е не само основният, но и единственият ни предмет на дейност. Поради тази причина и приходите от  управление на инвестиционния ни портфейл са най-големи, защото ползваме външни финансови услуги. Така нашите осигурени получават най-висок ръст от капиталово покритие на здравноосигурителната си вноска.

 

-          Къде е мястото на частните здравни фондове в системата на здравните услуги?

 

-          То е навсякъде, където се прави някакъв разход за здраве. Ние управляваме този разход с най-добра ефективност, защото сме специалисти в този бизнес, познаваме го изключително добре и умеем да постигнем както финансов, така и медицински резултат. Освен това спестяваме много време и нерви на хората и фирмите, които са наши клиенти.

 

-          Какви тенденции в развитието на доброволното здравно осигуряване биха могли да се открият?

 

-          Крайно време е и в България да се демонополизира и здравноосигурителния пазар. Това означава да се даде законова възможност доброволното здравно осигуряване да управлява и задължителните здравни вноски на гражданите и така да стане съперник на НЗОК. Това веднага ще предизвика конкуренция, по-високо качество, падане на цените на здравните услуги, но най-важното е, че хората ще получат възможност свободно да избират в кой фонд да се осигуряват относно задължителното здравно осигуряване. За мен лично вече е недопустимо тези, които дават пари за задължителни здравни вноски, да нямат възможност свободно да направят избор къде да ги насочат, при положение че на пазара има вече 13 работещи здравни фонда. Ако това не се случи в близко бъдеще, ще станем свидетели на още по-тежка бюрокрация на НЗОК и още по-голяма корупция в здравния сектор.

 

-          Кои са проблемите, които възпрепятстват все още сериозното развитие на този сегмент от пазара на здравните услуги у нас?

 

-          На първо място, това е законодателният блокаж, който не позволява да се пипне монополът на НЗОК. Всички се чудят защо трябва да правят доброволни вноски, при положение че вече са направили задължителни такива, въпреки че виждат дефицита, в който е изпаднала системата. Друг важен проблем е и това, че все още не е регламентиран вторият стълб за здравно осигуряване. Политиците се упражняват в реторика преди избори и обешават много, но за изпълнение на обещанията все още не виждаме воля и дейсвие. Аз обаче съм оптимист, сигурен съм, че времето на застой не може да продължава много дълго, защото виждам, че обществото започва все повече да изисква от здравния сектор. Със сигурност сегашната състема не може да отговори на тези изисквания, така че промените ще се състоят и те ще бъдат в полза на пациента и данъкоплатеца.



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
"Застраховане"
Христо Драганов Йордан Близнаков, 2000